50 procent lżejszy: pierwszy na świecie hybrydowy prowadnik modułowy igus wykonany ze stali i tworzywa sztucznego

522

Systemy zasilania wykonane ze stali oraz tworzyw sztucznych z łatwością radzą sobie z długimi, samonośnymi przesuwami, a ponadto można je błyskawicznie otwierać i zamykać.

Bezpieczne pionowe prowadzenie przewodów i węży: igus opracował pierwszy, hybrydowy prowadnik polimerowo-stalowy. Nowy system zasilania, zwany YE.42, jest o 50 procent lżejszy niż konwencjonalne prowadniki stalowe i zapewnia o 50 procent większe długości samonośne niż polimerowe e-prowadniki. Hybrydowe rozwiązanie zapewnia bardzo dużą sztywność i jest łatwe w montażu oraz utrzymaniu, dzięki modułowej konstrukcji. Operatorzy platform roboczych i podnośników pionowych mogą polegać na bezpiecznym, lekkim oraz ekonomicznym systemie zasilania. 

Podnośniki pionowe, maszyny budowlane i podesty ruchome zmagają się na co dzień z podobnymi wyzwaniami: jak bezpiecznie, kompaktowo poprowadzić przewody i węże w pionie. W takich sytuacjach użytkownicy zwykle polegają na wytrzymałych i sztywnych prowadnikach ze stali. Są one jednak bardzo ciężkie i trudne do zamontowania, oraz często potrzebują całkowitej wymiany, gdy wymagana jest konserwacja. Oznacza to ogromne koszty dla operatorów maszyn i firm wynajmujących, z powodu przestojów urządzeń. igus opracował hybrydowy e-prowadnik dla długich przesuwów samonośnych. Ogniwa wspierające prowadnik w tym nowym rozwiązaniu są wykonane ze stali i zapewniają wysoką sztywność, podczas gdy połączenie sworzeń/otwór, ogniwa zewnętrzne i poprzeczki są wykonane z wysokowydajnego, trybologicznie zoptymalizowanego tworzywa sztucznego. Dzięki polimerowi – w przeciwieństwie do stalowego prowadnika – użytkownik oszczędza 50 procent masy. W porównaniu z e-prowadnikiem z tworzywa sztucznego, nowy, hybrydowy e-prowadnik może obsłużyć o 50 procent większą długość samonośną.

Szybko montowany i konserwowany dzięki modułowej konstrukcji

Kolejną zaletą nowego e-prowadnika jest jego modułowość. Ogniwa prowadnika YE.42 można łatwo połączyć i szybko zamontować. Dzięki modułowej konstrukcji igus całkowicie rezygnuje ze śrub, nitów lub sworzni, które mogą się poluzować pod wpływem wibracji. Przewody można szybko wymienić dzięki otwieranym poprzeczkom, co stanowi kolejną przewagę nad klasycznymi prowadnikami stalowymi, które są zazwyczaj całkowicie nitowane lub skręcane. Nowy YE.42 dodatkowo osiąga wysoką stabilność, dzięki konstrukcji z podcięciem do blokowania ogniw prowadnika. Dla wnętrza e-prowadnika igus oferuje szeroką gamę separatorów, które zapewniają przyjazny dla przewodów i węży podział wewnętrzny.

readychain – gotowy do podłączenia system z gwarancją

Nowy, hybrydowy e-prowadnik jest teraz dostępny z wysokością wewnętrzną równą 42 milimetry i szerokością od 50 do 400 milimetrów z promieniem gięcia 100 milimetrów. Inne rozmiary są dostępne na indywidualne zamówienie. Nowy system zasilania może być również dostarczony jako gotowy do podłączenia, konfekcjonowany system readychain z przyjaznymi dla prowadnika i przetestowanymi przewodami chainflex, elementami hydraulicznymi, wężami oraz złączkami do węży. Wszystkie przewody chainflex są oferowane z unikalną, ogólnoświatową gwarancją na 36 miesięcy, dzięki licznym testom przeprowadzonym w rzeczywistych warunkach w wewnętrznym laboratorium testowym firmy igus, o powierzchni 3800 metrów kwadratowych.

Źródło: igus

Obrazek wyróżniający: Obraz PM3619-1
Bezpieczeństwo w pionie: nowy hybrydowy e-prowadnik firmy igus jest o 50 procent lżejszy niż konwencjonalne prowadniki stalowe, dzięki zastosowaniu wysokowydajnych polimerów oraz jest łatwy w utrzymaniu dzięki modułowej konstrukcji.