Strona główna PRZEMYSŁ - GOSPODARKA Gospodarka, Produkcja Polski plan na energetykę jądrową

Polski plan na energetykę jądrową

1049

– Polska potrzebuje stabilnych i czystych źródeł energii elektrycznej. Do tego celu wykorzystana  powinna być energetyka jądrowa i czyste technologie węglowe – powiedział wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski, w trakcie spotkania z Yosuke Takagi, wiceministrem w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, które odbyło się w październiku.

Wiceminister Piotrowski dodał, że w realizacji programu jądrowego należy zwrócić szczególną uwagę na dwa aspekty – koszty wynikające z opóźnień i koszty pozyskania finansowania przedsięwzięcia. Dlatego ME skupia się obecnie na analizie możliwych modeli finansowania inwestycji, jak również stworzenia warunków dla wyboru dostawcy technologii, który zapewni realizację projektu na czas i w przewidzianym budżecie.

W trakcie spotkania wiceminister Takagi zwrócił uwagę, że każdy kraj, który decyduje się na rozwijanie energetyki jądrowej musi podjąć decyzję o wyborze partnera technologicznego. Pod uwagę trzeba brać nie tylko aspekty techniczne technologii, choć są one oczywiście kluczowe, ale również potencjał dla budowy długotrwałych relacji opartych na dobrej współpracy i zaufaniu.

Przedstawiciele ministerstw omówili także możliwości kooperacji polsko-japońskiej w zakresie czystych technologii węglowych, takich jak np. blok gazowo-parowy ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa (IGCC), w którym można wykorzystywać szeroki asortyment paliw krajowy węgiel kamienny.

W ramach wizyty delegacja ME udała się ponadto do największej na świecie elektrowni jądrowej – Kashiwazaki-Kariwa. Na terenie obiektu o łącznej mocy ponad 8200 MWe znajduje się siedem bloków energetycznych, z czego dwa najnowsze zrealizowane są w technologii ABWR (zaawansowany reaktor wodny wrzący). Jest to technologia, która będzie wykorzystana w planowanej elektrowni Wylfa Newydd w Wielkiej Brytanii i jest także oferowana Polsce, gdyż strona japońska wyraża zainteresowanie udziałem w polskim programie jądrowym.

Dodatkowo delegacja ME zapoznała się z japońską technologią reaktora wysokotemperaturowego (HTR), rozwijanego przez Japan Atomic Energy Agency. Jest to obecnie konstrukcja pilotażowa, która służy do demonstracji możliwości reaktorów nowych generacji oraz wachlarza ich zastosowań. Jedną z głównych zalet HTR jest możliwość wytwarzania ciepła technologicznego o bardzo wysokich parametrach, które może służyć do bezemisyjnej (dziś przemysłowemu wytwarzaniu wodoru z gazu ziemnego towarzyszy bardzo znaczna emisja CO2) produkcji wodoru lub przeprowadzania innych energochłonnych procesów chemicznych.

Ministerstwo Energii podjęło już decyzję o uruchomieniu programu studialnego dotyczącego wdrożenia reaktorów wysokotemperaturowych i obecnie prowadzone są rozmowy z partnerami mogącymi uczestniczyć w realizacji projektu HTR na terenie Polski.

Źródło: Ministerstwo Energii

Zdjęcie: http://www.energetyka24.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj