Instalacja gaszenia transformatorów

665

Na każdym ze stanowisk zainstalowano tzw. klatkę, tj. przestrzenny układ rur wyposażonych w 56 zraszaczy. Zraszacze zostały rozłożone w taki sposób, aby równomiernie pokryć mgłą wodną transformator oraz jego osprzęt. Klatka została wykonana w technice samonośnej, dzięki czemu nie było konieczności wykonywania dodatkowej konstrukcji wsporczej do jej podtrzymywania.

Takie podejście wyeliminowało możliwość łączenia rur szybkozłączkami – rozwiązanie to umożliwia swobodne docinanie rur na miejscu montażu co znacząco ułatwia pracę. W zamian zastosowaliśmy skręcane łączenia kołnierzowe, które gwarantowały wymaganą sztywność klatki samonośnej. W tym przypadku jednak każdy element jest prefabrykowany z wyprzedzeniem. Tym samym wymagana jest wysoka precyzja – gdyby, któryś z elementów nie spasował się z pozostałymi konieczne byłoby wykonanie nowego. To z kolei mogłoby opóźnić prace o nawet kilka tygodni. Wynikało to głównie z zastosowanej technologii antykorozyjnej, o której piszemy w dalszej części.

Wszystkie zastosowane komponenty posiadały niezbędne certyfikaty oraz aprobaty. Spełniały także specyficzne wymagania inwestora pod kątem zabezpieczenia korozyjnego. Przykładowo, zastosowane rury zostały dwustronnie ocynkowane ogniowo, a następnie pokryte specjalnymi warstwami antykorozyjnymi przeznaczonymi do stosowania w trudnych warunkach przemysłu chemicznego (w tym na opary kwasów i ługów).

Układ został wyposażony w dwie stacje zaworów wzbudzających (zalewowych), których celem jest natychmiastowe podanie wody gaśniczej do instalacji zraszaczowej. Zastosowano tu zalewowe zawory membranowe z krajowymi aprobatami oraz aprobatami VdS oraz FM Global.

Membranowy zawór zalewowy zastosowany w instalacji gaszenia transformatorów

Gaszenie pożaru transformatora uruchamiane było na trzy sposoby:

  1. ręczne uruchomienie instalacji gaśniczej przyciskiem znajdującym się w dyżurce,
  2. automatycznego uruchomienie instalacji gaśniczej sygnałem elektrycznym z układów detekcyjnych transformatora,
  3. ręcznego otwarcia zaworów zalewowych.

Detekcja pożaru transformatora

System detekcji posiada dwa progi zadziałania:

  • Wzrost temperatury transformatora powyżej 80oC – jako zabezpieczenie zastosowano tu specjalny kabel sensoryczny,
  • Wykrycie nieprawidłowości w kadzi z olejem chłodzącym (zwarcie, rozkład izolacji, wyciek) – jako zabezpieczenie wykorzystano tu przekaźnik Buchholza transformatora.