Przejrzyste rozwiązania, czyli jak Novacura wspiera obrót magazynowy w firmie Com40

921

Samodzielność i łatwość przekazywania obowiązków innym pracownikom, przejrzystość i uporządkowanie. To cechy Novacura Flow, które zdecydowały o tym, że Com40 – firma produkująca meble tapicerowane i materace dla największych firm w Polsce i na świecie – zakupiła kolejne sto licencji na rozwiązanie.

Com40 to jedna z wiodących marek mebli tapicerowanych w Polsce. Powstała w 2000 roku w Nowych Skalmierzycach w Wielkopolsce i dziś zatrudnia ponad 3000 osób. Fabryka z nowoczesnym parkiem maszynowym zajmuje 150 000 m2 powierzchni i codziennie produkuje 2500 sztuk mebli tapicerowanych. Dynamiczny rozwój firmy i tak duża wydajność zakładu wymaga perfekcyjnie opisanych i zinformatyzowanych procesów biznesowych.

Jeszcze pod koniec roku 2014 firma korzystała jedynie z możliwości własnego, autorskiego rozwiązania informatycznego, od roku wspiera pracę systemem Novacura Flow.

W pewnym momencie wymagania przedsiębiorstwa przerosły możliwości działu administrującego systemem ERP. Pierwotny system nie nadążył za dynamicznie zmieniającymi się potrzebami firmy – mówi Artur Buła, managing director w Novacura Poland. – Com40 potrzebowało czegoś, co nieinwazyjnie usystematyzuje i usprawni bieżącą pracę w magazynie.

Pomysł i realizacja w kilka dni

Com40 wdrożył rozwiązanie Novacura Flow, co sprawiło, że procesy w magazynie firmy zaczęły działać szybciej i dużo sprawniej. Udoskonaleniu uległy przepływy surowców materiałowych (od przyjęcia poprzez raportowanie produkcji), a także przesunięcia międzymagazynowych i sprzedaż.

W Polsce nie znaleźliśmy innej firmy, która oferowałaby takie usługi jak Novacura. Były podobne, ale żadna z nich nie była równie przyjazna. Przekonał nas też czas działania specjalistów z krakowskiego biura – od pomysłu na optymalizację do gotowego projektu mija naprawdę kilka dni – mówi Radosław Sobczak, koordynator ds. systemu ERP z Com40.

Specyfika wdrożenia w Com40 była inna niż w przypadku pozostałych klientów Novacura. Ponieważ zespół Com40 jest bardzo samodzielny informatycznie i nie chciał pozbywać się swojego autorskiego zestawu sprawdzonych procesów, zdecydował się na odwzorowanie ich w Novacura Flow, adaptując do swoich potrzeb wszystkie brakujące i najbardziej wartościowe z punktu widzenia firmy funkcje. Całość idealnie wpisała się w ekosystem firmy.

Przyjęta strategia okazała się dużo prostsza i mądrzejsza niż rozwijanie starego systemu. Firma wolała skorzystać z outsourcingu IT, kupując Novacura Flow, niż zatrudniać nowych specjalistów IT, o których trudno w tym konkretnym regionie Polski.

Nasz pierwotny system był dużo bardziej skomplikowany niż Novacura Flow. Na przykład w momencie pojawienia się potrzeby przekazania obowiązków innemu pracownikowi musieliśmy tworzyć specjalną dokumentację – mówi Błażej Macniak, specjalista ds. utrzymania i rozwoju systemu ERP z Com40. – Z Novacura kwestia „wejścia w czyjeś buty” i rozpoczęcia, kontynuacji czy modyfikacji pracy jest banalnie prosta.

Pokonywanie barier wśród pracowników

Jak wiadomo, pracownicy niekoniecznie są otwarci na zmiany, szczególnie tacy, którzy do pewnych nawyków zdążyli przyzwyczaić się przez lata. Z tego powodu, z perspektywy Com40, ważną kwestią było to, żeby jak najmniej zmienić sytuację użytkownika końcowego, czyli pracowników w magazynie. Dzięki wybranej strategii nadal mogą pracować na tym samym urządzeniu, otrzymali tylko graficznie inną aplikację. Firma z kolei może zarządzać całością procesów i modyfikować je dowolnie w zależności od pojawiających się potrzeb.

Staramy się być jak najbardziej samodzielni. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że to my – wewnątrz organizacji – najlepiej wiemy, czego potrzeba firmie – mówi Radosław Sobczak, koordynator ds. systemu ERP z Com40. – Oczywiście w ramach współpracy korzystamy z pomocy specjalistów z Novacura. Bardzo doceniamy to, że zadajemy pytanie i natychmiast otrzymujemy wyczerpującą odpowiedź.

Dzięki wdrożeniu Novacura Flow w Com40 udało się również zmienić dotychczasowe przekonanie pracowników, że rejestracji danych w systemie może dokonać jedynie specjalnie do tego wyznaczona osoba – przywiązany do stanowiska komputerowego referent. Teraz każdy pracownik produkcyjny musi wykonać tę pracę sam na swoim stanowisku pracy. To bardzo ułatwia i przyspiesza działania w całej firmie.

Dzięki wiedzy, jaką mamy dziś na temat możliwości Novacura, możemy reagować na pojawiające się wyzwania. Wiemy, jak minimalizować wąskie gardła, jak usprawniać i modyfikować to, co funkcjonuje w firmie. Nie musimy się przyzwyczajać do tego, co jest, możemy reagować, zmieniać, ulepszać, przyspieszać i to przy bardzo ograniczonych zasobach informatycznych – dodaje Błażej Macniak, specjalista ds. utrzymania i rozwoju systemu ERP z Com40.

Wdrożenie trwało miesiąc – jak wspominają pracownicy Com40, nie upłynęło nawet 30 dni od umówienia terminu spotkania do pierwszej realizacji. Początkowo Com40 korzystał ze 100 licencji, obecnie wykorzystuje dwa razy tyle. Kilka tygodni temu firma zdecydowała się również na zakup narzędzia, które integruje program Microsoft Excel z IFS-em, a Novacura napisała rozwiązanie do tworzenia zamówień w IFS.

źródło: Symetria PR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj