Firma NSK wprowadza na rynek łożyska izolowane dla silników inwerterowych

888

Firma NSK opracowała nową serię łożysk z powłokami ceramicznymi przystosowaną do użytku we wszystkich powszechnie wykorzystywanych maszynach przemysłowych.

Łożyska izolowane zostały zaprojektowane w odpowiedzi na wzrastający trend stosowania silników sterowanych za pomocą inwerterów (przemienników częstotliwości), co jest coraz częstszą praktyką w zakładach szukających ograniczenia kosztów energii elektrycznej. Wszystkie powszechnie stosowane maszyny i urządzenia, włączając w to pompy, sprężarki i wentylatory, będą mogły korzystać z nowego rozwiązania.

Wraz ze wzrostem ilości napędów, w których prędkość jest sterowana za pomocą przemienników częstotliwości, zwiększyła się także liczba raportów informujących o specyficznym typie uszkodzeń zwanym elektro korozją, na który podatne są łożyska wykorzystywane w tego typu aplikacjach.  Gdy w trakcie obrotu łożyska prąd elektryczny przepływa w punktach styku bieżni łożyska i elementów tocznych, powstają iskry w cienkim filmie olejowym, powodując lokalne nadtopienia powierzchni o nieregularnym kształcie.

Jednym ze sposobów zapobiegania elektro korozji jest stosowanie w łożyskach nieprzewodzących kulek ceramicznych, co jednak może mieć negatywny wpływ na koszty łożysk. Kolejną możliwością jest umieszczenie w silniku izolowanej obudowy, ale to z kolei wymaga specjalnych części i procesów montażowych. Aby zaradzić tym problemom,  firma NSK opracowała nowe izolowane łożyska z powłokami ceramicznymi, optymalne kosztowo i kompatybilne ze wszystkimi standardowymi napędami sterowanymi za pomocą inwerterów.

Do powlekania zewnętrznej powierzchni pierścienia zewnętrznego zastosowany został materiał ceramiczny na bazie związków aluminium, a kombinacja optymalnych dodatków poprawiła własności dielektryczne średnio o wartość 10. Dodatkowo powłoka zapewnia doskonałe rozpraszanie ciepła, a jednocześnie została również poprawiona wytrzymałość dzięki trzykrotnemu zwiększeniu udarności powierzchni związanemu z ulepszonymi elementami łożyska.

Firma NSK oferuje wersje z powłokami ceramicznymi dostępne w serii łożysk poprzecznych i łożysk walcowych obejmujących warianty o średnicach otworu łożysk od 50 do 110 mm.

Źródło: NSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj