Pierwszy na świecie: Siemens Gamesa rozpoczyna eksploatację innowacyjnego systemu magazynowania energii elektrotermicznej

1007

Innowacyjna technologia magazynowania stanie się kluczowa w kolejnym etapie transformacji energetycznej. Nowo otwarty zakład pilotażowy w Hamburgu-Altenwerder może przechowywać 130 MWh energii do jednego tygodnia – celem jest zwiększenie pojemności magazynowej do gigawatogodzin. System magazynowania energii elektrycznej i cieplnej będzie rozwijany w kolejnym etapie w celu uzyskania mocy w zakresie GWh.

Siemens GamesaRenewable Energy (SGRE) jako pierwszy na świecie rozpoczął dziś eksploatację systemu magazynowania energii elektrycznej i cieplnej (ETES). Podczas ceremonii otwarcia, sekretarz stanu ds. energii Andreas Feicht, burmistrz Hamburga Peter Tschentscher, prezes Siemens GamesaMarkus Tacke oraz partnerzy projektu Hamburg Energie GmbH i Hamburg University of Technology (TUHH) z radością poinformowali o osiągnięciu tego kamienia milowego. Innowacyjna technika magazynowania umożliwia przechowywanie dużych ilości energii w ekonomiczny sposób, a tym samym pozwala na oddzielenie wytwarzania i wykorzystania energii elektrycznej.

Magazyn ciepła, który został uroczyście otwarty dzisiaj w Hamburgu-Altenwerder, zawiera około 1.000 ton skał wulkanicznych, które są nośnikiem energii. Jest zasilany energią elektryczną przekształconą w gorące powietrze za pomocą grzałki oporowej i dmuchawy, która podgrzewa skałę do temperatury 750°C. W przypadku szczytów zapotrzebowania, ETES wykorzystuje turbinę parową do reelektryfikacji zmagazynowanej energii. W ten sposób zakład pilotażowy ETES może przechowywać do 130 MWh energii cieplnej przez tydzień. Ponadto pojemność magazynowa systemu pozostaje niezmienna przez cały cykl ładowania.

Celem instalacji pilotażowej jest ewidencja systemowego magazynowania ciepła w sieci oraz szeroko zakrojone przetestowanie magazynowania ciepła. W ramach kolejnych działań Siemens Gamesa planuje wykorzystanie swojej technologii magazynowania w komercyjnych projektach oraz zwiększenie pojemności i mocy magazynowej. Celem w najbliższej przyszłości jest magazynowanie energii w zakresie kilku gigawatogodzin (GWh). Jedna gigawatogodzina odpowiada dziennemu zużyciu energii elektrycznej przez około 50.000 gospodarstw domowych.

„Wraz z uruchomieniem naszego zakładu pilotażowego ETES osiągnęliśmy ważny krok na drodze do wprowadzenia wysokowydajnych systemów magazynowania energii. Nasza technologia umożliwia przechowywanie niskim kosztem energii elektrycznej dla wielu tysięcy gospodarstw domowych. W ten sposób pokazujemy elementarny moduł dla dalszego rozwoju energii odnawialnej i sukcesu transformacji energetycznej”, mówi Markus Tacke, prezes Siemens GamesaRenewable Energy. Siemens Gamesa koncentruje się na osiągnięciu kosztów magazynowania energii poniżej 10 centów za kWh. Technologia ta zmniejsza koszty magazynowania do ułamka kosztu zwykłej baterii.

Instytut Termodynamiki Inżynieryjnej Politechniki Hamburskiej oraz lokalne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Hamburg Energie są partnerami w innowacyjnym projekcie Future Energy Solutions, finansowanym przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki w ramach programu badawczego „6. Energieforschungsprogramm”. TU Hamburg prowadzi badania nad termodynamicznymi podstawami technologii masywnych materiałów sypkich.

Dzięki zastosowaniu standardowych komponentów możliwe jest przekształcenie wycofanych z eksploatacji elektrowni konwencjonalnych w magazyny ekologiczne (opcja Second-life). Hamburg Energie jest odpowiedzialny za marketing magazynowanej energii na rynku energii elektrycznej. Dostawca energii opracowuje wysoce elastyczne platformy sterowania cyfrowego dla wirtualnych elektrowni. W połączeniu z taką platformą IT ETES może przechowywać energię odnawialną z maksymalną wydajnością.

Źródło: Siemens Gamesa