Ustawianie narzędzi z jakością HAIMER

1352

Wraz z przejęciem firmy Microset GmbH, grupa HAIMER stała się kompletnym dostawcą systemów wspomagających gospodarkę narzędziową. Przyrządy do pomiaru i ustawiania narzędzi Microset spełniają najwyższe standardy grupy HAIMER i jednocześnie zaspokajają potrzeby zdecydowanej większości operatorów maszyn sterowanych numerycznie.

Efektywna obróbka wymaga mocnych obrabiarek i wysoce precyzyjnej technologii mocowania narzędzi, a to z kolei gwarantuje, że precyzja przenoszona jest od samego wrzeciona aż po ostrza pracującego narzędzia. W ciągu ostatnich kilku lat HAIMER, jako europejski lider w dziedzinie technologii mocowania narzędzi, stał się kompletnym dostawcą systemów narzędziowych. Dyrektor Zarządzający i Prezes Grupy Haimer Andreas Haimer podsumowuje rozwój w następujący sposób: „Po niedawnym przejęciu firmy Microset GmbH od DMG MORI i poszerzeniu portfolio produktów jesteśmy w stanie zaoferować cały szereg produktów z jednego źródła”.

Szczególnie ważne dla niego było to, że urządzenia do pomiaru i ustawiania narzędzi Microset spełniają bardzo wysokie standardy jakości HAIMER. Andreas Haimer wyjaśnia, że nie ma wątpliwości, że jakość spełni oczekiwania klientów, ponieważ „wszystkie urządzenie Microset – począwszy od modeli wejściowych, aż do w pełni zautomatyzowanych maszyn pomiarowych – wyróżniają się najwyższej klasy budową, idealną ergonomią, a także są łatwe w obsłudze. Konstrukcja korpusu z najwyższej klasy żeliwa w naturalny sposób redukuje potrzeby częstej kalibracji urządzenia i tym samym pozwala skupić się na innych problemach produkcyjnych.

Wysokiej klasy urządzenia z napędem liniowym

Jednym z najważniejszych urządzeń w portfolio jest seria VIO. Jest to jedyna seria maszyn na rynku z liniowym napędem, umożliwiającym szybkie i precyzyjne ustawienie wstępne narzędzi wiertarskich, frezarskich i tokarskich. Napęd bezpośredni w osi X oraz osi Z oferuje użytkownikowi bardzo dynamiczne, precyzyjne i zarazem powtarzalne pozycjonowanie nawet w przypadku narzędzi wielkogabarytowych. Powtarzalność na poziomie +/- 2 μm potwierdza wysoki stopień wykonania tych urządzeń. Przyspieszenie prędkości napędu liniowego pozwala zagwarantować zwiększenie wydajności aż o 25% w procesie obróbki – a wszystko to przy zachowaniu dobrego stosunku ceny do wydajności.

Wszystkie urządzenia serii HAIMER Microset VIO mają modułową konstrukcję, która pokrywa szerokie spektrum potrzeb klientów. Możliwy jest pomiar narzędzi, które ważą do 160 kg i mają średnicę oraz długość pomiaru aż do 1000 mm. W zależności od potrzeb urządzenia można zmodernizować do w pełni zautomatyzowanych maszyn CNC ze zintegrowaną technologią mocowania termokurczliwego HAIMER. Unikalny design zapewnia ergonomiczną funkcjonalność, a to z kolei gwarantuje łatwą obsługę urządzenia dla operatora. Dotyczy to zarówno dostępu do wrzeciona, jak i centralnego panelu sterowania.

Innowacyjna, jednokierunkowa obsługa umożliwia ręczny lub automatyczny pomiar i jednocześnie gwarantuje precyzyjne pozycjonowanie μm. Wreszcie, maksymalna efektywność podczas procesu produkcyjnego jest możliwa dzięki szybkiemu i dokładnemu pomiarowi, a to z kolei dzięki oprogramowaniu do edycji obrazu Microvision VIO. Pomiar narzędzia jest jeszcze łatwiejszy przy użyciu dużego, płaskiego monitora o wysokiej rozdzielczości.

