Jak odróżnić kategorie przewodów do przesyłu danych

1031

Klienci często pytają o kategorie przewodów do przesyłu danych i ich znaczenie. Dla wielu użytkowników końcowych, inżynierów i specjalistów ds. zakupów, którzy codziennie nie stosują tego typu przewodów, poszczególne kategorie mogą wydawać się skomplikowane i przytłaczające. Jednakże, to co wydaje się być skomplikowane na pierwszy rzut oka, można łatwo zrozumieć za pomocą kilku wskazówek. Kategoria zależy od prędkości transmisji danych, mianowicie im wyższa kategoria, tym wyższa możliwa częstotliwość, a im wyższa częstotliwość, tym wyższa możliwa szybkość przesyłania danych.

Powyższa tabela przedstawia różnicę między Kat. 5 a Kat. 8, lecz przy wybieraniu odpowiedniego przewodu do danego zastosowania należy wziąć pod uwagę materiały płaszcza, jakość przewodu i inne parametry.

Podstawowe informacje o przewodach do przesyłu danych

Przewody poszczególnych kategorii można porównać z drogą wielopasmową; im więcej pasów droga posiada, tym więcej pojazdów może jednocześnie korzystać z drogi. Normy zasadniczo oparto na maksymalnej długości przewodu wynoszącej 328 stóp (100m). Ta długość przewodu składa się z przewodu instalacyjnego o długości 295 stóp (90m) i przewodu łączącego o długości 33 stóp (10m). Po pierwszych 328 stopach (100m), do systemu kablowego dodaje się wzmacniacz/przedłużacz, który wzmacnia sygnał i przygotowuje go do przesłania na dodatkowe 328 stóp (100m), stosownie do potrzeby, aby podłączyć maszynę lub urządzenie, a także jednostkę sterującą. Dodatkowo, przewody danych oznaczone kategorią muszą spełniać wartości odsprzęgania pary, takie jak współczynnik NEXT.

Dla przewodów Kat. 5, odsprzęganie par jest realizowane w ramach konstrukcji przewodu za pomocą różnych długości skręceń każdej pary. Oznacza to, że dla czterech par, dysponujemy czterema indywidualnymi długościami skręceń żył w trakcie produkcji.

Skuteczność skręceń nie jest w stanie osiągnąć wartości docelowych, tak więc podczas konstrukcji przewodu dla wyższych kategorii należy dodać dodatkowe kroki.

Przewody Kat. 6 umożliwiają wybór pomiędzy dwoma konstrukcjami technicznymi. Odpowiednie wartości odsprzęgania dla Kat. 6 można osiągnąć za pomocą krzyża z tworzywa, który zapewnia odpowiednią odległość między parami. Innym sposobem jest użycie pary w konstrukcji ekranowania przy użyciu metalowej folii (PIMF). Grubość folii aluminiowej wpływa na skuteczność ekranowania. Wiele osób uważa, że ekran w konstrukcji chroni przewód przed wpływem otoczenia. Ma on jednak również odwrotny skutek – ekran zatrzymuje sygnał elektryczny w przewodzie i eliminuje negatywny wpływ na inne urządzenia znajdujące się w pobliżu.

W przypadku jeszcze wyższych kategorii, takich jak Kat. 7, 7e i 7A, oplot miedziany jest wymagany ze względu na spełnienie standardowych wartości elektrycznych, ponieważ sama folia aluminiowa nie wystarczy w tym celu. Ponadto, każdy materiał ekranu ma zalety i wady.

Folia aluminiowa jest niedroga, lecz sama w sobie nie sprawdza się dobrze w zastosowaniach wymagających przewodów elastycznych, łańcuchowych lub przewodów odpornych na skręcanie. W razie ciągłego przesuwania folii metalowej, pojawiają się jej pęknięcia, pogarszające skuteczność ekranu przewodu. Dlatego też niektórzy producenci konstruują przewody, które często się przemieszczają lub znajdują się w obszarach wrażliwych na działanie fal elektromagnetycznych (EMV), używając zarówno ekranu z folii aluminiowej, jak i oplotu miedzianego. Dotyczy to nawet przewodów, które posiadają „jedynie” klasyfikację Kat.5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj