PGE Dystrybucja wykorzysta nowy typ przekładników ABB do modernizacji stacji elektroenergetycznych

1089

Zakład ABB w Przasnyszu dostarczy dla PGE Dystrybucja nowy typ przekładników napięciowych o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa. Projekt zmodernizowanych urządzeń został opracowany przez międzynarodowy zespół inżynierów z Polski, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Zamówienie obejmuje dostawę 42 przekładników napięciowych, a także 57 przekładników prądowych wysokiego napięcia.

Inżynierowie rozwinęli konstrukcję dobrze znanego i sprawdzonego na rynku przekładnika napięciowego. W efekcie udało się uzyskać jeszcze wyższe parametry bezpieczeństwa, zoptymalizować koszty produkcji oraz skrócić terminy dostaw.

Operator wymieni przekładniki prądowe i napięciowe na stacjach elektroenergetycznych, obsługiwanych przez oddziały w Lublinie, Warszawie, Zamościu i Skarżysku Kamiennej. Urządzenia będą wykorzystywane m.in. do precyzyjnych pomiarów energii oraz zabezpieczenia aparatury energetycznej. Kontrakt o wartości ponad 1,5 mln PLN będzie realizowany do końca 2018 roku.

W ramach zamówienia ABB dostarczy 57 przekładników prądowych typu PA123a i 42 przekładniki napięciowe typu PV123a, które to firma wprowadziła do sprzedaży w 2017 roku w ramach globalnego projektu, prowadzonego przez grupę badawczo-rozwojową z zakładu wysokich napięć z Przasnysza we współpracy z inżynierami z USA i Szwecji. Konstrukcja urządzeń produkowanych w pięciu zakładach ABB na świecie została ujednolicona i spełnia wszystkie obowiązujące normy IEC oraz IEEE. Trwający trzy lata projekt rozwojowy zakończył się z sukcesem w trzecim kwartale 2016 roku.

– Oprócz poprawy parametrów bezpieczeństwa wprowadzono kilka dodatkowych funkcjonalności, które wcześniej dostępne były wyłącznie w niektórych lokalizacjach ABB na świecie. Obecnie różnice w technologii urządzeń wynikają wyłącznie ze specyficznych wymogów poszczególnych klientów – mówi Grzegorz Syska, kierownik obszaru sprzedaży Produktów Wysokich Napięć ABB w Polsce.

W zakładzie aparatury średnich i wysokich napięć ABB w Przasnyszu, który w ramach Grupy ABB posiada globalną odpowiedzialność za większość wytwarzanych lokalnie urządzeń, zatrudnionych jest około 350 pracowników, łącznie z inżynierami odpowiedzialnymi m.in. za rozwój technologii i produktów, prototypowanie, testy i jakość.

Wygrany przetarg jest kontynuacją dobrej współpracy ABB z PGE oraz potwierdzeniem silnej pozycji producenta w obszarze aparatury wysokich napięć. W ostatnim czasie zakład ABB w Przasnyszu otrzymał także zamówienie na 189 przekładników napięciowych WN od spółki Enea Operator.

Źródło: ABB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj