Jak podaje GUS, w czerwcu 2018 wzrost produkcji sprzedanej przemysłu osiągnął poziom 6,8%. To o 2,4 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. W czerwcu 2017 wzrost produkcji sprzedanej dla sektora produkcyjnego wyniósł 4,4%. Urząd podaje, że wzrost zanotowano w 90% działów przemysłu. Według ekspertów, jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest coraz lepsze wykorzystanie zaawansowanego IT w firmach produkcyjnych.
Dane GUS nie pozostawiają złudzeń – polski przemysł ma się coraz lepiej. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w czerwcu wartość produkcji sprzedanej w polskim przemyśle wzrosła o 6,8%. W okresie od stycznia do czerwca 2018 produkcja sprzedana przemysłu była o 6,2% wyższa niż w analogicznym czasie 2017 roku. Wówczas GUS podawał wzrost o 5,8%.
Potwierdzeniem informacji z polskiego urzędu statystycznego są dane ze Wskaźnika Menadżerów Logistyki (PMI). Firma IHS Markit na początku lipca opublikowała aktualne wyniki indeksu PMI, który szeroko analizuje bieżącą sytuację w przemyśle, uwzględniając dane dotyczące wielkości produkcji, poziomu zatrudnienia i całkowitej liczby nowych zamówień. W czerwcu był na poziomie 54,2 punktów. Jak podaje firma IHS, to najlepszy wynik od pięciu miesięcy.
Kto sprzedaje najwięcej?
Zwyżkę produkcji sprzedanej zanotowano w 27 z 34 badanych obszarów przemysłu. Największe wartości osiągnęły przedsiębiorstwa produkujące sprzęt transportowy (13,7%), firmy wytwarzające i dostarczające energię elektryczną, gaz i gorącą wodę (13,6%) oraz producenci wyrobów z metali (12,9%).
– Polski przemysł przyspiesza. Wpływ na to ma wiele czynników, wśród nich dobra koniunktura na rynku wewnętrznym i zewnętrznym. Polskie firmy są konkurencyjne dzięki inwestycjom jakie poczyniły w ostatnich latach. Warto wspomnieć w tym miejscu o rozwoju parku maszynowego i wdrożeniach zaawansowanych systemów IT – ocenia Sławomir Kuźniak, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem w BPSC, firmie dostarczającej zaawansowane rozwiązania informatyczne wspierające produkcję.
Zwrot z inwestycji
Inwestycje w zaawansowane systemy IT przekładają się na mierzalne korzyści. W przypadku przedsiębiorstw przemysłowych, systemy klasy ERP i MES przyczyniają się do zwiększenia efektywności produkcji o 15-25%, zredukowania czasu przestoju maszyn o 30-50%, czy też skrócenia czasu wprowadzenia nowego produktu na rynek o 20-50%.
– Osiągnięcie podobnych wyników nie byłoby możliwe, bez inwestycji w nowoczesne rozwiązania technologiczne. A nasi przedsiębiorcy są coraz bardziej tego faktu świadomi – stąd coraz lepsze wyniki naszego kraju na tle europejskiej konkurencji przemysłowej. Wyprzedzamy nie tylko naszych konkurentów zza miedzy, Czechów i Słowaków, ale także gospodarki krajów bardziej rozwiniętych, takich jak Francja czy Niemcy – tłumaczy ekspert BPSC.
Rzeczywiście w ciągu ostatnich dwóch lat, liczba firm korzystających z systemów ERP wzrosła. Bazując na informacjach Eurostatu, z zaawansowanych rozwiązań IT korzysta w Polsce 26% dużych polskich przedsiębiorstw. A to systemy klasy ERP i MES pozwalają na optymalizację produkcji i większą elastyczność w procesie wytwórczym. Zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0.
Źródło: BPSC
Zdjęcie Velux