Odciągi spawalnicze – mobilne, czy stałe? Podpowiadamy, co wybrać!

266

Dobry warsztat spawalniczy, gdzie znajdują się urządzenia wykorzystywane przy obróbce tworzyw metalowych, nie może funkcjonować bez profesjonalnych odciągów spawalniczych z filtrem. Właściciele firm mają do swojej dyspozycji dwa główne rodzaje tych produktów: stałe i mobilne. Który wybrać? 

Dlaczego odciągi spawalnicze są tak ważne?

Przede wszystkim dlatego, że w procesie obróbki metali wydziela się wiele substancji, które mogą stanowić pewne niebezpieczeństwo dla pracujących tam osób. Mowa między innymi o tlenkach kadmu, niklu, magnezu, miedzi czy żelaza. Z łatwością przenikają do płuc i dalej, do krwioobiegu, zwiększając szanse na zachorowanie na astmę lub pylicę. 

Szacowana łączna liczba Polaków, którzy borykają się z astmą, jest zbliżona do czterech milionów osób. Nie warto zawyżać tych statystyk – lepiej zawczasu pomyśleć o profesjonalnym urządzeniu, które oczyści stanowisko pracy. Właśnie takie, godne zaufania i łatwe w montażu, odciągi spawalnicze oferuje Cloos

Warto pamiętać też o tym, że za instalacją takich urządzeń stoi nie tylko troska o zdrowie załogi, ale i wybrane akty prawne, które definiują działanie wielu firm w Polsce. Kluczowe jest rozporządzenie z 27 kwietnia 2000 roku (z późniejszymi zmianami) w sprawie bezpieczeństwa i higieny prac spawalniczych. 

Jak zrobić odciąg spawalniczy? Samodzielnie, czy z pomocą specjalistów?

Praktyka pokazuje, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie skorzystanie z oferty zawodowców, którzy doskonale znają się na tym segmencie rynku. Specjaliści z takiej firmy, jak Cloos, pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu odciągu, a następnie go zainstalują, podłączą i przetestują.

To ogromny bufor bezpieczeństwa dla wszystkich zatrudnionych w firmie osób. Kluczową rolę w takim systemie odgrywa oczywiście instalacja rurowa oraz systemy filtrowentylacyjne. Pamiętaj – solidny odciąg spawalniczy musi być wyposażony w specjalistyczny filtr. To właśnie od niego będzie zależeć zdrowie zespołu. Musi być odpowiednio dobrany oraz na bieżąco konserwowany, by wyłapywał wszystkie potencjalnie szkodliwe substancje. 

Jaki system wybrać: mobilny czy stacjonarny?

Warto rozprawić się tutaj z pewnym mitem. Poza tymi dwoma systemami, które opiszemy w dalszej części artykułu, można też spotkać się również z wersją z tzw. jednostką centralną. Instalacja pracuje wtedy na poziomie całego warsztatu. To ciekawe, jednak kosztowne rozwiązanie.

Systemy stacjonarne charakteryzują się tym, że są na stałe przypisane do konkretnego stanowiska pracy. Jeśli więc w firmie mamy kilka spawarek, to każda z nich powinna mieć jeden taki odciąg, bez względu na to, czy akurat pracuje, czy nie. Zaletą jest z kolei niewielka przestrzeń, jaką zajmuje cała instalacja.

Mobilne odciągi spawalnicze to produkty przenośne, które można szybko przewieźć na wybrane stanowisko robocze, które akurat jest aktywne. Powietrze, które wessie sprzęt, jest filtrowane w obrębie maszyny, a następnie wypychane do pomieszczenia – oznacza to m.in. oszczędności na energii elektrycznej, ze względu na brak utraty ciepła. 

Faktem jest jednak, że z czysto praktycznego punktu widzenia, trzeba zapewnić nieco miejsca, by szybko można było przemieszczać się z takim mobilnym odciągiem między stanowiskami. Czy któreś z tych rozwiązań jest lepsze? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. 

Na pewno warto skonsultować się ze specjalistami z firmy Cloos, którzy wybiorą, a następnie zainstalują dokładnie taki rodzaj odciągu, jaki na pewno sprawdzi się w naszej działalności gospodarczej. 

CLOOS-Polska Sp. z o. o.
ul. Stawki 5
58-100 Świdnica

Telefon: +48 74 851 86 60
email: firma@cloos.pl
strona: www.cloos.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj