Fabryka drutu stalowego oszczędza ponad 1,2 mln euro rocznie dzięki łożyskom NSK

329

Pomoc NSK miała kluczowe znaczenie dla firmy doświadczającej powtarzających się uszkodzeń łożysk zamontowanych w zespołach walców maszyn do ciągnienia drutu stalowego. Dzięki interwencji NSK, która zidentyfikowała problem i zarekomendowała optymalne rozwiązanie, klient uzyskał oszczędności rzędu 1,2 miliona euro rocznie.

Uszkodzenia łożysk prowadziły do częstych przestojów (około 75 miesięcznie), co wraz z wysokimi kosztami konserwacji powodowało poważne zaniepokojenie kierownictwa firmy. Oczywistym celem stało się pilne znalezienie skutecznego i solidnego rozwiązania, dlatego producent drutu stalowego zwrócił się do zespołu wysoko wykwalifikowanych ekspertów NSK ds. łożysk.

lozyska_nsk_2
Producent drutu stalowego doświadczał średnio około 75 przestojów miesięcznie. Zdjęcie: Copyright (c) 2022 Fotografia Niemcy/Shutterstock

W ramach dokładnej analizy uszkodzonych łożysk i przeglądu zastosowania inżynierowie NSK zidentyfikowali problem ze smarowaniem i uszczelnieniem łożysk używanych przez fabrykę. W szczególności analiza wykazała, że wykorzystywany smar był oparty na bazie grafitu i nie nadawał się do tego rodzaju zastosowania. Dodatkowy problem stanowił nieprzerwany proces ciągnienia drutu stalowego, charakteryzujący się ciężkimi obciążeniami i trudnymi warunkami pracy.

Rozwiązanie problemu stanowił zestaw łożysk i smarów rekomendowany przez NSK. W ramach propozycji wartości dodanej zastosowano uszczelnione dwurzędowe łożysko walcowe wraz ze specjalnie dobranym smarem litowym.

Łożyska walcowe NSK z pełną liczbą elementów tocznych oferują wysokowydajne uszczelnienia stykowe zapobiegające wnikaniu ciał obcych i wody, wysoką obciążalność (promieniową i osiową) oraz odporną na korozję powłokę fosforanową, która zapewnia wytrzymałość na warunki zewnętrzne (jeśli jest to wymagane). Łożyska te są fabrycznie nasmarowane smarem litowym i umożliwiają łatwe uzupełnianie środka smarnego poprzez specjalne otwory w pierścieniu wewnętrznym i zewnętrznym.

Kolejnym krokiem po określeniu potencjalnego rozwiązania było przetestowanie nowej kombinacji łożyska i smaru w ramach kompleksowego procesu próbnego. Wynik był bardzo satysfakcjonujący – uzyskano 40% zwiększenie żywotności łożysk, co z kolei przełożyło na znaczną poprawę produktywności i ograniczenie kosztów konserwacji. Wyeliminowanie przerw w produkcji i utraconych roboczogodzin oraz brak konieczności korzystania z wymaganego wcześniej wsparcia technicznego zapewnia producentowi drutu stalowego znaczne roczne oszczędności rzędu 1.202.455 EUR.

Od tamtego czasu klient wdrożył we wszystkich zespołach walców maszyn do ciągnienia drutu rekomendowaną przez NSK kombinację łożysk i smaru.

Źródło: NSK