Dlaczego elektrody grafitowe są tak ważne w produkcji stali?

2800

Z przyjemnością informujemy, że w ostatnich tygodniach byliśmy świadkami zawarcia pierwszych kontraktów na elektrody grafitowe na Metalshub. Ten kamień milowy jest tylko jednym z przykładów naszego rozwoju z rynku skoncentrowanego na żelazostopach w kierunku platformy zakupowej dla wszystkich surowców dla hut stali. Podczas gdy staranna walidacja, rejestracja oraz szkolenie dostawców pozostaje ważnym elementem oferty usług Metalshub, rozszerzyliśmy zakres produktów, które są dostępne na platformie z początkowej koncentracji na żelazostopach na znacznie szerszy asortyment: Druty rdzeniowe, nawęglacze, złom, surówki, wapno itp. Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat tego rozwoju, chcemy podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat rynku elektrod grafitowych.

Czym są elektrody grafitowe i do czego się ich używa?

Rynek elektrod grafitowych został oszacowany na 5,5 mld USD w 2020 roku (IMARC: Graphite Electrodes Market: Global Industry Trends, Share, Size, Growth, Opportunity and Forecast 2021-2026) i staje się coraz ważniejszy ze względu na postępującą dekarbonizację przemysłu stalowego i metalurgicznego. Jako największy producent stali na świecie, Chiny mają największy udział w konsumpcji elektrod grafitowych i zdolności produkcyjnych w pojęciu globalnym. Mimo że epidemia COVID-19 miała ogromny wpływ na globalną produkcję stali, chiński przemysł stalowy wykazał wzrosty w 2020 roku. Według Mordor Intelligence (Graphite Electrode Market – Growth, Trends, Covid-19 Impact, and Forecasts 2021 – 2026), całkowita produkcja stali wzrosła o 5,89%, aby osiągnąć 1 054,4 mln ton w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. Chiny wprowadziły ponadto nową regulację, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r. i powinna ona dodatkowo pobudzić rozwój produkcji stali z użyciem elektrycznych pieców łukowych (EAF), a tym samym konsumpcję elektrod grafitowych w kraju.

Elektrody grafitowe to duże cylindryczne struktury składające się głównie z koksu naftowego, koksu iglastego i bitumu węglowego, który jest używany jako spoiwo. Wytwarza się je poprzez kalcynację, mieszanie, ugniatanie, prasowanie, prażenie, grafityzację i obróbkę mechaniczną. Wielkość elektrod jest bardzo zróżnicowana, ale może dochodzić do 0,75 m średnicy i 3 m długości. Ze względu na ich wysoki poziom przewodności elektrycznej i zdolność do wytrzymywania ekstremalnie wysokich temperatur (do 1600 stopni Celsjusza), elektrody grafitowe są ważnym wsadem w EAF, rafinacji w kadzi stalowej i produkcji żelazostopów. W tym procesie, elektrody grafitowe stanowią około 2-3% całkowitych kosztów produkcji stali. W zależności od różnych użytych surowców oraz fizycznych i chemicznych specyfikacji produktu końcowego, elektrody grafitowe można podzielić na różne gatunki:

  1. RP (Regular Power)
  2. HP (High Power)
  3. UHP (Ultra High Power)
  4. SHP (Super High Power)

Największy wzrost wydajności przy wykorzystaniu platformy Metalshub dla szerokiego asortymentu

Otrzymaliśmy wiele informacji zwrotnych od naszych klientów, że nasza platforma zapewnia największy wzrost wydajności, gdy jest wykorzystywana dla dużej liczby kategorii produktów. Firmy takie jak MAT Foundry Group i Friedrich Lohmann GmbH przeniosły na platformę również materiały, które składają się na najwyższe koszty takie jak złom, aby wykorzystać efektywne procesy platformy i jej szerokie funkcjonalności business intelligence. W ostatnim komunikacie prasowym ogłosiliśmy, że SHS (Saarstahl and Dilliger AG) przeniosło na platformę szeroki zakres kategorii produktów, co pomaga im spełnić rosnące wymagania w zakresie transparencji i zwiększyć wydajność operacyjną.

Obecnie około 30 kategorii produktów z łącznie 130 różnymi typami produktów może być przedmiotem handlu za pośrednictwem Metalshub. Poniżej znajduje się lista głównych kategorii zakupowych w odlewniach i stalowniach wraz z informacją, czy zostały one już kupione bądź sprzedane za pośrednictwem platformy.

 

Kategorie aktualnie handlowane na Metalshub Przykłady
Stopy i metale Żelazostopy, superstopy, druty rdzeniowe, inokulanty/modyfikatory
Złom Stalowy/Stopowy/Żeliwny
Surówki Podstawowa/Sferoidalna/Odlewnicza
Elektrody grafitowe RP/HP/UHP/SHP
Nawęglacze Koks naftowy, Koks antracytowy
Minerały Dolomit, dolomit kalcynowany, wapno
Węgiel/koks Koks metalurgiczny, koks orzech

 

 

 

Kategoriena razie niedostępne na Metalshub Przykłady
Rudy Chromit, boksyt, hematyt, rutyl
Chemikalia Piaski specjalne, spoiwa, powłoki lub pokrycia
Materiały ogniotrwałe Materiały odlewnicze oraz cegły

 

Nasz zespół ekspertów branżowych, technologicznych i metalurgów pomaga naszym klientom przesunąć jeszcze więcej kategorii na platformę przy zachowaniu wygodnego i uporządkowanego procesu aukcji i negocjacji. Jeśli istnieją kategorie produktów, które chciałbyś zobaczyć w obrocie na platformie, prosimy o kontakt z naszym zespołem business development. Z przyjemnością zagłębimy się w specyfikacje techniczne i pomożemy Ci zwiększyć efektywność Twoich procesów. Skontaktuj się z Metalshub już dziś!

Źródło: Metalshub

Metalshub to platforma do handlu metalami i żelazostopami dostępna oraz używana na całym świecie. Zapewniamy bezpieczny i szybki proces przeprowadzania małych i dużych transakcji on-line. Oprócz zapewnienia infrastruktury dla handlu zintegrowaliśmy z platformą usługi logistyczne, usługi finansowania handlu i ubezpieczenia kredytów. Wszystko to aby zapewnić jeszcze lepszą bezproblemową obsługę klienta.