Logistyka 4.0: niezawodne i szybkie przesyłanie danych oraz energii dzięki firmie igus

831

Najbezpieczniejsza transmisja danych, zasilania i mediów przy prędkości ruchu 6 m/s i na odległość do 100 metrów w ograniczonej przestrzeni – to osiągnięcie, zaprojektowane jako kompletny i kompaktowy system, należy do ulepszonego systemu micro flizz kolońskiej firmy igus, specjalisty od tworzyw sztucznych w ruchu. System składa się z prowadnika kablowego z tworzywa sztucznego, elastycznych przewodów chainflex do połączeń ruchomych o bardzo małym promieniu gięcia, a także z aluminiowej obudowy.

W branży transportu bliskiego stosuje się obecnie systemy szynoprzewodów. Takie rozwiązania mają jednak ograniczenia i pozwalają wyłącznie na dostarczanie zasilania. Gdy zachodzi potrzeba jednoczesnego dostarczenia zasilania, danych i mediów na odległości do 100 metrów, lepszą alternatywą jest system micro flizz firmy igus. Prowadnik kablowy z tworzywa sztucznego, który porusza się wewnątrz tłoczonego profilu z anodowanego aluminium, jest wyposażony w zintegrowane „skrzydła boczne”. Zapewniają one stałe rozciągnięcie prowadnika w specjalnym rowku w górnej oraz dolnej części kanału. Skrzydła składają się automatycznie, gdy prowadnik się zgina. Wraz ze sprężynami z tworzywa sztucznego, znajdującymi się na poprzeczkach prowadnika, skrzydła zapobiegają stykaniu się górnego oraz dolnego odcinka prowadnika kablowego, a tym samym gwarantują łagodne i ciche przesuwanie się prowadnika. Dzięki temu wyraźnie zredukowano tarcie, ścieranie się, zużycie energii oraz emisję hałasu. Rolkowy wózek na końcu prowadnika pełni przy tym funkcję zabieraka. Stosując ułożenie przeciwbieżne można w jednym kanale prowadzącym umieścić jednocześnie dwa prowadniki kablowe, a tym samym umożliwić przemieszczanie jeszcze większej liczby przewodów.

Od światłowodu po wąż pneumatyczny

Modułowa konstrukcja gotowych systemów pozwala na łatwe dostosowywanie ich do indywidualnych wymagań. Ponadto, wypełnienie prowadnika można zmieniać odpowiednio do potrzeb. W ten sposób można np. bez problemów prowadzić światłowody z rodziny chainflex umożliwiające transmisję danych z prędkością ponad 10 Gb/s. Podobnie jak wszystkie pozostałe przewody z tej rodziny, światłowody chainflex są objęte 36-miesięczną gwarancją trwałości. System micro flizz umożliwia też bezpieczne prowadzenie węży pneumatycznych, które są stosowane do zasilania pneumatycznych chwytaków układnic. System może niezawodnie i bezobsługowo pracować przez długi czas przy prędkościach przesuwu do 6 m/s oraz z przyspieszeniami do 50 m/s2. Ponadto, zabierak umożliwia przenoszenie ładunków o masie do 50 kg. Firma igus przeprowadziła test obejmujący ponad milion podwójnych cykli, co odpowiada łącznej drodze przesuwu 6000 km, który wykazał, że elementy systemu prawie nie ulegają ścieraniu. Ponadto, system uhonorowany nagrodą iF Design Award, wyróżnia się łatwym montażem. Przy użyciu uniwersalnego uchwytu z 3 wpustami można łatwo i szybko wykonać połączenie z układnicą.

źródło: www.igus.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj