Co to jest gratowanie i jak je poprawnie wykonać?

675

Gratowanie stosowane jest w wielu gałęziach przemysłu w celu dopieszczenia produktu końcowego. Efekt wizualny gotowego produktu ma spore znaczenie choćby z punktu widzenia bezpieczeństwa i wygody użytkowania wyrobu. Jak uzyskać odpowiednie efekty poprzez gratowanie krawędzi?

  1. Czym jest gratowanie detali?
  2. Jak można wykorzystać gratowanie?
  3. Jakie urządzenia są wykorzystywane do gratowania?

Czym jest gratowanie detali?

Gratowanie to proces usuwania nierówności powstałych na krawędziach podczas cięcia mechanicznego lub termicznego. To proces stosowany przy produkcji jednostkowej.

Ostry grat powstaje podczas:

  • wycinania detali,
  • wykrawania detali.

Dotyczy to arkusza blachy, z którego należy usunąć przed następnymi operacjami detali i kształtowania detalu. Grat będzie również niepożądany podczas malowania detali, gdyż uszkodzi powłokę malarską na krawędzi.

Jak można wykorzystać gratowanie?

We wszelkich przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem elementów metalowych powinny dobrze zrozumieć proces gratowania. Odbywa się on najczęściej poprzez szlifowanie powierzchni. Jednakże w tej metodzie, usuwając grat pierwotny (pionowo skierowany), może powstać grat wtórny (skierowany poziomo).

Aby gratowanie zachodziło kompleksowo, proces szlifowania należy uzupełnić o narzędzia pozwalające usuwać również grat wtórny. Do tego służą dwa rodzaje narzędzi – dyski gratujące lub walce gratujące. Pozwalają one przeprowadzić cały proces na powierzchni nagrzanych wcześniej przedmiotów.

Jakie urządzenia są wykorzystywane do gratowania?

Firmy do gratowania powinny wykorzystać urządzenia przydatne, które zapewnią idealne dopasowanie do danego procesu produkcji. Zamontowane w automatycznej gratowarce, obracając się i jednocześnie dociskając do przesuwających się wewnątrz gratowarki detali, łamią grat wtórny z ich krawędzi.

Proces zachodzi szybko i powtarzalnie między innymi w bębnie arkusza płótna ściernego na wszystkich krawędziach zewnętrznych i wewnętrznych detali. Po jego zastosowaniu krawędzie detalu są wolne od gratu (ogratowane), a jednocześnie lekko stępione. Dzięki temu są bezpieczne w zetknięciu z ich krawędzią.

Szerokość roboczą maszyny dobiera się do wielkości gratowanych detali.

W zależności od wielkości gratu maszyna wyposażona jest w odpowiednie sekcje robocze:

  • pasa ściernego,
  • dysków lamelowych lub włókninowych,
  • walców lamelowych.

Dobór odpowiedniego urządzenia ma spore znaczenie, gdyż źle realizowany proces mógłby skutkować uszkodzeniem urządzenia. Szukasz sprzętu do gratowania? Sprawdź stronę https://intechmet.com.pl/ – w ofercie znajdziesz wyłącznie profesjonalne maszyny.

Więcej informacji:

In Tech Met Konsulting Techniczny Piotr Wielgat
ul. Teofila Firlika 19
71-637 Szczecin

info@intechmet.com.pl
www.intechmet.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj