Kotły przemysłowe – jakie rodzaje dominują na rynku? Sprawdzamy!

108

Na rynku od wielu lat popularne są kotły wytwarzające parę lub gorącą wodę. Są stosowane w wielu gałęziach przemysłu – mięsnym, mleczarskim, oponiarskim, tytoniowym, energetycznym. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje kotłów dominują na rynku i w co warto zainwestować.

Czym są kotły przemysłowe?

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, kotły przemysłowe używane są już od kilkuset lat. W pierwotnej wersji były to dość proste urządzenia osiągające wysoką temperaturę, która następnie mogła być przekształcona w energię o dużo większej sprawności, np. parę wodną powstającą w wyniku przekazywania spalanych w kotle gazów do rur z wodą. Stąd już tylko krok do uzyskania potencjału elektrycznego poprzez wytwarzanie energii za pomocą turbiny mechanicznej.

Kotły parowe UNIVERSAL UL-S, UL-SX

Warto wspomnieć, że około 40% światowej produkcji energii elektrycznej pochodzi z węgla. Z gazu ziemnego 20%, a z energii jądrowej 15%. Na ogół kotły przemysłowe wykorzystywane są do wytwarzania pary technologicznej, ciepła systemowego lub energii elektrycznej, ich zastosowanie można znaleźć w wielu gałęziach przemysłu. Niezależnie od ich przeznaczenia bardzo istotnym aspektem jest sprawność kotła.

Jakie rodzaje kotłów dominują na rynku?

Na rynku można spotkać wiele rodzajów kotłów przemysłowych, które różnią się charakterystyką pracy oraz parametrami generowanej mocy, m.in. kotły:

  • parowe,
  • wodne,
  • neutralne środowiskowo elektryczne,
  • hybrydowe,
  • innowacyjne wodorowe,
  • inne, o specjalnym zastosowaniu.

Najbardziej popularne są dwa pierwsze typy. Kotły parowe przemysłowe w wyniku spalania paliwa generują gazy, które w połączeniu z wodą dają duże ciśnienie pary wodnej. Dzięki temu można napędzać na przykład turbiny energetyczne i uzyskać sprawność do 96%. Paliwem może być olej, gaz lub mieszanka wielopaliwowa.

Przemysłowe kotły wodne, które generują ciepło systemowe w postaci gorącej wody. Niezbędne do życia w dużych obiektach na przykład szpitalach oraz aglomeracjach miejskich w celu ogrzania wody w systemach ciepłowniczych. 

Kotły wodne UNIMAT UT-M

Warto również wspomnieć, że przemysłowe kotły są stale udoskonalane. Wdrażane są nowoczesne źródła zasilania jak prąd elektryczny lub wodór, które nie produkują niekorzystnego dla środowiska popiołu oraz nie emitują do atmosfery związków tlenku siarki i pyłów. Jednym z liderów na rynku kotłów przemysłowych jest firma BOSCH.

Czy warto zainwestować w kocioł przemysłowy?

Do niedawna kotły przemysłowe używane w fabrykach czy innych pomieszczeniach były postrzegane jako rozwiązania mało ekologiczne. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że technologia spalania materiału paliwowego w ciągu ostatnich lat radykalnie się zmieniła. 

W wielu kotłach zastosowano innowacyjne rozwiązania do pozyskiwania ciepła w procesie spalania wodoru w połączeniu z ekonimizerami i kotłami odzyskownicowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu energia uzyskiwana w parowych kotłach przemysłowych lub wodnych kotłach przemysłowych jest znacznie wyższa, przez co urządzenie pracuje o wiele sprawniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj