Nowe śruby kulowe NSK przeznaczone do obrabiarek następnej generacji o wysokiej dokładności

372

Firma NSK opracowała nowy typ śruby kulowej, który ogranicza błędy ruchu obrabiarek w celu zapewnienia wyższej jakości wykończenia powierzchni w procesach obróbki form i matryc oraz w innych zastosowaniach, gdzie dokładność wykończenia powierzchni odgrywa kluczową rolę. Eliminując lub skracając czas potrzebny na powtórne polerowanie, nowa śruba kulowa przyczynia się również do wyższej produktywności, zmniejszając moment napędowy w celu zaoszczędzenia energii.

W ostatnich latach konstruktorzy obrabiarek, takich jak frezarki pięcioosiowe, wymagają zwiększonej dokładności w celu zapewnienia wyższej jakości powierzchni form i matryc, co oznacza, że śruby kulowe stosowane w tych maszynach muszą jeszcze bardziej poprawić dokładność ruchu.

                                Powiększony widok powierzchni obrabianej (obraz symulowany)

Kiedy śruba kulowa zmienia kierunek nagłe fluktuacje tarcia powodują tzw. «błędy kwadrantowe» ruchu z dwoma pikami, co pozostawia smugi na obrabianej powierzchni i obniża jej jakość. Liczne badania przeprowadzone w tym zakresie pokazują, że możliwe jest skorygowanie pierwszego piku poprzez sterowanie numeryczne (programową kompensację serwomechanizmu). Chociaż trudniej jest w pełni zrekompensować drugi pik ze względu na połączony wpływ większej liczby czynników (w porównaniu z pierwszym pikiem), to firma NSK oferuje obecnie dla branży obróbkowej rozwiązanie tego złożonego problemu.

Korzystając z wiarygodnej symulacji z wykorzystaniem bliźniaków cyfrowych oraz analizy tarcia, firma NSK opracowała nową śrubę kulową o zoptymalizowanej konstrukcji wewnętrznej. Kluczowy element procesu konstrukcji stanowiło zrozumienie mechanizmu leżącego u podstaw fluktuacji tarcia w śrubach kulowych.

Nowa śruba kulowa stabilizuje moment napędowy i zmniejsza fluktuacje tarcia podczas odwracania kierunku ruchu, poprawiając w ten sposób jego dokładność i redukując błędy kwadrantu. W ten sposób drugi pik zostaje niemal wyeliminowany. Ograniczone o 20% fluktuacje tarcia przyczyniają się również do zmniejszenia wysokości pierwszego piku.

Dzięki wykorzystaniu zalet nowej śruby kulowej NSK i programowej kompensacji sterownika serwomechanizmu, producenci obrabiarek są w stanie zapewnić swoim klientom znaczną poprawę jakości obrabianej powierzchni. Co więcej, ulepszone wykończenie powierzchni eliminuje lub ogranicza potrzebę wszelkich wcześniej wymaganych procesów polerowania, skracając tym samym czas realizacji, a niższy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj