W Zespole Szkół Technicznych w Turku otwarto pracownię mechatroniczną wyposażoną w sprzęt dostarczony przez Siemensa

921

W Zespole Szkół Technicznych w Turku otwarto najnowocześniejszą w regionie pracownię automatyki przemysłowej, odzwierciedlającą realną linię produkcyjną. Korzystając z dostarczonego przez firmę Siemens sprzętu, uczniowie będą mogli uczyć się praktycznych zasad projektowania i programowania nowoczesnych linii produkcyjnych działających zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0. Pracownia pozwoli kształcić młodzież w sposób innowacyjny i zapewniający rozwój zainteresowań oraz przygotować ich do kariery w zawodzie inżyniera przemysłu. Powstała ona dzięki finansowaniu z funduszy europejskich pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Pracownia odzwierciedlakompletną linię produkcyjną,umożliwiając uczniom zrozumienie i opanowanie wiedzy z zakresu mechaniki, pneumatyki, elektrotechniki, technologii sterowania i interfejsów komunikacyjnych.

Laboratorium przechodzić będzie certyfikację SMSCP (Siemens Mechatronic Systems Certification Program), co wymaga odpowiedniego dla nauczycieli programu szkolenia w zakresie wykorzystania sprzętu, programowania urządzeń oraz specjalnej metodologii nauczania– mówi Mirosław Kuligowski z firmy Siemens, odpowiedzialny za współpracę z sektorem edukacyjnym.

Linia dydaktyczna według koncepcji Przemysłu 4.0 przedstawia cykl montażu oraz magazynowania komponentów podzielony na 7 stacji roboczych. Cały system sterowania opartona platformie sprzętowej firmy Siemens oraz robocie współpracującym dostarczonym przez Universal Robots. W przedstawionych aplikacjach wykorzystano nowoczesne i wydajne sterowniki serii S7-1500, panele operatorskie serii Comfort, system wizyjny, system identyfikacji RFID, serwonapęd z rodziny SINAMICS S-120 oraz robota UR5.

Aktualnie prowadzone są tamzajęcia zgodnie z programem przedmiotu „Projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych”(E19) z planem uruchomienia certyfikowanego kursu zgodnie z programem SMSCP. Liczymy na to, że coraz więcej szkół technicznych przystępować będzie do naszego programu SMSCP, do czego zachęcamy placówki oświatowe z całej Polski – dodaje Mirosław Kuligowski.

Otwarcie pracowni uświetnili swoją obecnością m.in. zastępca dyrektora Kuratorium Oświaty Delegatura w Koninie Agnieszka Mirecka-Katulska, Wicestarosta Turku Władysław Karski, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Sławomir Kosobudzki. Obecni byli także radny powiatu tureckiego Mariusz Seńko, wiceprezes Tureckiej Izby Gospodarczej Tomasz Wroniak i prezes zarządu Miranda Grzegorz Dybus.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony władz lokalnych i lokalnego biznesu, co oznacza, że tego rodzaju inicjatywy są potrzebne zarówno przedsiębiorstwom szukającym pracowników z kwalifikacjami w obszarze mechatroniki, jak i stronie samorządowej, która chce przyciągać firmy technologiczne nie tylko warunkami inwestycyjnymi, ale także dostępem do właściwie wykształconej i wykwalifikowanej kadry pracowniczej– mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor marketingu Digital Industries, Siemens Polska.

Siemens współpracuje także z Politechniką Lubelską w podobnym projekcie edukacyjnym z zakresu mechatroniki, realizowanym w ścisłej współpracy z Akademią Techniczną Siemensa w Berlinie. Również w tym przypadku Siemens dostarczył wyposażenie pracowni dla uczelni w niezbędny sprzęt oraz zapewnił szkolenia wykładowcom.

Chcieliśmy w ZST w Turku uruchomić akademię o zbliżonym profilu nauczania, jaki udało nam się uruchomić wcześniej na Politechnice w Lublinie, ale tym razem naszym celem było stworzenie pracowni dla szkoły średniej. Bardzo cieszymy się, że to zadanie zakończyło się sukcesem. Całość przedsięwzięcia to nie tylko dostarczenie infrastruktury sprzętowej i oprogramowania, ale także przeszkolenie kadry nauczycielskiej– mówi Mirosław Kuligowski.

Według badania Smart Industry Polska 2019 (SIP),zrealizowanego na zlecenie firmy Siemens i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii,najczęściej wskazywaną przez respondentów barierą rozwoju Przemysłu 4.0 w ich przedsiębiorstwach jest konieczność zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów (53% wskazań).

Projekty wyposażenia pracowni ZST w Turku oraz na Politechnice Lubelskiej wraz z niezbędnymi szkoleniami dla kadry nauczającej mechatroniki stanowią ważny element sprzyjający adaptacji polskiego przemysłu do Industry 4.0. Budowa kompetencji kadr w obszarze nowych technologii i lepszy dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników przyczyniają się do usuwania barier rozwoju polskich przedsiębiorstw– mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor marketingu Digital Industries, Siemens Polska.

Źródło: Siemens