Nawet proste urządzenia gwarantują najwyższą precyzję

Seria HAIMER Microset UNO koncentruje się na precyzyjnym ustawieniu narzędzi, a także na niezawodności dla użytkownika. Z uwagi na wielorakość opcji serii UNO możemy zaoferować bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Obok dotykowego ekranu, technologii chipowania RFID i możliwości transmisjo danych dla wszystkich konwencjonalnych systemów sterowania, opcje wyposażenia obejmują także ulepszenia, takie jak autofocus lub automatyczny napęd. Różnica między urządzeniem autofocus UNO, a ręczną wersją to możliwość automatycznego wyszukiwania i pomiaru krawędzi tnącej za pomocą systemu sterowania CNC w osi C. W przypadku narzędzi z wieloma krawędziami tnącymi ta opcja jest sprawdzonym sposobem na oszczędzanie czasu. Ponadto, automatyczna wersja napędu ustawia różne płaszczyzny w osi z i automatycznie zbliża się do osi x. Użytkownik nie potrzebuje specjalnych umiejętności, ponieważ po naciśnięciu przycisku urządzenie samodzielnie mierzy narzędzia złożone z wieloma krawędziami i poziomami. W razie potrzeby obie wersje mogą być również obsługiwane ręcznie, jak w modelu standardowym.

Maszyny serii UNO są dostępne w dwóch różnych rozmiarach. Seria rozpoczyna się od UNO 20/40 z maksymalną długością narzędzia 400 mm na osi Z; UNO 20/70 ma maksymalną długość 700 mm. Oba wersje są dostępne jako urządzenia stołowe z płaskim ekranem 19 „, opcjonalnie dostępny jest także 22-calowy lub 23-calowy ekran dotykowy oraz szafa systemowa dla podniesienia komfortu użytkowania. Przy użyciu metody snap-gauge nawet standardowe modele umożliwiają mierzenie narzędzi o średnicy do 100 mm Przy użyciu adapterów wrzeciona, które konfigurują bazę stożkową SK50, możliwe jest również stosowanie najpopularniejszych interfejsów takich jak HSK, Capto, VDI, KM lub BMT

Termicznie stabilna konstrukcja z żeliwa

Konstrukcja z żeliwa zoptymalizowana i dopasowana metodą elementów skończonych FEM jest solidnym fundamentem przyrządów do wstępnego ustawiania narzędzi Mircoset. Bardzo sztywna podstawa z 3-punktowym systemem podparcia zapewnia stabilne i bezpieczne pozycjonowanie maszyny i zapewnia całkowitą łatwość konfiguracji, zapewniając jak najwyższą elastyczność produkcji. Dodatkowe funkcje, takie jak kamera inspekcyjna oraz opcjonalna „dokładna regulacja” dodatkowo zwiększają funkcjonalność urządzeń.

Dzięki funkcji „release-by-touch” (inteligentna kontrola czujników do pomiaru osi X i Z), seria UNO wyznacza nowe standardy dla urządzeń do pomiaru i ustawiania narzędzi, ułatwiając korzystanie z nich. Microvision UNO oferuje operatorom intuicyjną funkcjonalność, która zapewnia bardzo dokładne wyniki pomiarów. Okno precyzyjnego ustawiania ostrości zwiększa dokładność i zapewnia także dokładność pomiarów dla najbardziej złożonych narzędzi. Seria UNO może być także doposażona w opcje jak np. drukarka termiczna, system mocowania próżniowego, druga kamera do wstępnego ustawiania narzędzi tokarskich i bardzo precyzyjny trzpień ISS z bezpośrednim adapterem mocującym (dokładność 2 μm).

Andreas Haimer podsumowuje: „Microset oferuje wysoce wydajną alternatywę i rozwiązanie każdemu klientowi, który chce zakupić coś nowego w dziedzinie wstępnego ustawiania narzędzi. Nawet jeśli obecnie klienci wykorzystują inne urządzenia, zakup nowego presettera zwróci się przy kolejnych inwestycjach w obrabiarki. Można w ten sposób zapobiec długim okresom oczekiwania na narzędzia, a także uniknąć awarii obrabiarki. Łatwa i intuicyjna obsługa maszyn gwarantuje, że nawet w trybie trzyzmianowym urządzenia mogą być obsługiwane przez każdego pracownika. W skrócie, aby móc korzystać z urządzeń Microset nie są wymagane wielotygodniowe szkolenia, a same urządzenia nie wymagają specjalnie klimatyzowanych pomieszczeń pomiarowych w celu uzyskania powtarzalnych wyników „.

Dyrektor Zarządzający HAIMER GmbH, Andreas Haimer: „Technologia pomiaru i ustawiania narzędzi Microse
t znakomicie uzupełnia istniejące portfolio produktów wysoce precyzyjnych urządzeń do mocowania termokurczliwego i wyważania. Obcenie, jesteśmy kompletnym dostawcą systemów do mocowania narzędzi.
Wraz z technologią pomiaru narzędzi Microset firma HAIMER uzupełnia istniejące portfolio i staje się kompletnym dostawcą systemów mocowania narzędzi.
Pełna gama urządzeń: od manualnych, poprzez półautomatyczne, aż po w pełni zautomatyzowane: HAIMER Microset UNO premium, UNO autofocus und VIO linear.

Źródło: HAIMER