Dynamiczna regulacja mocy biernej – innowacje rynkowe

689

Nadmiar energii biernej, której źródłem są m.in. generatory, kable czy transformatory, wpływa negatywnie na możliwości przesyłowe sieci energetycznych. Operatorzy sieci, zdając sobie z tego sprawę, wymagają, żeby nowo przyłączane obiekty wyposażone w elektrownie fotowoltaiczne spełniały coraz bardziej restrykcyjne wymagania. W ich spełnieniu pomagają układy regulacji i kompensacji mocy biernej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, na czele których stoją układy dynamiczne, wyposażone w algorytmy regulacji mocy czynnej dopasowujące w czasie rzeczywistym swoje nastawy do aktualnego stanu obiektu. Na szczególną uwagę zasługuje autorski system EMACS polskiej firmy Electrum, który doskonale współpracuje z inwerterami o zróżnicowanej mocy, funkcjonalnościach i zastosowaniu.

Wyższy poziom kompensacji mocy biernej

Samo zagadnienie kompensacji mocy biernej jest tematem złożonym i wymagającym indywidualnej analizy dla każdego obiektu. W klasycznych układach kompensacji, w których poziom mocy biernej niwelowany jest przez układy statyczne takie jak dławiki czy baterie kondensatorów, generacja mocy biernej do sieci niwelowana jest wyłącznie na stałym poziomie, przy założeniu, że poziom napięcia rzeczywiście jest stały. Taki statyczny układ może jednak okazać się niewystarczający, a ponadnormatywny pobór mocy biernej przekłada się wprost na wysokość kar za przekroczenie limitu poboru energii biernej. Odpowiedzią na powyższe niedoskonałości są układy dynamiczne, które z jednej strony wykonują pomiar mocy biernej w punkcie przyłączenia do sieci, a z drugiej strony sterują urządzeniami aktywnymi w taki sposób, aby moc bierna w punkcie przyłączenia została ograniczona do minimum.

Jak podkreśla Mateusz Czajkowski, Inżynier Systemów Sterowania z Electrum Solutions: – Chodzi o to, aby w czasie rzeczywistym obserwować spełnienie warunków dla przesyłu energii elektrycznej wynikających z postanowień kodeksu sieci NC RfG oraz umowy przyłączeniowej, które uchroni przed karami nakładanymi przez operatora. Kary te mogą być dotkliwe i odczuwalne dla właściciela instalacji.

Rozwiązania, które umożliwiają skalowanie i dalszą rozbudowę funkcjonalności w zakresie kompensacji mocy biernej nabierają szczególnego znaczenia dla wszystkich biznesowych inwestorów, którzy zainwestowali we własne elektrownie fotowoltaiczne i chcą maksymalizować oszczędności oraz optymalizować działalność swoich przedsiębiorstw.

Zarządzanie mocą bierną w praktyce

W przypadku obiektów, w których zainstalowane są źródła wytwórcze (PV), konieczna jest nie tylko kompensacja mocy biernej, ale również odpowiedna regulacja całej instalacji. Warunki, jakie należy spełnić są określane przez kodeksy sieciowe oraz przez konkretyzujące je wymogi ogólnego stosowania. Wymagania operatorów sieci dystrybucyjnej dla konkretnego obiektu również mają istotne znaczenie dla funkcjonowania całego systemu. Powyższe wytyczne wprowadzają konieczność zagwarantowania znacznie szerszego spektrum mocy biernej niż jest to konieczne w przypadku samej kompensacji. Również w tym przypadku można zauważyć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj