Stalowe tematy w 2018 roku

856

Polska gospodarka zgodnie z zapowiedziami ekonomistów ma zwolnić w 2018 roku. Jednym z czynników hamujących jest sytuacja na rynku pracy. Brak rąk do pracy uderza w przemysł, w tym w branżę stalową. O czym informowała już pod koniec 2017 roku Polska Unia Dystrybutorów Stali. Tematem, którego nie da się uniknąć w 2018 roku to również regulacje i zasady w obrocie stalą.

Jednym z czynników hamujących naszą gospodarkę jest z pewnością niedobór pracowników. Firmy narzekają na trudną sytuację i w wielu wypowiedziach ich przedstawiciele podkreślają, że właśnie ten czynnik może zaważyć na tym, że będziemy produkować mniej niż moglibyśmy. Niestety jest to problem także branży stalowej.

W jednym z ostatnich komentarzy minionego roku opublikowanym przez Polską Unię Dystrybutorów Stali Prezes Iwona Dybał podkreślała, że jedną z głównych barier rozwoju jest sytuacja na rynku pracy. Oczywiście jest to o wiele szerszy problem, ponieważ nie dotyka on wyłącznie dystrybutorów, ale również klientów i dostawców. To z kolei może się przełożyć na mniejszą liczbę inwestycji w branżach stalochłonnych i w efekcie przyczyni się do mniejszej liczby zamówień w 2018 roku. Nie można planować rozwoju firmy bez podnoszenia kwalifikacji pracowników i zatrudniania specjalistów, o których obecnie jest bardzo ciężko. Takie firmy jak Sambud muszą przygotować się do nowych wyzwań – uważa Krzysztof Kuklicz dyrektor generalny Sambud-2. Pytanie, czy z tą sytuacja poradzą sobie również nasi odbiorcy.

Wciąż gorące dyskusje będą toczyć się wokół tematów podjętych podczas październikowego jubileuszu pięćdziesięciolecia Światowego Stowarzyszenia Stali. Wystąpienie przedstawiciela OECD w trakcie obchodów nie pozostawiło złudzeń również dla dystrybutorów stali. Trudno nie zgodzić się ze zdaniem, że czasy tradycyjnej dystrybucji minęły. Firma Sambud-2 w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 25-lecia działalności na rynku i jesteśmy najlepszym przykładem na to, że dystrybutorzy, aby utrzymać się na rynku będą musieli oferować dodatkowe usługi. Sambud takie już wprowadził. Oferujemy m.in. dodatkowe usługi transportowe. W 2017 roku rozpoczęliśmy wdrożenie systemu SAP Business One. Digitalizacja to kolejny trend zasygnalizowany przez OECD. Na koniec należy dodać, że w 2018 roku na pewno dalej będzie toczyć się dyskusja dotycząca regulacji obrotem stali i jej zasad. Przypomnijmy, że temat, który zdominował miniony rok to wprowadzenie ceł antydumpingowych. Teraz potrzebna jest nam dyskusja i wyciągnięcie wniosków z ubiegłorocznych decyzji.

Źródło: SAMBUD

Zdjęcie źródło: NSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj