Niebieski materiał do spiekania laserowego do druku 3D firmy igus zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo żywności

343

Igus, specjalista motion plastics, wprowadza na rynek nowy materiał do spiekania laserowego dla drukarek 3D: sproszkowany iglidur i6-BLUE jest łatwy do wykrycia dzięki niebieskiemu zabarwieniu, a także zgodny z przepisami FDA i UE 10/2011. Nowy materiał zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo maszyn i systemów w przemyśle spożywczym i napojów. iglidur i6-BLUE w niczym nie ustępuje sprawdzonemu iglidur i6 pod względem wytrzymałości i właściwości ślizgowych oraz jest szczególnie odpowiedni do drukowania 3D ślimakowych kół zębatych, kół zębatych i połączeń zatrzaskowych.

Szybka produkcja, niskie koszty i duża elastyczność projektowania: producenci maszyn oraz systemów dla przemysłu spożywczego od dawna stosują drukarki 3D jako alternatywę dla konwencjonalnych technologii, takich jak toczenie i frezowanie. Coraz więcej inżynierów projektowych chce niebieskich materiałów drukarskich. Dlaczego? Ponieważ kolor niebieski jest dobrze widoczny przez co zwiększa bezpieczeństwo żywności. Jeśli wydrukowany w 3D element ulegnie uszkodzeniu, niebieskie fragmenty w produkcie są łatwo widoczne i można je szybko zidentyfikować za pomocą detektorów.

Problem polega na tym, że w przypadku procesu selektywnego spiekania laserowego na rynku wciąż jest bardzo niewiele niebieskich materiałów drukarskich, które są zarówno wytrzymałe, jak i odpowiednie dla żywności. „Aby sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu, opracowaliśmy teraz iglidur i6-BLUE, proszek do drukowania w kolorze niebieskim, który jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi drukarkami do spiekania laserowego” — mówi Monika Gawryś, menadżer ds. produkcji addytywnej firmy igus Polska. „Niebieski, wysokowydajny polimer jest łatwy do wykrycia i odpowiedni do zastosowań z żywnością. W przeciwieństwie do konwencjonalnie produkowanych elementów spiekanych laserowo, iglidur i6-BLUE jest zgodny z wytycznymi higienicznymi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz przepisami UE 10/2011”. Tym, co czyni ten komponent wyjątkowym, jest to, że jest całkowicie niebieski i ma nie tylko kolorowe powierzchnie. Zapewnia to, że wszystkie możliwe fragmenty są niebieskie, a zatem łatwe do wykrycia.

Co najmniej dziewięć razy bardziej odporny na ścieranie niż PA12

Dzięki specjalnemu składowi materiałów, iglidur i6-BLUE jest również wytrzymały i odporny na ścieranie oraz ma doskonałe właściwości ślizgowe, co czyni go szczególnie przydatnym do drukowania w 3D przekładni ślimakowych i zębatych przeznaczonych do maszyn w przemyśle spożywczym i napojów. Materiał jest odporny na temperatury od -40°C do +80°C. „Testy w naszym wewnętrznym laboratorium wykazały również, że drukowane w 3D koła zębate wykonane z iglidur i6-BLUE mają znacznie dłuższą żywotność niż te frezowane z polioksymetylenu (POM) i co najmniej dziewięć razy bardziej odporne na ścieranie niż PA12 (SLS)” – mówi Gawryś. Ze względu na duże wydłużenie przy zerwaniu materiał drukarski do spiekania laserowego nadaje się również do wytwarzania przyrostowego połączeń zatrzaskowych. Ponadto iglidur i6-BLUE zwiększa higienę maszyn dla przemysłu spożywczego i napojów. Mikroskopijne smary stałe są zintegrowane z materiałem do spiekania laserowego i uwalniane automatycznie podczas ruchu, umożliwiając pracę na sucho przy niskim współczynniku tarcia. Eliminuje to potrzebę stosowania smarów, które przyciągają kurz i brud oraz mogą stanowić ryzyko zanieczyszczenia.

Dostępne w usłudze druku 3D w ciągu pięciu dni

Producenci maszyn, którzy nie posiadają własnej drukarki 3D, mogą skorzystać z usługi drukowania 3D firmy igus — bez minimalnej ilości zamówienia. Wszystko, co wystarczy zrobić, to przesłać model 3D swojego komponentu. Drukarka do spiekania laserowego wytwarza go następnie warstwami z nowego materiału do drukowania iglidur i6-BLUE — działa to znacznie szybciej niż klasyczne technologie produkcyjne, takie jak toczenie lub frezowanie. „W przypadku komponentów specjalnych, prototypów i serii do 10 000 sztuk możemy skrócić czas dostawy z kilku tygodni do pięciu dni”, mówi Gawryś. „Coraz więcej klientów jest wdzięcznych za zaakceptowanie tej umowy w obliczu słabnących łańcuchów dostaw na całym świecie”.

Źródło: IGUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj