PGNiG będzie współpracować z irańskim NIOC na polu naftowym Soumar

885

Jak informuje agencja Fars: National Iranian Oil Company (NIOC) i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisały momorandum (MoU), na podstawie którego koncern znad Wisły ma przeprowadzić badania pola naftowego Soumar.

Sygnatariuszami memorandum mają być: wiceprezes ds. rozwoju NIOC Gholam Reza Manouchehri i prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Strona irańska ma nadzieję, że porozumienie zwiększy kooperację obu podmiotów. Polski potentat ma sześć miesięcy na to by zakończyć badania na polu naftowym i złożyć wniosek dotyczący jego rozwoju. Potem strony podpiszą umowę o współpracy na Soumar- twierdzi agencja Fars.

PGNiG od dłuższego czasu prowadzi rozmowy w sprawie swojej aktywności w Iranie. Zarząd spółki akcentował do tej pory chęć kooperacji z partnerami irańskimi w zakresie usług serwisowych.

Warto przypomnieć, że PGNiG był już zaangażowany w projekt na irańskich wyspach Lavan. Chodzi o zawartą w 2007 r. umowę o wartości 7 mld $ z NIOC na eksploatację olbrzymiego pola gazowego, które znajduje się w ich sąsiedztwie. W 2011 r. koncern znad Wisły musiał zakończyć swoją przygodę w państwie ajatollahów. Zdaniem lokalnej agencji Mehr chodziło o niedotrzymanie terminarza inwestycyjnego, jednak był to już czas, w którym doszło do zaostrzenia zachodnich sankcji wobec Iranu i większość zagranicznych firm opuściła to państwo.

Źródło: http://www.energetyka24.com

Fot. Barta IV / Flickr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj