FLEXCO upraszcza konserwację i naprawy dzięki systemom do łączenia i czyszczenia taśm przenośnikowych

721

FLEXCO jest na międzynarodowym rynku wiodącym oferentem mechanicznych systemów do łączenia taśm przenośnikowych, pras do wulkanizacji, zgarniaczy, urządzeń do centrowania biegu taśmy, łoży odbojowych i okładzin do bębnów przeznaczonych do lekkich i ciężkich przenośników taśmowych. Oferowane przez tę specjalistyczną firmę mechaniczne systemy do łączenia taśm przenośnikowych to rozwiązania, dzięki którym użytkownicy przenośników taśmowych w górnictwie, w stalowniach i w przetwórstwie drewna mogą znacznie uprościć ich konserwację i naprawy. W porównaniu z często stosowaną wulkanizacją łączniki montuje się, a także demontuje, znacznie łatwiej i szybciej i jest to metoda bardziej niezależna od warunków atmosferycznych. Tym samym można znacznie zredukować czas przestojów oraz zwiększyć produktywność.

Usterki i awarie maszyn w przenośnikach taśmowych często prowadzą do długich przestojów. Może nawet dojść do całkowitego wstrzymania produkcji i dostaw. Dla wielu użytkowników często związane jest to z wysokimi kosztami, w szczególności w związku z międzynarodową konkurencją. W wypadku uszkodzenia taśm przenośnikowych do ich naprawy najczęściej potrzebny jest personel serwisu, który nie zawsze jest natychmiast dostępny na miejscu. Dotychczas naprawa taśm polegała najczęściej na ich wulkanizacji. Proces ten często trwa od czterech do sześciu godzin. Do tego końcówki taśmy należy odpowiednio przygotować i poddać specjalnej obróbce. Starszych i zużytych taśm czasem nie da się już w ogóle zespolić. Dzięki łącznikom mechanicznym marki FLEXCO taśmę można w zależności od jej szerokości i grubości ponownie złączyć w czasie krótszym niż jedna godzina. Pracownicy działu utrzymania ruchu w zakładzie będą w stanie łatwo i szybko zainstalować łączniki. Do tego celu potrzebne jest jedynie przenośne urządzenie do montażu, młotek, wiertło lub klucz nasadowy.

Specjaliści z firmy FLEXCO mają w swojej ofercie odpowiedni typ łącznika do każdego zastosowania: do piaskowni lub żwirowni, odlewni, dla przemysłu cementowego i drzewnego, do instalacji do recyklingu oraz do kopalni. Łączniki można stosować do taśm o grubości od trzech do 30 milimetrów i wytrzymałości znamionowej taśmy aż do 2.500 niutonów na milimetr. W celu zagwarantowania maksymalnej trwałości łącznika FLEXCO wybiera do jego produkcji materiały zawsze najlepiej dostosowane do panujących warunków otoczenia i użytkowania. Dzięki temu użytkownik instalacji otrzymuje wydajne rozwiązanie indywidualnie dopasowane do jego potrzeb, na przykład do pracy w wilgotnym środowisku lub do stosowania w warunkach, w których przenośnik taśmowy mocno narażony jest na ścieranie lub korozję.

W zależności od zastosowania FLEXCO oferuje systemy do łączenia taśm przenośnikowych w wariantach rozłączalnych i nierozłączalnych. Łączniki rozłączalne nadają się do taśm, które muszą być często wymieniane, czyszczone lub przedłużane. Można je łatwo rozłączać wyciągając pręt sprzęgający i stosowane są również do taśm o różnej grubości. Kolejną zaletą łączników rozłączalnych z prętem sprzęgającym jest możliwość przygotowania taśm jeszcze w warsztacie, przed ich montażem. Łączniki nierozłączalne, nazywane również łącznikami płytkowymi, stosowane są do urządzeń z dużymi bębnami, lub tam, gdzie wymagana jest wysoka odporność na ścieranie i wytrzymałość łącznika.

źródło: http://www.flexco.com/