Najwięcej wypadków przy pracy w branży przemysłowej

1042

Z danych GUS za pierwszy kwartał 2017 roku wynika, że prawie 30% wypadków przy pracy miało miejsce w sektorze przemysłowym. Tylko podczas trzech miesięcy zgłoszono 4 894 zdarzeń, z czego 60 miało charakter ciężki, a 4 zakończyły się śmiercią pracowników. Lekkiego uszczerbku na zdrowiu doznało 4 830 osób.

Najwięcej wypadków przy pracy miało miejsce w przetwórstwie przemysłowym – w sumie w pierwszym kwartale 2017 r. – 4 894. Co ważne, liczba ta zmniejszyła się o 221 zdarzeń w porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku. Przeważająca liczba zdarzeń dotyczyła pracy związanej z produkcją artykułów spożywczych – 886 wypadków. Co ważne, nie było ani jednego ze skutkiem śmiertelnym, natomiast osiem miało charakter ciężki. Drugi co do wielkości udział w wypadkach miał sektor związany z produkcją wyrobów z metali – 659. Jeden zakończył się śmiercią pracownika, 11 – ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu a 647 miało charakter lekki. Na trzecim miejscu znalazła się produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, w której miało miejsce 413 wypadków, w tym 4 o charakterze ciężkim i 409 o charakterze lekkim.

Więcej pracowników, mniej wypadków

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w sektorze przemysłowym związane jest z dynamicznym rozwojem tej branży. Odzwierciedlenie tego trendu widoczne jest w statystykach związanych z zatrudnieniem. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku w przemyśle zatrudnionych było 5,148 mln osób. Liczba ta wzrosła aż o 154 tys. (3,1%) względem analogicznego okresu w 2016 roku. Porównując także dane z czwartego kwartału 2016 roku wynika, że nastąpił wzrost zatrudnienia o 26 tys. osób (0,5%). Co niezwykle ważne, większa liczba zatrudnionych nie wpłynęła na większą wypadkowości w branży. – Ważne jest, aby utrzymać ten trend i dążyć do zmniejszenia wypadkowości w miejscu pracy do zera. W tym celu pracodawcy powinni położyć duży nacisk na szkolenia i edukację swoich pracowników z zakresu zasad bezpieczeństwa i BHP – mówi Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting.

Przyczyny zależne głównie od pracownika?

A jakie są przyczyny wypadków? Według danych przedstawionych w „Monitoringu Rynku Pracy”, ponad 60% z nich spowodowana była niewłaściwym zachowaniem pracownika. Pozostałe przyczyny to m.in. niewłaściwy stan czynnika materialnego (8,4%), brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym, niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika (po 6,5%), niewłaściwa organizacja stanowiska pracy (5,3%) a także niewłaściwa organizacja pracy (4%). Biorąc pod uwagę najczęstszą liczbę wypadków należy zadać sobie pytanie, czy to oznacza, że pracownikom brakuje wiedzy o odpowiednim zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych czynności zawodowych?

– Niepokojące są statystyki dotyczące przyczyn tych zdarzeń. Ponad połowa z nich związana była z nieodpowiednim zachowaniem pracownika, dlatego rodzi się pytanie skąd się bierze taki stan rzeczy. Czy wynika to z niewiedzy pracownika spowodowanej np. brakiem odpowiedniego przeszkolenia z zakresu zasad BHP? Czy może z nieuwagi lub złego postepowania w trakcie wykonywania obowiązków służbowych? Należy pamiętać, że rolą pracodawcy jest odpowiednia edukacja na temat zasad bezpieczeństwa w środowisku pracy. Każdy nowozatrudniony pracownik już w pierwszych dniach pracy powinien przejść odpowiednie szkolenia z zakresu BHP. Pracodawcy powinny także, zarówno wśród nowych pracowników jak i tych z dłuższym stażem, przypominać i weryfikować ich stan wiedzy na temat obowiązujących zasad. W dłuższej perspektywie przełoży się to na bezpieczeństwo pracy w każdym jej aspekcie – mówi Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting.

Bezpieczny pracownik to wyedukowany pracownik

Pracodawca musi zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków. W branży przemysłowej jest to niezwykle ważne, z uwagi na czynniki mogące prowadzić do wypadków. Dlatego szkolenia BHP, odpowiednio przygotowane stanowisko pracy oraz bieżące informowanie pracowników o zagrożeniach, są konieczne. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Szkolenia BHP, zarówno wstępne jak i okresowe, należy zaplanować tak, aby odbywały się w  godzinach pracy, a pracownik nie ponosił żadnych kosztów z nimi związanych. Pracodawca odpowiada także za regularne kierowanie pracowników na badania lekarskie – wstępne, okresowe i kontrolne. Powyższe kwestie są tymi, w których uczestniczy pracownik. Natomiast polskie prawo nakłada na pracodawcę wiele innych obowiązków, o które powinien zadbać. To przede wszystkim organizacja pracy zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP. Dodatkowo stała kontrola i usuwanie uchybień oraz dostosowywanie miejsca do zmieniających się przepisów i zaleceń inspektorów pracy.

– Właściwe podejście do zagadnień związanych z BHP w miejscu pracy jest konieczne. Nie tylko z uwagi na nakładane na przedsiębiorców obowiązki, ale przede wszystkim, aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi. Jak pokazują statystyki, wypadkowość w miejscu pracy nadal jest wysoka. Pracodawcy muszą pamiętać o tym, że to oni stoją na straży bezpieczeństwa w swoich firmach – dodaje Hubert Miłosz Wawrzyniak.

Źródło: MSLgroup

Zdjęcie źródło: Mewa textil

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj