Łożyska NSK zapewniają producentowi materiałów izolacyjnych roczne oszczędności rzędu 648.880 €

327

Wiodący na rynku producent materiałów izolacyjnych dla przemysłu budowlanego zwrócił się do firmy NSK o pomoc w rozwiązaniu problemu powtarzających się uszkodzeń łożysk w piłach taśmowych. Dzięki interwencji NSK i zarekomendowanym łożyskom oraz uszczelnieniom zakład odnotowuje obecnie roczne oszczędności w imponującej wysokości 648.880 €.

Producent rozwiązań izolacyjnych dla budownictwa, który niedawno uruchomił nową zautomatyzowaną linię produkcyjną z niecierpliwością oczekiwał korzyści, jakie miała przynieść inwestycja. Jednak wydajność okazała się nieregularna z powodu powtarzających się uszkodzeń łożysk rolek prowadnic brzeszczotów w trzech piłach taśmowych na linii.

Sytuacja wkrótce stała się krytyczna do tego stopnia, że wymiany łożysk odbywały się codziennie. Czasami łożyska prowadnic ostrzy działały tylko przez trzy godziny, co prowadziło do kosztownych przestojów i zwiększonych nakładów na konserwację. W niektórych przypadkach uszkodzenia łożysk powodowały nawet zniszczenie brzeszczotów.

Firma NSK otrzymała w imieniu producenta pił taśmowych prośbę o pomoc w zidentyfikowaniu pierwotnej przyczyny uszkodzeń i zaoferowanie rozwiązania. Zespół inżynierów NSK dokonał przeglądu zastosowania w siedzibie klienta, przeprowadzając wszechstronną analizę uszkodzonych łożysk. Pozwoliło to ustalić, że uszkodzenia łożysk były spowodowane wnikaniem zanieczyszczeń, co poskutkowało zaleceniem wdrożenia łożysk kulkowych poprzecznych firmy NSK z wysokowydajnym uszczelnieniem DDU, które wykorzystuje opatentowany mechanizm uszczelnienia stykowego. Konstrukcja uszczelnienia stykowego zapewnia maksymalną ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami, w tym zapyleniem i wodą, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznego utrzymywania smaru na miejscu.

Przeprowadzone próby wykazały znaczną poprawę trwałości łożysk. Podczas gdy wcześniej około jedna trzecia łożysk prowadnic ostrzy ulegała uszkodzeniom każdego dnia, to obecnie zakład wymienia łożyska NSK co 3-4 miesiące w ramach zaplanowanego harmonogramu konserwacji.

Ograniczenie przestojów w produkcji, nakładów prac konserwacyjnych, częstotliwości wymiany łożysk i liczby uszkodzonych brzeszczotów przełożyło się na znaczne roczne oszczędności w wysokości 648.880 €.

Źródło: NSK