Wygodna i bezpieczna praca: kluczowe elementy odzieży BHP w przemyśle, które musisz znać

282

Praca w przemyśle nie może się odbywać bez zapewnienia pracownikom najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa. W tym celu absolutnie konieczne jest przestrzeganie norm i procedur BHP. Wiele z nich dotyczy odzieży roboczej. Ta nie tylko musi pełnić funkcję ochronną, ale też zapewniać wygodę.

Osłona ciała pracownika przed wysokimi i niskimi temperaturami, szkodliwymi substancjami chemicznymi, twardymi bądź ostrymi przedmiotami, wyładowaniami elektrostatycznymi, iskrami oraz wieloma innymi niebezpiecznymi czynnikami to podstawowe zadanie odzieży roboczej ochronnej. Musi ona odznaczać się odpowiednią jakością i odpornością, a także spełniać wyśrubowane wymogi BHP, jak również gwarantować pracownikowi wygodę i ergonomię. Poniżej przykłady tego typu ubrań, niezbędnych podczas pracy w przemyśle.

Kurtki – czyli odzież wierzchnia

Podczas wykonywania wielu obowiązków związanych z pracą w przemyśle – oraz wielu innych sektorach – niezbędne są kurtki robocze. Są one niezastąpione chociażby na placach budowy, w firmach produkcyjnych, a także wszędzie tam, gdzie odbywa się praca na powietrzu, zwłaszcza poza pomieszczeniami zamkniętymi. Dobrej klasy odzież tego typu chroni przed drobnymi urazami oraz otarciami czy zranieniami, jak również osłania przed niskimi temperaturami, wiatrem i opadami atmosferycznymi. Oczywiście, kurtki muszą być dopasowane do specyfiki pracy na danym stanowisku, a także posiadać krój zapewniający wysoki poziom komfortu.

Obok zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu liczy się też praktyczność, ergonomia. Toteż kurtki robocze BHP powinny posiadać również odpowiednią ilość kieszeni. Dzięki nim z łatwością rozlokujemy potrzebne narzędzia, akcesoria i inne przedmioty bez ryzyka pogubienia ich. Do tego dochodzi dopasowanie odzieży do sylwetki. Tu istotne jest przede wszystkim to, by kurtka posiadała regulowane mankiety, co zapewni nie tylko odpowiedni komfort, ale również bezpieczeństwo przy pracy. Pamiętajmy, że odpowiednio dopasowany mankiet ogranicza ryzyko wciągnięcia kurtki przez maszynę, co mogłoby być katastrofalne w skutkach.

Oczywiście, ważne, by odzież wykonana była z materiałów odpowiedniej jakości – odpornych, trwałych i przyjemnych w dotyku, a także, co najważniejsze, spełniających wymogi BHP.

Nogi też trzeba chronić

Bardzo ważnymi elementami odzieży roboczej są spodnie robocze i obuwie ochronne. Nogi również potrzebują ochrony podczas pracy w przemyśle, gdzie bardzo łatwo mogą zostać poranione, poparzone, obtłuczone, zwichnięte lub złamane.

Co do tych pierwszych, dobrym wyborem będą spodnie robocze bawełniane. Są one bardzo wygodne i funkcjonalne, ale również trwałe i solidne – właśnie takimi cechami odznacza się bawełna. Przekłada się to nie tylko na komfort użytkowania spodni, lecz także na ich długą żywotność. Niewątpliwą ich zaletą jest również łatwość w utrzymaniu czystości. W efekcie spodnie robocze bawełniane stanowią jeden z najczęściej spotykanych typów spodni roboczych, który w wielu branżach wykorzystywany, w tym przemysłowej, jest przez cały rok. Zapewniają bowiem nie tylko ochronę ciała przed urazami w trakcie wykonywania pracy w każdych, nawet trudnych warunkach, ale gwarantują też odpowiedni komfort termiczny i latem, i zimą. Chronią przed umiarkowanym chłodem oraz zapobiegają przegrzaniu organizmu.

Jeżeli zaś chodzi o obuwie ochronne, to porady odnośnie jego doboru prezentujemy tutaj: https://dawpol-bhp.pl/blog/post/9-jak-wybrac-buty-robocze-bhp-poradnik-zakupowy-dla-roznych-branz.

PPHU DAWPOL
ul. Bolesława Chrobrego nr 1 lok. 41
28-300 Jędrzejów

Telefon: 602 468 358

E-mail: kontakt@dawpol-bhp.pl
Strona: www.dawpol-bhp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj