RFID usprawnia systemy zabezpieczeń i ewakuacji

942

Jak skutecznie i w nieinwazyjny sposób zapewnić bezpieczeństwo pracownikom? Jak sprawnie zrealizować procedury ewakuacyjne? Jak ograniczyć wypadki w dobie Przemysłu 4.0? Nie da się nie zauważyć tego, że coraz częściej instalacje alarmowe i systemy bezpieczeństwa, oparte są o komunikację bezprzewodową, w tym także RFID. Nowoczesne technologie sprawują nadzór nie tylko nad produkcją, ale także dbają o komfort i odpowiednie zabezpieczenie miejsc pracy. Nie są już ciekawostką rodem z filmów sci-fi, ale realnymi i, co najważniejsze, skutecznymi narzędziami.

Zdalny monitoring procesu ewakuacji

Każdy szef ochrony wie, jak trudno jest zapanować nad tłumem przerażonych ludzi. Pożary, awarie instalacji i maszyn, skażenie, ataki terrorystyczne zawsze są zaskoczeniem i za każdym razem wywołują skrajne emocje. Panika i zamieszanie sprawiają, że nie wszyscy kierują się w stronę wyjść ewakuacyjnych i stosują się do odgórnie ustalonych zasad. Jak więc skontrolować, czy wszyscy opuścili miejsce wypadku? Jak upewnić się, czy nikogo nie brakuje, a jeśli tak, to gdzie powinna dotrzeć ekipa ratunkowa?

Odpowiednio skalibrowany system identyfikacji radiowej (RFID) gwarantuje zdalną kontrolę sytuacji w czasie rzeczywistym, zapewniając stały napływ informacji na temat stanu osobowego załogi i potencjalnym miejscu pobytu konkretnych jednostek.

Niezależny system bezpieczeństwa

System ewakuacji oparty o RFID działa niezależnie, a zarazem w kooperacji z instalacjami alarmowymi zakładu. Aktywuje się automatycznie w  chwili pojawiania się komunikatów o zagrożeniu i działa aż do odwołania.

Układ czytników na bieżącą rejestruje obecność pracowników na terenie firmy, nieustannie informując operatorów o przebiegu ewakuacji. Raportuje, kto opuścił miejsce pracy i minął wyjścia ewakuacyjne. Każdy pracownik wyposażony jest w specjalny identyfikator, którego obecność jej wychwytywana na odległość kilku metrów. Każdy chip namierzony przez anteny czytników jest odznaczany w systemie. Dokładnie widać, kto pojawił się na miejscu zbiórki (lub jest poza zakładem), a kogo brakuje.

Skuteczność w terenie otwartym

Najważniejszą funkcjonalnością nowych rozwiązań wykorzystujących RFID, jest wysoka skuteczność odczytu na obszarach zewnętrznych. Precyzyjne wyniki dochodzące do ponad 98% bez większych problemów można uzyskać w zamkniętych przestrzeniach dzięki efektowi odbicia fal radiowych. Wyzwaniem było takie opracowanie systemu, aby podobne wartości były rejestrowane poza terenem zabudowanym.

 systemy zabezpieczeń i ewakuacji Dzięki kilkumiesięcznym testom opracowano nowe, specjalne identyfikatory dalekiego zasięgu, oraz odpowiednio skalibrowane układy czytników. Zarówno w fazie projektu, testów, jak i realnej akcji ratunkowej, udało się uzyskać precyzyjne odczyty na drodze zewnętrznej o szerokości 6 metrów i dużych potokach ludzi (dwupasmowa droga dojazdowa).

Co bardzo istotne, prowadzone w ostatnich latach próby wdrożenia podobnych rozwiązań dawały wyniki na poziomie zaledwie 65-70% rozpoznanych chipów RFID, w jakie wyposażono załogę. Nowe rozwiązania opracowane przez specjalistów z Gliwic przenoszą zastosowanie technologii radiowej na wyższy poziom, a prace nad rozwojem systemów wciąż trwają (znajdują zastosowanie m.in. w szpitalach). Skuteczność tej technologii stale rośnie.

 RFID w systemach zabezpieczeń to:  

 

  • zdalna kontrola nad przebiegiem ewakuacji dzięki rejestracji obecności pracowników na terenie zakładu
  • raporty w czasie rzeczywistym
  • precyzja odczytu znaczników na poziomie >98%
  • w pełni zdalny odczyt identyfikatorów, bez konieczności „odbijania” karty przy czytnikach. System odczytuje nawet do 100 znaczników na sekundę.

 Bezpieczeństwo z RFID to przyszłość

Współczesne zakłady pracy to nie tylko efektywne fabryki i hale montażowe, nowoczesne biura i laboratoria. To także przestrzenie, w których najnowsze zdobycze nauki wdrażane są w systemach zabezpieczeń. Zapewnienie pracownikom komfortu i bezpieczeństwa staje się dziś normą, jedną z nadrzędnych zasad określających ich funkcjonowanie.

Z każdym rokiem technologia identyfikacji radiowej (RFID) coraz częściej wykorzystywana jest w procedurach bezpieczeństwa, zarówno do identyfikacji personalnej, zabezpieczaniu mienia przed kradzieżą, czy monitorowaniu procesów ewakuacji.

Rosnąca skuteczność tych systemów sprawia, że pracownicy mogą czuć się coraz bardziej bezpieczni, nawet pracując w zakładach o podwyższonym ryzyku. Najbliższe lata przyniosą szybkie upowszechnienie tej pożytecznej technologii. – dodaje Jacek Krywult, specjalista z zakresu RFID.

Źródło: PWSK