Branża aluminium – najważniejsze trendy w 2024 roku

743

Rosnące potrzeby klientów, konieczność ograniczenia emisji CO2 i dążenie do nieustannego rozwoju – to trzy najważniejsze czynniki, które wyznaczają trendy w branży aluminium. Producenci, chcąc sprostać wszelkim wymaganiom, wdrażają coraz bardziej zaawansowane technologie oraz ekologiczne surowce. Jakie? Poniżej prezentujemy najważniejsze trendy w branży aluminium.

Nowe technologie wyznacznikiem jakości

Aluminium, ze względu na wyjątkową lekkość, plastyczność oraz odporność na korozję, jest powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. W 2024 roku coraz większa liczba producentów oferuje swoim klientom wyroby jakości „premium”, co jest możliwe dzięki wdrażaniu innowacyjnych technologii.

Mowa tu między innymi o nowoczesnych prasach do wyciskania profili aluminiowych 7- oraz 10-calowych, które umożliwiają firmom wejście w nowe branże oraz oferowanie wyrobów o najwyższych parametrach jakościowych. Najlepszym przykładem jest tutaj firma Extral, wdrażająca innowacyjną technologię pozwalającą na ciągłą regulację i optymalizację procesu wyciskania. W parze ze zautomatyzowanymi stanowiskami do obróbki profili aluminiowych oraz specjalistycznymi urządzeniami pomiarowymi, umożliwia ona realizację nawet najbardziej ambitnych przedsięwzięć. Więcej informacji na temat wyrobów marki znaleźć można na stronie https://extral.com/.

Cyfrowe systemy nadzoru produkcji, czyli sprawniej i precyzyjniej

Możliwość uzyskiwania jak najwyższych parametrów produktów i oferowania klientom profili aluminiowych jakości premium dają również cyfrowe systemy nadzoru produkcji. Pozwalają one na bieżąco śledzić proces produkcji, monitorować wydajność pracy i korygować procesy w taki sposób, aby wyroby nie tylko były zgodne z obowiązującymi normami, ale również spełniały oczekiwania najbardziej wymagających klientów i odpowiadały założeniom projektowym.

Wdrożenie cyfrowego systemu nadzoru produkcji daje przewagę nie tylko w kontekście podnoszenia jakości i zwiększania wydajności procesów, ale również optymalizacji kosztów i wdrażania działań proekologicznych. Jest to możliwe dzięki:

  • ograniczeniu do minimum liczby przestojów;
  • redukcji odpadów;
  • lepszemu wykorzystaniu zasobów i minimalizacji strat materiałowych;
  • całkowitej kontroli nad zużyciem mediów, w tym energii elektrycznej czy gazu, przez poszczególne urządzenia.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że cyfrowe systemy nadzoru produkcji podnoszą bezpieczeństwo, umożliwiają długoterminowe planowanie strategiczne i zapewniają większą terminowość dostaw.

Branża aluminium w służbie ekologii

W branży aluminium od jakiegoś czasu rośnie popyt na metale o niskim składzie węglowym, co wynika z jednej strony ze wzrostu świadomości ekologicznej firm, a z drugiej ze zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji CO2. Dlatego w 2024 roku coraz większa liczba producentów inwestuje w urządzenia niskoemisyjne oraz stosuje ekologiczne surowce. Jednymi z nich są półfabrykaty „green billets”, które produkuje się z materiałów pochodzących z recyklingu oraz przy wykorzystaniu energii odnawialnej.

Sam proces recyklingu odgrywa coraz istotniejszą rolę w pozyskiwaniu surowców do wytwarzania wysokiej jakości produktów. Firmy z branży aluminiowej, w tym wspomniany Extral, chętnie sięgają po złom aluminiowy, który po przetopieniu może zostać ponownie wykorzystany do wytworzenia profili aluminiowych lub innych wyrobów. Dodając do tego cyfrowy system nadzoru produkcji, pozwalający ograniczyć zużycie energii, gazu, wody oraz ścieków, zyskujemy nową jakość w kontekście działań proekologicznych oraz ochrony środowiska naturalnego.

Na koniec warto dodać, że w 2024 roku coraz więcej firm z branży aluminium zwraca uwagę na społeczność, w której funkcjonuje. Przykładem jest ponownie marka Extral, której jednym z najważniejszych celów jest świadome kształtowanie swojego otoczenia. Jego realizacja jest możliwa między innymi dzięki angażowaniu się w pomoc charytatywną osobom potrzebującym czy wdrażaniu programu CSR, a więc społecznej odpowiedzialności biznesu.