Obniż koszty utrzymania oraz eksploatacji wózków przemysłowych dzięki motion plastics

989

Firma igus zaprezentowała potencjalne zastosowania wysokowydajnych polimerów w wózkach widłowych.

Aby uniknąć przestojów, niezbędne jest stosowanie elementów charakteryzujących się wytrzymałością oraz trwałością. Tu bezsmarowne i bezobsługowe tworzywa sztuczne o dużej wydajności od igus pokazują swoje największe zalety. Firma igus zaprezentowała produkty i rozwiązania do ruchu, które mają zastosowanie w wózkach do transportu wewnętrznego. Łożyska ślizgowe iglidur można znaleźć na wszystkich mocno obciążonych czopach wykonujących wahliwe ruchy. Ponadto przewody chainflex oraz e-prowadniki o bardzo małym promieniu gięcia można znaleźć m.in. w masztach.

Awarie, naprawy lub częste prace konserwacyjne generują niepotrzebne koszty  związane z przestojami, czyli niemożliwością eksploatacji wózków. Aby uniknąć tego typu przestojów, niezbędne jest korzystanie z wysokiej jakości części o  dużej wytrzymałości i niezawodności. Właśnie w takich aplikacjach stosowane są motion plastics od igus, jako że zostały opracowane pod kątem aplikacji ruchomych, a to co je charakteryzuje to długa żywotność, którą można wyliczyć online. Spodziewany czas eksploatacji można policzyć m.in. dla wysoce elastycznych przewodów chainflex, instalowanych np. w regulowanych siedziskach lub w rozsuwanym maszcie. Przewody są odporne na działanie promieni UV i oleju, są ognioodporne oraz zostały poddane kompleksowym testom wytrzymałościowym w laboratorium firmy igus. Przewody chainflex są objęte 36-miesięczną gwarancją i są idealnym rozwiązaniem do miejsc poddanych ciągłemu ruchowi.

Bezpieczne prowadzenie przewodów nawet w najmniejszych przestrzeniach

W wózkach przemysłowych, przewody należy prowadzić bezpiecznie w możliwie najmniejszej przestrzeni. e-prowadniki zostały opracowane specjalnie do tego celu. Posiadają nie tylko wysoką odporność na skręcanie i zginanie, ale również umożliwiają uzyskanie najmniejszych promieni gięcia. Ich konstrukcja jest modułowa, co ułatwia montaż i sprawia, że są lekkie. Zaokrąglone kształty wnętrza e-prowadników są bezpieczne dla przewodów. W wózkach widłowych, e-prowadniki stosowane są m.in. do regulacji siedzenia lub na masztach, gdzie chronią one przewody przed wpływami zewnętrznymi.

Elastycznie regulowana kabina dzięki systemowi prowadzenia liniowego drylin

Oprócz e-prowadników, do regulacji siedzenia stosowane są również prowadnice liniowe. Różne punkty w kabinie wózka przemysłowego muszą być indywidualnie regulowane, aby zapewnić operatorowi ergonomiczną pracę. Dotyczy to zwłaszcza zagłówka, podłokietników, jak również elementów sterujących i drzwi wejściowych. Prowadnice liniowe drylin umożliwiają łatwą i  cichą regulację, nie tylko na prostych odcinkach, ale również z użyciem zakrzywionych szyn. Możliwe jest też rozwiązanie z predefiniowanymi punktami, w których wózek się zatrzymuje. Realizowane jest to na zasadzie zapadek w specjalnie przystosowanym do tego celu wózku. Technologia liniowa drylin jest bardzo lekka. Wózki przesuwają się bardzo gładko, gdyż zastosowano w nich polimery iglidur, które cechują się bardzo niskim współczynnikiem tarcia. Prowadnice liniowe w tym systemie nie wymagają dodatkowego smarowania, a ich długa żywotność sprawia, że są tanie w utrzymaniu.

Łożyska ślizgowe iglidur do bezsmarownego i bezobsługowego użycia

Wszystkie punkty łożyskowe w wózkach widłowych muszą sprostać wysokim wymaganiom, takim jak m.in. bardzo duże obciążenia. Zalety bezobsługowych łożysk ślizgowych iglidur można dostrzec również w tym obszarze. Klienci mają możliwość wyboru z szerokiej gamy rozmiarów i materiałów. Łożyska ślizgowe iglidur produkowane są z ponad 50 trybopolimerów o szczególnych właściwościach. Niektóre z nich charakteryzują się wysoką obciążalnością, dochodzącą nawet do 200 MPa. Inne cechują się bardzo niskim współczynnikiem tarcia, co sprawia, że są wykorzystywane z łożyskowaniu kolumny kierownicy lub w pedałach. Jednakże, wszystkie łożyska ślizgowe iglidur mają wspólne cechy: długa żywotność, bezsmarowność, dobry stosunek jakości do ceny, niska masa i dobre tłumienie drgań.

Źródło: igus GmbH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj