Odpowiedzialność, ergonomia i ekologia – po tym rozpoznasz firmę, której zależy

982

Filozofia działania, element strategii biznesowej czy może modny zabieg wizerunkowy – czym tak naprawdę jest odpowiedzialny biznes? Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce świadomie troszczy się o swoich pracowników i prowadzi działania w imię zasady zrównoważonego rozwoju. Co najważniejsze, trwałej transformacji ulega system firmowych wartości, dzięki czemu współczesna filozofia prowadzenia biznesu nabiera nowego, szlachetnego znaczenia. Na co zatem zwrócić uwagę, budując odpowiedzialny biznes?

Prowadzenie odpowiedzialnego biznesu to dla każdego przedsiębiorcy nie lada wyzwanie. I choć trudno w to uwierzyć, proces wdrożenia zmian należy rozpocząć… od siebie. Trzeba uwierzyć w to, że małe rzeczy mają znaczenie, a drobne zmiany przynoszą wielki efekt. Odpowiedzialna firma to taka, która komunikuje się ze swoim otoczeniem i wsłuchuje w jego głos. Jest to podstawą do stworzenia nowej strategii, polegającej na postrzeganiu tego rodzaju aktywności biznesowej jako jednej z kluczowych funkcji przedsiębiorstwa, a nie jednorazowego wysiłku związanego z promocją firmy.

Ergonomiczne stanowiska pracy

Odpowiedzialny szef to szczęśliwsi pracownicy. Ta postawa u pracodawców przejawia się w braniu sobie do serca dobra zatrudnionych osób – począwszy od kwestii tak fundamentalnej jak ergonomia miejsca pracy. Pod pojęciem ergonomii rozumiemy w pierwszej kolejności wyposażenie biura w infrastrukturę (oświetleniową, socjalną, sanitarną itp.), sprzęty i meble sprzyjające komfortowi pracy, ale też zdrowiu pracowników. Praca, w której spędzamy 1/3 naszego dnia, musi się odbywać w warunkach zapewniających skupienie i wspierających produktywność. Odpowiednio doświetlone pomieszczenia, wygodne biurka i wyposażone w podłokietniki fotele z możliwością regulacji wysokości siedzenia – to absolutne podstawy biurowej ergonomii.

Bez IT jak bez ręki

Trudno wyobrazić sobie prosperującą firmę, która nie korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Postępująca digitalizacja wpływa na automatyzację wielu procesów biznesowych, dzięki czemu pracownicy mogą poświęcić więcej czasu na najważniejsze obowiązki. Współczesne realia, w których nasze życie (również to zawodowe) toczy się w cyfrowym świecie, to prawdziwa szansa dla przedsiębiorców świadomych korzyści z inwestycji w innowacyjne rozwiązania.

Szybki i wygodny dostęp do informacji to dziś konieczność, ale mocne łącze internetowe to nie wszystko. Jeżeli chcemy wymagać od podwładnych efektywności, to naszym zadaniem jest wyposażyć ich w narzędzia, które pomogą im wykazać się świetnymi rezultatami. Co mamy na myśli? Przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania informatyczne wspierające pracowników, dzięki którym zyskują oni cenny czas na stawianie czoła najważniejszym wyzwaniom.

Dopasowane do profilu działalności programy komputerowe przyspieszają i optymalizują pracę, poprawiając tym samym wydajność zespołu. Dzięki SaldeoSMART pracownicy firm nie tracą już czasu na ręczne wprowadzanie np. faktur, bo zajmuje się tym system do odczytywania dokumentów. W ten sposób mogą w pełni skoncentrować się na swojej pracy – dzięki dostępowi do e-archiwum zawsze i wszędzie mają dostęp do dokumentów, a ich wyszukiwanie nie wymaga zaglądania do przepastnych segregatorów. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, z których najważniejsze są zarówno wzrost produktywności zespołu, jak i podniesienie komfortu ich pracy – mówi Edyta Piekarska, analityk biznesowy w SaldeoSMART.

Ekozwyczaje

Odpowiedzialne podejście do biznesu przejawia się również w dbaniu o środowisko naturalne. Każda działalność wiąże się z generowaniem dużego zużycia mediów, produkcją sporych ilości śmieci, nierzadko także ze szkodami środowiskowymi. Jak to zmienić? Najprościej zacząć od drobnych modyfikacji: segregacji odpadów, oszczędzania wody, prądu i materiałów biurowych. Ochronie środowiska sprzyjają również nowe technologie, dzięki którym nie tylko ograniczamy zużycie papieru, ale wydłużamy również żywotność urządzeń biurowych. Na tym prostym przykładzie łatwo się przekonać, że dbałość o środowisko przynosi również oszczędności w budżecie firmy.

