Wypalarka plazmowa z funkcją cięcia wodą – poznaj zalety tego innowacyjnego rozwiązania!

251

Cięcie plazmowe ma sporo zalet, ale charakteryzuje się również pewnymi istotnymi ograniczeniami. Można je wyeliminować, wybierając wypalarkę plazmową dającą dostęp do technologii cięcia wodą. Sprawdźmy, jak działa takie urządzenie i kiedy będzie dobrym wyborem!

Cięcie plazmowe – kiedy się sprawdzi?

Technologia cięcia plazmą, w której do przecięcia materiału dochodzi pod wpływem plazmowego łuku elektrycznego, ma długą historię. Cieszy się sporą popularnością przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność i możliwość cięcia stosunkowo grubych arkuszy blachy.

Znakomicie sprawdzi się również wypalarka plazmowa do rur i innych wymagających elementów. Do istotnych zalet urządzeń należy także wąska strefa cięcia i wypływu ciepła, co przekłada się na wysoką jakość szczeliny i dużą oszczędność materiału. Z pewnością użytkownicy doceniają również cięcie plazmą ze względu na bardzo szybkie przebijanie i wykonywanie samego cięcia.

Wady wypalarek plazmowych

Z drugiej strony właściwości plazmy przekładają się na istotne ograniczenia. Te dotyczą głównie materiałów, jakie można poddać obróbce: muszą przewodzić prąd elektryczny, więc uniwersalność z pewnością nie jest najmocniejszą stroną tej technologii. W ten sposób obrabia się przede wszystkim stal czarną i nierdzewną czy aluminium.

Jeżeli potrzebujesz maszyny CNC potrafiącej radzić sobie z wieloma różnymi materiałami, konieczne będzie poszukanie alternatyw. Przykładowo: do cięcia stali przyda się wypalarka plazmowa, a laserowa czy wodna pozwoli na cięcie niemal dowolnego materiału.

Inną istotną wadą wypalarek plazmowych jest kultura pracy. W trakcie obróbki powstaje hałas oraz dużo zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na osoby znajdujące się w hali. Oczywiście w związku z tym konieczne jest również zapewnienie bardzo wydajnej wentylacji i filtracji powietrza.

Wypalarka plazmowa i waterjet – zyskaj więcej możliwości

Nie zawsze konieczna będzie jednak rezygnacja z wykorzystania potencjału plazmowego łuku elektrycznego. Jaka wypalarka plazmowa będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, która daje dostęp do większej liczby technologii. Znakomitym przykładem takiego urządzenia jest tworzona przez Eckert wypalarka plazmowa wyposażona również w głowicę do cięcia wodą: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-plazma.

Operator może wybrać, którą metodę zastosować w konkretnym przypadku. Możliwe jest zarówno cięcie plazmą lub wodą, jak i połączenie obu technologii w ramach jednego cięcia. Rzecz jasna również w tym przypadku można zastosować potencjał automatyzacji i uzyskać jeszcze wyższą efektywność działań.

Jakie korzyści daje urządzenie typu combo?

Połączony potencjał wycinarek waterjet i wypalarek plazmowych gwarantuje wiele korzyści, które docenią zarówno duże zakłady, jak i niewielkie firmy produkcyjne. Można zaliczyć do nich przede wszystkim:

  • Uniwersalność: z pomocą urządzenia można ciąć zasadniczo dowolny materiał. Wynika to z wykorzystania cięcia wodnego, które jest niezwykle skuteczne nawet w przypadku twardych materiałów (wówczas można zastosować wodę z dodatkiem ścierniwa).
  • Oszczędność: po pierwsze, nie jest konieczny zakup dwóch niezależnych urządzeń. Po drugie, połączenie obu metod obróbki daje spore oszczędności w porównaniu ze standardowym cięciem wodnym.
  • Elastyczność: operator może zdecydować, jaki sposób obróbki będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Dzięki temu uzyska wyższą precyzję i jakość cięcia. Obie głowice można także wykorzystywać podczas cięcia tego samego elementu.

Eckert AS Sp. z o.o.
ul. Pawicka 4c
59-220 Legnica
dolnośląskie, Polska

mail: eckert@eckert.com.pl
strona: www.eckert.com.pl
tel: +48 (76) 852 20 17

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj