Łożyska NSK z powłoką ceramiczną zapewniają korzyści użytkownikom napędów o zmiennej prędkości

559

Firma NSK opracowała serię łożysk kulkowych poprzecznych ze zoptymalizowaną powłoką ceramiczną, która zapewnia liczne korzyści dla użytkowników napędów o zmiennej prędkości (VSD) i silników elektrycznych. Izolacyjne działanie powłoki zapobiega błądzeniu prądów, co nie tylko wydłuża żywotność łożysk, ale zapobiega uszkodzeniom elementów sąsiadujących z napędem.

Energooszczędne napędy VSD stają się coraz bardziej popularne w wielu maszynach, systemach i urządzeniach przemysłowych. Ich zastosowanie ma szczególne uzasadnienie ekonomiczne w przypadkach, gdy wymagane są różne poziomy mocy w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie. Jednak regulacja częstotliwości wymaga łożysk, które spełniają specyficzne wymagania, głównie dlatego, że zawsze istnieje ryzyko dotarcia prądu szkodliwego do elementów napędzanych poprzez wał silnika i łożyska. Prąd ten może spowodować uszkodzenie łożysk w wyniku takich zjawisk, jak tworzenie się tętnień i stopienie powierzchni tocznych. W wyniku przepływu prądu funkcjonowanie i żywotność napędzanych elementów również może ulec pogorszeniu.

Konstruktorzy są w stanie przeciwdziałać tym stosunkowo powszechnym problemom, stosując łożyska kulkowe poprzeczne z powłoką ceramiczną na pierścieniu zewnętrznym. Izolacyjne działanie powłoki zatrzymuje przepływ prądu, a tym samym zapobiega uszkodzeniu łożyska.

Kolejną korzyść stanowi fakt, że zoptymalizowana powłoka ceramiczna zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła wytwarzanego w łożysku podczas pracy, co także przyczynia się do wydłużenia żywotności.

Asortyment łożysk kulkowych poprzecznych z powłoką ceramiczną został zaprezentowany w nowym katalogu «Łożyska do przemysłowych silników elektrycznych», który jest dostępny w formie drukowanej lub w formacie PDF do pobrania pod adresem: http://www.nsk-literature.com/pl/industrial-motor-bearings/

Zdjęcie prasowe

Firma NSK zoptymalizowała powłokę ceramiczną łożysk kulkowych poprzecznych, która eliminuje problemy związane z prądami szkodliwymi podczas korzystania z napędów o zmiennej prędkości VSD.

Źródło: NSK Europe