Podczas corocznej konferencji prasowej w Kirchheim unter Teck firma Makino zapowiedziała poszerzenie rodziny 5-osiowych centrów obróbkowych o kolejny produkt – a500Z. W oparciu o sprawdzone technologie serii Makino a1 opracowano nowe 5-osiowe poziome centrum obróbkowe specjalnie z myślą o produkcji złożonych części.
Bardzo sztywna konstrukcja maszyny a500Z i jej niski współczynnik bezwładności zapewniają taki sam poziom efektywności tego 5-osiowego poziomego centrum obróbkowego, jakiego zazwyczaj oczekuje się od maszyn 4-osiowych. Jednorodne żeliwne łoże z trzypunktowym podparciem, o ukośnej konstrukcji stołu gwarantuje dużą sztywność i doskonałą stabilność. Symetryczna ukośna konstrukcja, podobna do tej stosowanej w maszynach z serii a1, zapewnia zminimalizowaną pętlę siły dla zapewnienia większej efektywności. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii Makino stół obrotowy ma minimalny wysięg i doskonałą sztywność.
Większa produktywność
a500Z posiada wrzeciono Makino 303 Nm HSK-A63 o wysokim momencie obrotowym. Najlepsze zakłady zajmujące się produkcją na zlecenie stawiają czoła wyzwaniom takim jak częste zmiany modeli, krótki czas na przeprogramowanie oraz rozliczne operacje pozycjonowania i indeksowania, jak również czas ręcznej kontroli detali na maszynie. a500Z zapewnia dużą dokładność pozycjonowania dzięki niewielkiej odległości pomiędzy punktem obrotu osi A a miejscem, w którym znajduje się detal. Minimalizacja różnic poziomów na szwach w obróbce indeksowanej i zdolność do przemieszczania ciężkich detali oraz doskonały współczynnik przyspieszenia i zatrzymania podczas równoczesnej obróbki 5-osiowej pozwalają na dalszą redukcję czasu skrawania i przygotowania.
Centrum obróbkowe oferuje posuw 730 mm na osi X, 750 mm na osi Y i 700 mm na osi Z, a także możliwość obróbki detalu o maksymalnych wymiarach ø630 mm x 500 mm i ciężarze do 400 kg. Szybki automatyczny zmieniacz palet (APC) maszyny i pozioma funkcja ładowania to dodatkowe właściwości zwiększające efektywność.
Dokładność operacyjna i kontrola termiczna
Maszyny Makino słyną ze swojej technologi kontroli termicznej. a500Z nie jest bynajmniej wyjątkiem w tym zakresie. Termicznie symetryczna konstrukcja w połączeniu z efektywnym usuwaniem ciepła z wrzeciona, elementami wsporczymi takimi jak śruby toczne i silnikami zapewniają stabilność maszyny i niezwykłą dokładność obróbki nawet podczas długich godzin pracy. Śruby toczne i nakrętki kulkowe mają chłodzony rdzeń, co zapobiega wzrostowi temperatury i powstawaniu odkształceń termicznych oraz związanych z nimi błędów. Silniki z bezpośrednim napędem na osi B/C są również wyposażone w płaszcze chłodzące w celu stłumienia generowania ciepła.
Doskonały system zarządzania chłodziwami i usuwania materiału
Efektywne zarządzanie chłodziwami i procesem usuwania wiórów jest absolutnie niezbędne w przypadku maszyn, od których oczekuje się wysokiej produktywności, te natomiast generują duże ilości wiórów na minutę. W odróżnieniu od 5-osiowego układu z tradycyjnym stołem uchylno-obrotowym, a500Z ma szerokie korytko umieszczone pod stołem. Obfity strumień chłodziwa z górnego systemu chłodzenia przestrzeni roboczej zapobiega gromadzeniu się wiórów, które spadają bezpośrednio do korytka i są stamtąd efektywnie usuwane. System załadunku palet (PLS) także posiada funkcję mycia powierzchni i bardzo dobry system spłukiwania, co sprzyja lepszemu usuwaniu wiórów.
Najnowszy sterownik Makino: Professional 6
Kolejny element wyposażenia a500Z, istotny w kontekście zwiększonej produktywności to sterownik Makino Professional 6 (PRO 6). Jest on prosty w obsłudze , co pozwala znacznie skrócić okres przyuczania się mniej doświadczonych operatorów.
Nowe zaawansowane funkcje kontroli ruchu, określane jako inteligencja geometryczna (GI), zmniejszają całkowity czas cyklu w przypadku typowych komponentów produkcyjnych takich jak zawory hydrauliczne i skrzynki z układem elektronicznym. GI wiercenie umożliwia ruch wrzeciona i narzędzia po łuku od otworu do otworu zamiast wzdłuż kwadratowej ścieżki posuwu. Skutkuje to skróceniem czasu przygotowania w porównaniu ze zwykłym procesem wiercenia według schematu otworów. GI frezowanie stworzono natomiast z myślą o poprawie wydajności procesu frezowania 2-D. Dzięki tej funkcji użytkownik może określić przedział tolerancji zaokrąglania rogów dla każdej ścieżki posuwu w procesie frezowania.
Dla zwiększenia efektywności sterownik Makino PRO 6 połączono z technologią aktywnego sterowania bezwładnościowego (IAC). IAC uzyskuje informacje zwrotne z systemu serwonapędu i ustala optymalny współczynnik przyspieszenia i zatrzymania dla poszczególnych palet.
Automatyzacja
a500Z jest przygotowane do automatyzacji zarówno obsługi palet, jak i części. Maszyna umożliwia prostą integrację inteligentnych rozwiązań do automatyzacji autorstwa Makino, m.in. złożonych systemów MMC2 i VIP z 6-osiowymi robotami oraz standardowych
systemów automatyzacji dostępnych na rynku. a500Z można także łatwo włączyć do dotychczasowych systemów.
Więcej informacji: www.makino.eu