Jak dobrać nitonakrętki – na co zwrócić uwagę?

212

Nitonakrętki to element konstrukcyjny, który zapewnia bezpieczne łączenie co najmniej dwóch elementów. Korzysta się nich wtedy, gdy specjalista chce mieć pewność, że spoiwo będzie trwałe i odporne na zagrożenia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jak dobrać ich prawidłowy rodzaj?

Nitonakrętka – do czego służy?

Nitonakrętki Norsteel to rodzaj łącznika, który jest używany w wielu branżach (głównie przemysł i produkcja). Działają podobnie jak zwykłe nakrętki, ale z dodatkową korzyścią – są zanitowane na miejscu, co czyni je znacznie mocniejszymi i bezpieczniejszymi.

Zazwyczaj wykonywane są ze stali lub aluminium i występują w różnych rodzajach, w zależności od zastosowania. Używa się ich najczęściej do mocowania paneli i wsporników, gdy eksperci nie mają dostępu do tylnej strony przedmiotu lub do zabezpieczania elementów w miejscach, gdzie spawanie nie jest praktyczne.

Proces instalacji jest stosunkowo szybki i łatwy. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać wiertło i specjalne narzędzie (nitownica) do osadzania samej nitonakrętki.

Rodzaje nitonakrętek

Nitonakrętki występują w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach – to pozwala na poprawne dobranie ich w zależności od potrzeby.

Większość nitonakrętek jest wykonana ze:

  • stali;
  • aluminium;
  • mosiądzu;
  • stali nierdzewnej;
  • plastiku

Nitonakrętki stalowe zapewniają najwyższą wytrzymałość, ale z czasem mogą ulec korozji. Aluminiowe na odwrót, natomiast mosiężne są na tyle miękkie, że po włożeniu do otworu tworzą gwint.

Te ze stali nierdzewnej oferują najlepszą odporność na korozję i trwałość, ale są najdroższe. Wybór odpowiedniego typu nitonakrętek jest ważny dla zapewnienia bezpiecznego połączenia – podczas niego warto uwzględnić zarówno samo środowisko, jak i warunki, w których będzie musiało sprawdzać się spoiwo.

Materiał nitonakrętki – czy jest istotny?

Wybór materiału nitonakrętki nigdy nie powinien być przypadkiem. Używanie nitonakrętek stalowych w elementach, które będą zanurzone pod wodą, jest złym pomysłem. Ulegną one korozji, a przez to bezpieczeństwo całego łączenia zostanie poważnie zagrożone.

Plastikowe nitonakrętki sprawdzą się z pewnością tam, gdzie istotna będzie izolacja – nie przewodzą one prądu, więc nie będą ulegały uszkodzeniom podczas np. wyładowań atmosferycznych. Są one jednak najbardziej plastyczne z wszystkich pozostałych i podatne na zniszczenie mechaniczne.

Użytkownicy nitonakrętek powinni w pierwszej kolejności upewnić się, że wybrali ich dobry rodzaj. Dopiero wtedy złączenie dwóch elementów będzie trwałe i bezpieczne.

NORSTEEL SP. Z O.O.
ul. Stalowa 27
58-100 Świdnica

Tel:  +48 74 850 53 91
E-mail: biuro@norsteel.pl
www.norsteel.pl