ZPUE S.A – producent rozwiązań dla elektroenergetyki ma swój udział w wielkiej technologicznej rewolucji.

337

ZPUE S.A., producent rozwiązań dla elektroenergetyki, z siedzibą we Włoszczowie, w województwie świętokrzyskim, ma swój udział w wielkiej technologicznej rewolucji. Na wspólny sukces tej rodzinnej firmy pracuje tu kreatywny zespół 2700 specjalistów, którzy na blisko 50 hektarach powierzchni wszystkich zakładów projektują, produkują i dostarczają kontenerowe oraz słupowe stacje transformatorowe, rozdzielnice niskiego (nN) i średniego napięcia (SN), napowietrzną aparaturę łączeniową.

Obecnie firma z rozmachem zdobyła rynek nowymi produktami – inteligentnymi i przyjaznymi dla środowiska magazynami energii oraz stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. Urządzenia produkowane w pięciu fabrykach na terenie Polski odpowiadają dynamicznie na potrzeby dystrybutorów energii elektrycznej, przemysłu oraz budownictwa i infrastruktury.

Koniec tankowania, czas na ładowanie!

Świat wszedł już w erę samochodów elektrycznych. W ostatnich dwóch latach liczba osobowych EV przypadających na jedną stację ładowania wzrosła ponad dwukrotnie. Dzisiaj stoimy więc przed wyzwaniem jakim jest rozbudowa w Polsce infrastruktury koniecznej do szybkiego i łatwego ładowania EV. ZPUE od lat jest obecna w sektorze dystrybucji energii, ze świetnym zapleczem inżynieryjnym, ma więc wszystkie atuty, żeby na tym rynku  zaistnieć.

Dlatego paleta naszych produktów i usług przed niespełna rokiem zwiększyła się o stacje ładowania  pojazdów elektrycznych. W kwietniu 2022 r. zaprezentowaliśmy je w Monachium na największych targach nowych rozwiązań w elektroenergetyce – EES EUROPE. Uruchomienie zakładu produkcyjnego w Pszczynie stało się kolejną naturalną potrzebą.

ZPUE produkuje na polski i europejski rynek stacje szybkiego ładowania o mocy od 50 kW do 150 kW, ale firma opracowuje już nowe stacje dla większych pojazdów z silnikami elektrycznymi.

Obecnie za największe w Polsce wyzwanie i wąskie gardło w procesie rozwijania elektromobilności Michał Wypychewicz, prezes ZPUE S. A. uważa obecny stan sieci elektroenergetycznej:

„Stacje ładowania to potężne moce. 5 domków jednorodzinnych, które trzeba zasilić prądem można porównać do zasilania 1 stacji. Na razie jest stosunkowo mało pojazdów elektrycznych, więc i ładowań mamy niewielką ilość. Ale to się będzie zmieniać, a co za tym idzie będziemy potrzebować dużej mocy do wykorzystania w krótkim przedziale czasu. Pojedyncze stacje ładowania o mocy 150 kW zainstalowane w przestrzeni publicznej są niewystarczające. Rozwiązaniem są HUB – y ładowania, czyli cała infrastruktura stacji w połączeniu z magazynami energii. Stan sieci na dzisiaj jest słaby. Chodzi więc o to, żeby nie przewymiarowywać infrastruktury, skrócić drogę przesyłu energii i wykorzystać energię z OZE. Mamy w ZPUE takie rozwiązania i one są konieczne, żeby elektromobilność dynamicznie się rozwijała, a ładowanie baterii w samochodzie nie trwało więcej niż pół godziny.”