Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych chciał w najbliższych miesiącach inwestować w maszyny i urządzenia

413

Jeden na trzech (34 proc.) przedsiębiorców z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych planował, że w nadchodzących miesiącach będzie inwestować w maszyny i urządzenia wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce. Eksperci zaznaczają, że takie inwestycje mogą pozytywnie wpływać na zdolność firm do konkurowania z podmiotami zagranicznymi i przekładać się na wzrost eksportu. Warto podkreślić, że ponad połowa (60 proc.) przetwórców tworzyw sztucznych finansuje takie inwestycje korzystając w mniejszym lub większym stopniu ze środków zewnętrznych.   

Jak wynika z ostatniego badania Index MiU, większość (64,7 proc.) przedstawicieli branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, którzy zamierzali w nadchodzących miesiącach kupować maszyny, miało zamiar postawić wyłącznie na nowe urządzenia, a 5,9 proc. planowało inwestycje jedynie w używany sprzęt. Co czwarty (23,5 proc.) chciał z kolei kupować zarówno maszyny prosto od producenta lub importera, jak i te z drugiej ręki.

Źródło: Badanie Instytutu Keralla Research na zlecenie Simens Financial Services w Polsce, wrzesień 2022 r.

Inwestycje w maszyny i urządzenia mogą wzmocnić zdolność do konkurowania firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Odpowiednie przygotowanie do podejmowania rynkowej rywalizacji jest obecnie szczególnie ważne – pozwala elastycznie reagować na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym i radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami. Odnowienia MiU, jak chociażby inwestycje w mniej energochłonne maszyny, pozwalają na przykład zrównoważyć wzrost kosztów energii, a automatyzacja minimalizuje wpływ braków kadrowych w sektorze przemysłowym na działalność biznesową. Wyższa zdolność do konkurowania przekłada się również na większą gotowość do dywersyfikacji rynków, która jest kluczowa, gdy tak jak dziś popyt krajowy hamowany jest przez takie czynniki jak inflacja czy wysokie stopy procentowe – mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce.

Jedynie 17 proc. przedsiębiorców z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważa, że branża jest lepiej przygotowana do konkurowania, z perspektywy posiadanego parku maszyn i urządzeń, niż firmy zagraniczne. W opinii 39 proc. kondycja sektora w tym zakresie jest równie dobra, a 24 proc. jest zdania, że w jednych obszarach jest ona bardziej konkurencyjna, a w innych mniej. Jeden na ośmiu (13 proc.) respondentów z kolei sądzi, że zagraniczne podmioty mają lepsze parki maszyn i urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj