SKF wprowadza nowe energooszczędne łożyska kulkowe samonastawne Y SKF E2.

99

Zaprojektowane w celu wspierania zrównoważonego rozwoju
Ponieważ potrzeba oszczędzania energii uwidacznia się coraz wyraźniej z każdym dniem, jakakolwiek technologia, która umożliwia nawet małe zmniejszenie zużycia energii jest ważnym osiągnięciem.

Zmniejszone tarcie – zmniejszone zużycie energii
Łożyska energooszczędne SKF (SKF Energy Efficient – E2) charakteryzują się minimum 30% zmniejszeniem momentu tarcia w porównaniu do łożysk SKF o konstrukcji podstawowej. To znaczne zmniejszenie tarcia osiąga wielkość 50% w łożyskach typu Y (kulkowych samonastawnych) produkowanych w klasie E2. W łożyskach tych zastosowano nowe, opracowane specjalnie uszczelnienia stykowe oraz nowy smar plastyczny o niskim tarciu.

Wyższa trwałość eksploatacyjna obniża koszt posiadania
Energooszczędne łożyska Y o konstrukcji zoptymalizowanej w celu zmniejszenia strat tarcia w łożysku, mogą uzyskiwać taką samą trwałość użytkową jak porównywalne łożyska o konstrukcji podstawowej. Zależnie od warunków roboczych, energooszczędne łożyska kulkowe samonastawne mogą uzyskiwać temperatury nawet o 30 °C niższe w porównaniu do łożysk SKF o konstrukcji podstawowej. Dzięki temu wzrasta trwałość eksploatacyjna smaru plastycznego, co potencjalnie może wydłużyć trwałość eksploatacyjną łożyska. Energooszczędne łożyska SKF są wymiarowo zamienne z łożyskami SKF o konstrukcji podstawowej, co umożliwia łatwe dokonywanie modernizacji łożyskowań w istniejących urządzeniach, a także uzyskiwanie wysokiej efektywności energetycznej nowych aplikacji. Łożyska Y SKF E2 są dostępne w serii YAR 2, YET 2 i YSP 2, zarówno w wymiarach metrycznych jak i calowych.

Główne zastosowania:
Energooszczędne łożyska Y SKF E2 są przeznaczone do zastosowań, gdzie zużycie energii ma istotne znaczenie a łożyska pracują w środowisku o poziomie zanieczyszczenia od niskiego do średniego. Typowe aplikacje łożysk kulkowych samonastawnych obejmują:
•    wentylatory przemysłowe
•    przenośniki
•    maszyny tekstylne

Więcej informacji na temat nowych energooszczędnych łożysk Y SKF E2 znajduje się na stronie www.skf.pl.