Dynamiczna regulacja mocy biernej – innowacje rynkowe

689

Klaster energii: system, który naprawdę działa

Pierwsza polska spółka dystrybucyjna działająca w ramach klastra energii oraz pionier w zakresie dystrybucji i bilansowania energii, Electrum Solutions zrealizowało pod klucz 49 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 49 MWp, a wszystkie prace wykonane zostały w formule EPC. W celu uzyskania wymaganego stopnia skompensowania sieci dystrybucyjnej, w każdym projekcie niezbędne było przeprowadzenie analizy możliwości wykorzystania dodatkowych dławików oraz falowników fotowoltaicznych Huawei do kompensacji sieci bez generacji mocy czynnej oraz sprawdzenie możliwości zabudowy układu na farmie. Jak podkreśla Marcin Kłomski, Solution Manager z Huawei: – Elektrownie fotowoltaiczne zrealizowane w ramach klastra energii oparte są o falowniki łańcuchowe Huawei SUN2000 105KTL, które służą do generowania mocy czynnej, ale również produkcji mocy biernej w zakresie wymagań określonych przez warunki przyłączenia.

Warto również podkreślić, iż układ regulacji wykorzystuje statyczne urządzenia takie jak dławiki i transformatory w celu optymalizacji pracy całego układu, dzięki czemu możliwe jest maksymalne wykorzystanie mocy czynnej generowanej przez zainstalowane generatory. Takie zaprojektowanie systemu dynamicznej kompensacji mocy biernej, które wykorzystuje optymalne narzędzia dostosowane do konkretnych wymagań, algorytmy oraz systemy analizy danych, zapewnia realne wyniki w kompensacji mocy biernej z korzyścią dla inwestora.

Wysokiej klasy falownik to podstawa

Dynamiczna regulacja mocy biernej w omawianych przypadkach opiera o falowniki Huawei SUN2000, które harmonijnie współpracują i wspierają sieć elektroenergetyczną oraz mogą zostać połączone z instalacją dynamicznej kompensacji mocy biernej. Charakteryzuje je wysoka wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo, co potwierdzają opinie inwestorów. W połączeniu z zaawansowanymi systemami, takimi jak EMACS, wypadają znakomicie – czyniąc wyposażone w nie instalacje bardziej wydajnymi i w dużej mierze bezobsługowymi.

Rozwiązania dla optymalizacji

W energetyce obecnie liczy się takie działanie, które umożliwi kontrolę nad źródłami wytwarzania, spełniając wymagania kodeksu NC RfG z uwzględnieniem warunków krajowych. W przypadku kompensacji i regulacji mocy biernej celem jest nie tylko uniknięcie kar, ale generowanie realnych oszczędności, które szczególnie w przypadku fotowoltaiki mogą być ogromne, sięgające setek tysięcy złotych. Idealnym rozwiązaniem jest dynamiczna kompensacja mocy biernej, która bez wątpienia korzystnie wpłynie na IRR inwestycji.

Cel oszczędności przyświeca projektowaniu instalacji, które wyciągają wszystko, co najlepsze od dostawców ich komponentów. Tak było w przypadku klastra energii i tak będzie przy wielu kolejnych projektach. Teraz nadszedł czas na rozwiązania umożliwiające współdzielenie infrastruktury energetycznej pomiędzy farmami wiatrowymi a słonecznymi, tzw. cable pooling oraz wspomaganie instalacji OZE magazynami energii. Również w tym obszarze jesteśmy przygotowani na nowe wyzwania.– podkreśla Mateusz Czajkowski z Electrum Solutions.

Źródło:ELECTRUM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj