Zwiększanie wydajności produkcyjnej dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn

1312

Powszechnie wiadomo, że branża produkcyjna odgrywa kluczową rolę w poprawie ogólnej produktywności danego kraju. Jednak obecnie wiele firm ma na celu wyprzedzenie konkurencji, w związku z tym szuka nowych technologii oraz rozwiązań zrobotyzowanych i zautomatyzowanych. Marcus Schneck, dyrektor generalny firmy Norelem, proponuje alternatywne rozwiązanie w postaci wykorzystania komponentów standardowych, które przyspiesza proces planowania i produkcji, bez generowania dodatkowych kosztów ogólnych.

„W przypadku poprawy produktywności czas to faktycznie pieniądz, a inżynierowie »projektanci nie mogą sobie pozwolić na spędzanie długich godzin, aby ponowne odkrywać koło” wyjaśnia Marcus Schneck. „Zamiast tego muszą lepiej poznać używane przez siebie produkty oraz ich różnorodne zastosowania. Wiedza na temat, jak i skąd pozyskiwać standardowe produkty, już przy pojedynczym kontakcie z dostawcą daje inżynierom dużą przewagę konkurencyjną. Obecnie w przypadku większości programów CAD jedno kliknięcie pozwala na zintegrowanie komponentów standardowych. To znacząco przyspiesza procesy planowania i produkcji, jak również projektowanie narzędzi i budowy maszyn, przy jednoczesnej redukcji kosztów.”

Większość współczesnych programów projektowych usprawnia powtarzalne projektowanie i wykonuje w tle procesy obliczeniowe niemal bez wysiłku, pozwalając projektantom skupiać się na rozwiązywaniu bardziej kreatywnych zadań. Sama rola inżynierów-projektantów zmienia się: biorą oni większą odpowiedzialność za koncepcje estetyczne i aspekty ergonomiczne nowo opracowanych produktów oraz coraz bardziej liczą się w procesie bardziej wydajnego i efektywnego kosztowo wytwarzania produktów. Dobra znajomość elementów, systemów i komponentów standardowych oraz sieć dostawców mogąca zapewnić ich natychmiastowe dostarczenie odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu oszczędności czasu i kosztów w procesie projektowym.

Nowy standard
Części i elementy standardowe nie powinny być rozumiane w tym kontekście w znaczeniu standardu DIN, ale jako komponenty zaprojektowane pod kątem wszechstronności zastosowań i wzajemnej kompatybilności. Zostały zaprojektowane tylko w jednym wariancie, ale spełniają kilka różnych zadań w wielu branżach przemysłowych. Firma norelem obecnie posiada 45 000 takich komponentów, dostępnych poprzez THE BIG GREEN BOOK – kompletny przewodnik dla projektantów. Marcus Schneck, zapytany o typ komponentów dostępnych w firmie, prezentuję serię praktycznych przykładów.

„THE BIG GREEN BOOK od dawna jest stałym elementem niemieckiego przemysłu i staje się coraz ważniejszym narzędziem dla projektantów» wyjaśnia.” Odnotowujemy z ich strony zapotrzebowanie na wahliwe elementy podporowe (wsporniki) i zatrzaski trzpieniowe we wszystkich wariantach do instalacji i aplikacji pozycjonowania oraz na trzpienie ustalające i ograniczniki do precyzyjnej regulacji elementów obrabianych. Zainteresowaniem cieszą się także różnego rodzaju dociski i przyrządy mocujące, a także elementy robocze, takie jak dźwignie zaciskowe, przyciski i klamry do elementów manipulacyjnych maszyn.

„Wszystkie te produkty zapewniają natychmiastowo dostępne, ekonomiczne rozwiązania dla inżynierów-projektantów. To prawda, że mogliby zaprojektować i zbudować własne komponenty, ale wymaga to czasu i pieniędzy. W sytuacji, gdy grafiki inżynierów są napięte, a zasoby ograniczone, projektanci potrzebują od razu dostępnego rozwiązania. Właśnie z tego powodu norelem oferuje poprzez THE BIG GREEN BOOK 45 000 standardowych produktów dostępnych od ręki. Elementy te są również przedstawiane online w logicznym i przejrzystym układzie wraz z dostępnymi danymi, informacjami i rysunkami. Inżynierowie za pomocą jednego kliknięcia mogą uzyskać dostęp do pożądanych produktów wraz z uzupełniającymi danymi CAD.”

Wykorzystanie komponentów standardowych do budowy złożonych systemów
Każda standardowa seria jest prezentowana w katalogu THE BIG GREEN BOOK razem z towarzyszącymi komponentami, z którymi może być konfigurowana, umożliwiając inżynierom zaprojektowanie kompletnych systemów ze standardowych komponentów. I nie chodzi tu tylko o poszczególne zastosowania, w których te elementy odgrywają ważną rolę, ale także o większe projekty.

Odpowiednio skonfigurowane komponenty standardowe stanowią dla wielu inżynierów efektywny sposób przezwyciężenia typowych wyzwań projektowych, bez względu na to, czy jest to budowa systemów dla technologii napędów, transportu wewnętrznego materiałów czy produkcji zautomatyzowanej. Przykładowo napędzane pneumatycznie jednostki liniowe stanowią rozwiązanie dla szerokiego zakresu zadań regulacji, pozycjonowania i ruchu w budowie maszyn i urządzeń. Modułowe, gotowe do instalacji ruchome komponenty umożliwiają nawet realizację w najkrótszym możliwym czasie złożonych wieloosiowych systemów z zachowaniem wysokiej precyzji i dynamiki. A to nie wszystko. Gotowe do instalacji, występujące w licznych wariantach napędy wykorzystujące śruby kulowe mogą realizować wiele różnorodnych zadań procesowych i intralogistycznych, a skomplikowane wyzwania związane z automatyzacją są skutecznie przezwyciężane dzięki zastosowaniu systemów pasów synchronicznych.

„Problem, z którym się mierzymy, będąc producentem i dostawcą komponentów standardowych, nie polega na tym, jak kontynuować rozbudowę naszej oferty, co realizujemy każdego roku, tylko na sposobie, w jaki inspirujemy projektantów, aby korzystali z przewodnika THE BIG GREEN BOOK i ewoluującej oferty w celu budowy kompletnych systemów” dodaje Marcus Schneck.

„To, co sprawia, że elementy standardowe są tak wszechstronne, to ich zdolność do konfigurowania wielu elementów do budowy poszczególnych systemów, bez względu na to czy jest to kompleksowy system do ładowania, pozycjonowania lub pakowania części w zautomatyzowanym magazynie, czy dwa pasy synchroniczne działające z wałem wielowypustowym w aplikacji transportu materiałów. Korzystając ze standardowych komponentów, inżynierowie mogą zaprojektować i zbudować konkretne rozwiązania w ciągu kilku dni, bez ponoszenia dodatkowych kosztów projektowych, konieczności wykonywania żmudnych zadań związanych z osiowaniem i łączeniem śrub oraz bez potrzeby poświęcania cennego czasu na zakup, projektowanie i montaż.”

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.norelem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj