PGE, największy producent energii elektrycznej w województwie opolskim, 14 lipca zorganizował spotkanie z wykonawcami nowej inwestycji oraz przedstawicielami rządu. Budowa bloków energetycznych 5 i 6, to największy projekt infrastrukturalny w Polsce, prace idą zgodnie z terminem. Realizuje go Konsorcjum firm RAFAKO S.A., POLIMEX – MOSTOSTAL S.A. oraz MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. przy współudziale GE (dawniej Alstom Power).
W czwartek, 14 lipca, na placu budowy bloków energetycznych 5 i 6 na parametry nadkrytyczne z układami pomocniczymi o mocy brutto 900 MW w Elektrowni Opole odbyło się spotkanie z wykonawcami projektu – Konsorcjum firm RAFAKO S.A., POLIMEX – MOSTOSTAL S.A. oraz MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. przy współudziale GE (dawniej Alstom Power) oraz przedstawicielami władz państwowych. Celem spotkania był półmetek prac, zatem na placu budowy gościli m.in.: Patryk Jaki – wiceminister sprawiedliwości, Adrian Czubak – wojewoda opolski oraz członkowie zarządu firm stanowiących konsorcjum w tym Agnieszka Wasilewska – Semail, prezes Zarządu RAFAKO S.A. – Pięćdziesiąt procent prac już za nami. Budowa realizowana jest zgodnie z założonym harmonogramem. Póki co, nic nie wskazuje, aby coś miało iść niepomyślnie. Przed nami kolejny etap, kolejne montaże, więc musimy realizować je z taką samą dbałością, a inwestycję ukończymy w terminie – podkreślała Agnieszka Wasilewska- Semail.
Budowa nowych bloków energetycznych w El. Opole to największa tego typu inwestycja w Polsce po 1989 r., a zarazem w Europie Środkowej i Wschodniej. Skala przedsięwzięcia stanowi ambitne wyzwanie dla zamawiającego i konsorcjum. Wykonawcy projektu nie kryją, że jest to ogromne przedsięwzięcie projektowe, organizacyjne, logistyczne i budowlano-montażowe. Prace idą zgodnie z planem, aktualnie przekroczyły półmetek. – Wykonaliśmy kawał dobrej pracy. Kończymy wszystkie tzw. grube roboty, czyli konstrukcje, fundamenty, montaże. W najbliższym czasie na plac budowy rozpoczną się dostawy kluczowych podzespołów (m.in. części turbiny, generatora i pomp wody zasilającej) – wyliczał Antoni Józwowicz, prezes Zarządu Polimex-Mostostal. Wykonany został również płaszcz chłodni kominowej bloku nr 5 o wysokości 185,1 m. Aktualnie trwa nakładanie powłoki ochronnej betonu na powierzchni wewnętrznej płaszcza. Całkowita jego powierzchnia wynosi 4,5 ha, czyli więcej niż powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej. Do jej wykonania zużyto ponad 10 tys. m sześciennych betonu i ok. 1800 ton stali. Obecnie odbywają się też prace przy wznoszeniu płaszcza chłodni kominowej nr 6, który mierzy już ponad 75 m.
Inwestycja w Opolu stanowi niezwykle ważny element budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Korzystnie wpłynie na rozwój krajowej i regionalnej gospodarki. Elektrownia Opole obecnie jest największym producentem energii elektrycznej w województwie opolskim, a po uruchomieniu bloków 5 i 6, stanie się trzecią co do wielkości elektrownią w kraju.
– Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko. Dzięki sprawności rzędu 45,5 proc. netto nowe bloki emitować będą o około 20 proc. mniej CO2 na jednostkę wyprodukowanej energii (od red. niż starsze bloki o sprawności rzędu 35-36 proc.), co przyczyni się do realizacji zobowiązań unijnych redukcji gazów cieplarnianych – mówił Henryk Baranowski, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W projektowaniu i budowie bloków zostały zastosowane najnowsze i najlepsze dostępne na rynku technologie – tzw. BAT (ang. Best Available Technology). Bloki wyposażone będą w nowoczesne wysokosprawne kotły przepływowe wraz z niezbędnymi instalacjami oczyszczania spalin. Wydajność każdego z kotłów wyniesie ponad 2455 ton pary na godzinę. Zastosowane rozwiązania techniczne będą zatem na poziomie osiąganym przez najnowocześniejsze bloki energetyczne w Europie.
Warto podkreślić, że w dużej mierze środki związane z realizacją inwestycji i towarzyszącym jej działaniom biznesowym zostaną w kraju. Co za tym idzie,większość dostaw i prawie wszystkie prace na placu budowy zostaną wykonane przez polskie firmy. – To inwestycja warta ponad 11 mld zł. Pracuje tu 3 tys. ludzi, a w kulminacyjnych momentach będzie pracowało 5 tys. osób. Trudno się nie cieszyć w takiej sytuacji. Warto też pamiętać, że nie będzie pozytywnego bilansu energetycznego dla Polski bez tej inwestycji – powiedział Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.
Praca na budowie odbywa się przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Ogólne zaawansowanie prac wynosi 50 proc. A sam projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem i założonym budżetem. Budowane są dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1 800 MWe (cztery funkcjonujące w Elektrowni Opole bloki posiadają łączną moc osiągalną 1532 Mwe).
Polecenie Rozpoczęcia Prac w Elektrowni Opole wydano 31 stycznia 2014 roku. Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto 900 MWe – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużywać będą ok. 4,1 miliona ton węgla. Dzięki kompaktowej i modularnej konstrukcji nowe bloki, wraz z infrastrukturą zajmą relatywnie niewielką przestrzeń (45 ha).
źródło: Adventure Media