W firmach, które wspierają swoich księgowych oprogramowaniem SaldeoSMART, potrzeba drukowania dokumentów została ograniczona do niezbędnego minimum. Tym samym przyczyniliśmy się do zmiany nawyków i świadomości w wielu firmach, które nie wyobrażają sobie teraz pracy bez innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. elektroniczny obieg dokumentów. Dbałość o środowisko naturalne idzie w parze ze zwiększeniem wydajności w pracy, co jest optymalnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na prowadzeniu odpowiedzialnego biznesu – podkreśla Krzysztof Wojtas, architekt systemu SaldeoSMART.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Fundamentalną zasadą prowadzenia odpowiedzialnego biznesu są działania służące społecznemu dobru, a nie wzrostowi przychodów w firmie. Społeczna odpowiedzialność biznesu (corporate social responsibility, w skrócie CSR) polega na angażowaniu się firmy w działania ukierunkowane na poprawę jakości życia społeczności lokalnej na terenie miejscowości, w której działa. CSR buduje poczucie przynależności, wzmacnia więzi między pracownikami, daje im poczucie sprawczości, możliwość realizacji potrzeby dzielenia się z innymi. Odpowiedzialna firma edukuje nie tylko swoich pracowników, ale i klientów, kontrahentów oraz okolicznych mieszkańców. Warto pamiętać, że CSR nie jest działaniem zarezerwowanym tylko dla wielkich firm. W praktyce każda, nawet najmniejsza firma może znaleźć obszar, w którym zechce się rozwijać jako społecznie odpowiedzialna. Działania CSR są również ważnym kryterium oceny stosowanej przy wyborze potencjalnego dostawcy usług. Firma odpowiedzialna społecznie to po prostu zaufany kontrahent, z którym chętnie współpracują partnerzy biznesowi.

Dzielenie się dobrem

Prowadzenie firmy daje przedsiębiorcom szerokie pole do działalności filantropijnej. A w co się zaangażować? Najlepiej poprosić pracowników o podpowiedzi i pomysły – dzięki temu poczują, że mają realny wpływ na budowanie strategii biznesowej w swojej organizacji. Czasem coś, co jednym wydaje się wadliwym produktem, dla drugich może mieć ogromną wartość. A może działalność firmy jest na tyle ciekawa, by otworzyć jej drzwi dla ludzi z zewnątrz? Być może uda się zorganizować zajęcia dla dzieciaków z domu dziecka albo warsztaty dla seniorów?

Kolejną opcją może być zachęcenie pracowników do udziału w akcjach charytatywnych organizowanych przez sektor pozarządowy, takich jak honorowe krwiodawstwo, Poland Business Run, Szlachetna Paczka czy Sprzątanie Świata. Warto również pomyśleć o tych, którzy sami nie mogą poprosić o pomoc – mowa oczywiście o zwierzętach i schroniskach, dla których każda pomoc jest na wagę złota. Firmowa drużyna szlachetnych serc to powód do dumy, a możliwości do zaangażowania się jest sporo. Dzięki takim działaniom firmy nie tylko pomagają najbardziej potrzebującym, ale też edukują swoich pracowników i wpływają na ich morale.

Prowadzenie odpowiedzialnego biznesu przynosi każdej firmie szereg korzyści , a jej właścicielom mnóstwo satysfakcji. Nie ma nic cenniejszego od zbudowania długofalowych relacji biznesowych opartych na zaufaniu, które przyczyniają się do wzrostu poziomu zadowolenia pracowników czy uznania w oczach klientów. N
ie od dziś wiadomo, że szczęśliwy i lojalny pracownik to prawdziwy skarb dla każdego przedsiębiorstwa. I choć droga ku odpowiedzialnemu biznesowi wymaga wytrwałego działania i przemyślanych decyzji, to warto zainwestować energię w budowanie przyjaznego miejsca pracy pełnego uśmiechniętych i społecznie zaangażowanych pracowników.

Źródło: www.symetriapr.com

Zdjęcie źródło: www.ajprodukty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj