Wyprzedzili przyszłość. Najnowocześniejszy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów uruchomiono koło Kielc.

1181

W Promniku niedaleko Kielc powstał najnowocześniejszy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Zastosowane w nim technologie sprawiają, że wyprzedza on europejskie wymagania w zakresie ochrony środowiska. Systemy i instalacje wdrożone zostały przez Schneider Electric, a wartość inwestycji to blisko 50 mln zł.

Celem prac było stworzenie nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów, który sprosta wymaganiom środowiskowym XXI wieku. W tym celu zakład otrzymał jeden centralny system integrujący wszystkie instalacje. W konsekwencji wykorzystania technologii zakład w Promniku dysponuje rozwiązaniami, które spełniają standardy środowiskowe zgodne z celami UE na 2027 rok. Tym samym, stał się jedną z najnowocześniejszych placówek o takim charakterze w Europie.

Jeden system integruje wiele instalacji w obiekcie

W zakres prac wchodziły trzy główne obszary projektowe i wykonawcze: instalacje elektryczne, instalacje teletechniczne oraz instalacje automatyki. SCADA umożliwia śledzenie większości procesów technologicznych, zachodzących w 34 obiektach ZUO. Wykorzystanie scentralizowanego systemu zarządzania, doprowadziło do redukcji kosztów eksploatacji zakładu, a wydatki stały się nawet o 30% niższe, niż wstępnie zakładano. Pełna automatyzacja procesów pozwoliła także na zmniejszenie liczby osób pracujących w nieprzyjaznym środowisku.

Postanowiliśmy wybudować zakład, który pozwoli nam osiągnąć wysokie standardy środowiskowe Unii Europejskiej. Cel został osiągnięty. Jest to zakład na tyle nowoczesny, że spełnia nie tylko wszystkie dzisiejsze, ale i przyszłe wymagania. Korzystaliśmy z najlepszych rozwiązań europejskich: mamy nowoczesną sortownię, przetwarzanie odpadów biodegradowalnych w fermentacji metanowej z odzyskiem metanu, produkcją energii elektrycznej, cieplnej, a na końcu kompostownie. – mówi Henryk Ławniczek, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. – Zaawansowana technologicznie sortownia pozwala nam uzyskiwać dużą ilość surowców wtórnych, które z sukcesem możemy sprzedawać na rynku. Osiągamy w ten sposób cele ekologiczne, ale również ekonomiczne, bo zakład jest droższy w budowie, ale tańszy w eksploatacji.

W zakładzie zastosowano liczne rozwiązania energetyczne, m.in. instalacje silnoprądowe wraz z rozdzielnicami, czy skomplikowane układy SZR. W tym obszarze, firma dostarczyła również oświetlenie dla całego obiektu ZUO. Ważnym elementem był również system BMS (Buliding Management System) w skład, którego weszły instalacje automatyki HVAC oraz monitoringu technicznego. Schneider Electric dołożył również wszelkich starań, aby wdrożyć najlepsze rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa. Dlatego zdecydowano się na wykorzystanie systemów kontroli dostępu, Sygnalizacji Włamania i Napadu, czy zintegrowanej z nimi telewizji, wykorzystującej monitoring termowizyjny.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tak rozległym przedsięwzięciu, przyczyniającym się do ochrony otaczającego nas wszystkich środowiska. Prace w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku to przykład tego, jak Schneider Electric wdraża innowacyjne rozwiązania na każdym poziomie działania przedsiębiorstwa. Zainstalowane przez nas systemy zdecydowanie podnoszą wydajność i bezpieczeństwo obiektu, czyniąc go unikatowym w skali Europy. – mówi Jacek Parys, Dyrektor Pionu EcoBuilding w Schneider Electric Polska.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku obejmuje swoim zasięgiem miasto Kielce oraz 17 gmin powiatu kieleckiego. Zasadniczym celem ZUO jest unieszkodliwianie zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów z selektywnej zbiórki, w wysokoefektywnym procesie ich wielostopniowej, mechaniczno-biologicznej przeróbki.

Zachęcam do obejrzenia filmu o tej inwestycji: https://www.youtube.com/watch?v=ZaEA-Fcaa84

Więcej informacji: www.schneider-electric.com/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj