Bezpieczne prace magazynowe na wysokości

379

Prace magazynowe często odbywają się na wysokości. W takim przypadku można wykorzystać nie tylko drabiny, ale również podnośniki koszowe. Dlaczego warto używać podnośników w magazynach? Jakie modele sprawdzają się wtedy najlepiej? Coraz więcej magazynów wykorzystuje regały wysokiego składowania. Dzięki nim można efektywnie przechowywać towary, optymalnie wykorzystując do tego celu przestrzeń dostępną w hali.

W halach wysokiego składowania dostęp do towarów mogą zapewniać zautomatyzowane systemy lub urządzenia podnośnikowe. W wielu magazynach najczęściej używane są podnośniki, głównie ze względu na swoją przystępną cenę.

Podnośniki koszowe są urządzeniami, które pozwalają na wygodne, szybkie i bezpieczne prace wysokościowe w obiektach. Dzięki temu sprawdzają się one również dobrze w obsłudze magazynu.

Do jakich prac można użyć podnośniki koszowe?

  • Umieszczanie towarów na regałach magazynowych,
  • Kompletowanie towarów do wydania z magazynu,
  • Przeprowadzanie inwentaryzacji towarów,
  • Wykonywanie robót eksploatacyjnych, konserwacyjnych, na przykład wymiana żarówek w lampach, konserwacja instalacji klimatyzacyjnej.

Ponadto podnośniki używane są podczas budowy magazynów, między innymi w trakcie montażu konstrukcji hal, ich elewacji, zadaszenia, stolarki okiennej oraz prac instalacyjnych i wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz.

Czym powinien cechować się dobry podnośnik do magazynu?

Podnośniki przeznaczone do magazynów powinny charakteryzować się budową i parametrami umożliwiającymi efektywne i bezpieczne wykonywanie prac na wysokości.

Do robót wewnątrz obiektów używane są podnośniki elektryczne. Nowoczesne podnośniki do magazynów tego typu charakteryzują się wydajnymi, cichymi i nieemisyjnymi silnikami elektrycznymi oraz pojemnymi akumulatorami, by pozwalać na długą pracę bez konieczności ich częstego doładowywania.

Aby nie zniszczyć posadzek, tego typu podnośniki wyposażane są także w niebrudzące ogumienie.

Duże znaczenie mają przy tym wymiary urządzenia. W wąskich alejkach magazynowych najlepiej sprawdzają się wtedy kompaktowe i zwrotne podnośniki, które bez problemu radzą sobie na ograniczonych przestrzeniach.