Sytuacja na rynku stali

1090

Branża stalowa od dawna postrzegała import stali z Chin, jako główne zagrożenie dla europejskiego przemysłu stalowego. W drugiej połowie 2016 roku import stanowił już 25% europejskiego rynku. Z pewnością to wynik oczekiwania na decyzję dotyczącą ceł antydumpingowych i próba zakupu taniej stali z Chin przed nałożeniem ceł.

Nałożenie ceł antydumpingowych i niepewność z tym związana zdominowały dyskusje w branży stalowej w ubiegłym roku. Import taniej stali określany był zjawiskiem nieuczciwym i zdaniem większości Komisja Europejska wprowadziła słuszną decyzję dotyczącą ceł antydumpingowych na chińską stal. Na bieżąco pojawiały się również komentarze, że ta decyzja jest znacznie opóźniona. Rok 2016 dla branży stalowej zakończył się jednak pomyślnie. Oczywiście należy się zastanowić, czy nałożone cła nie wywołają innego kryzysu. Na razie jesteśmy zadowoleni, że udało się wywrzeć na Komisji Europejskiej konkretne działania w obranie własnego rynku. Jednak to może spowodować napływ tanich produktów do Europy – mówi Krzysztof Kuklicz Dyrektor Generalny Sambud-2.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Po ostatnich doniesieniach dotyczących nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu „Jeden pas, jedna droga” w branży stalowej powinien nastąpić jednak spokój. Chińskie nadwyżki stali na pewno zostaną wykorzystane w tej inwestycji. Zapewne, dlatego władzom chińskim zależy na szybkim uruchomieniu inwestycji. To kluczowa inwestycja dla chińskich producentów i być może nie będą tak aktywni na europejskim rynku, jak w poprzednich latach, czego konsekwencją było nałożenie ceł antydumpingowych na chińską stal. Warto poczekać na rozstrzygnięcia i ostateczne decyzje – dodaje Krzysztof Kuklicz. Ten projekt to szansa dla polskich branży stalowej. Chociaż trzeba będzie się pogodzić z tym, że w części europejskiej tego nowego Szlaku Jedwabnego będzie wykorzystywana również stal chińska. Na pewno należy na bieżąco śledzić informacje dotyczące tej inwestycji i zadbać o to, aby Szlak nie ominął Polski. Ten ważny projekt może zwiększyć inwestycje w infrastrukturę, czyli wpłynąć na koniunkturę w branży stalowej.

Więcej informacji www.sambud2.com.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj