GIP60 we wrześniu: duże spółki uratowały indeks przed spadkiem

970

Podsumowanie wyników Giełdowego Indeksu Produkcji we wrześniu 2017 r.

Spadki cen na GPW nie ominęły Giełdowego Indeksu Produkcji. Tylko 20 spółkom z GIP60 udało się we wrześniu wypracować dodatnią stopę zwrotu. Jednak większość z nich to spółki o najwyższej kapitalizacji, dzięki czemu GIP60 wzrósł o 3.6 pkt (0.31% m/m) zamykając wrzesień na poziomie 1160.4 pkt.

W ostatnim miesiącu lata na warszawskim parkiecie panowały raczej chłodne nastroje. Indeks WIG20 spadł o 2.5% m/m, a jeszcze większa przecena dotknęła akcji spółek notowanych w ramach sWIG80 (-2.86% m/m). Jedynie średnim przedsiębiorstwom z mWIG40 udało się uniknąć korekty (1.63% m/m), ale nie wystarczyło to do osiągnięcia dodatniej stopy zwrotu przez indeks szerokiego rynku WIG, który we wrześniu spadł o 1.05% m/m. W takiej sytuacji rynkowej spółki z GIP60 dały się porwać trendowi rynkowemu i ranking wrześniowy został zdominowany przez kolor czerwony.

Wrześnie należy do LIBET
Mimo niekorzystnego oddziaływania trendów rynkowych, kilkanaście spółek o stosunkowo wysokiej kapitalizacji potrafiło wypracować wzrost cen na poziomie pozwalającym wybronić indeks GIP60 przed spadkiem. Zwrot wartości na poziomie 17.8% wypracowała spółka LIBET, co pozwoliło jej przekroczyć barierę 100 mln zł. wartości rynkowej. Taki wynik zapewnił jej najwyższy stopnień na podium wrześniowego rankingu GIP60.
LIBET to jeden z największych polskich producentów kostki brukowej z centralą we Wrocławiu, który od roku odbudowuje swoją wartość rynkową. Proces powrotu w łaski inwestorów został zaburzony przez słabsze wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Spadek skonsolidowanych przychodów i strata netto sprowokowały korektę trendu wzrostowego na cenach akcji tej wrocławskiej spółki, która miała miejsce w okresie między końcem maja a połową września. Wyniki finansowe spółki za drugi kwartał okazały się zdecydowanie lepsze: wzrost przychodów z 97.6 mln zł w II kwartale ubiegłego roku do 98.4 mln zł w tym samym okresie bieżącego roku, a to wszystko przy wzroście zysku netto z 2.3 mln zł do 3.9 mln zł. Dzięki poprawie wyników kurs spółki LIBET rósł w drugiej połowie września najszybciej spośród wszystkich spółek GIP60.

GRUPA AZOTY kusi inwestorów
Licząc w wartościach bezwzględnych, znacznie wyższym od LIBET wzrostem wartości rynkowej we wrześniu może pochwalić się GRUPA AZOTY, której wycena rynkowa zbliżyła się do poziomu 8 mld (15.8% m/m). Po raz kolejny znalazła się ona w gronie najlepszych spółek rankingu GIP60. Informacje o planowanych inwestycjach rozgrzewają wyobraźnię inwestorów, a tych ostatnio nie brakowało. Trochę słabsze niż spodziewane wyniki finansowe za II kwartał bieżącego roku nie zahamowały wzrostu przychodów w całym pierwszym półroczu do 4.87 mld zł (4.63 mld zł w pierwszej połowie 2016 r.). Po ogłoszeniu wyników wzrost ceny akcji tego giganta przemysłu chemicznego zwolniły tylko na parę dni, po czym inwestorzy wrócili do kupowania zachęceni planowanymi przejęciami za granicą i pozytywnymi informacjami dotyczącymi największych projektów inwestycyjnych GRUPY AZOTY.

Analiza stóp zwrotu w przekroju branżowym wykazała, że inwestorzy najlepiej postrzegali spółki farmaceutyczne (średnia 2.89% m/m), chemiczne (1.87% m/m) i producentów materiałów budowlanych (1.47% m/m). Jeszcze tylko spółki motoryzacyjne osiągnęły dodatnią średnią stopę zwrotu we wrześniu (0.94% m/m), a dla pozostałych branż wrzesień przyniósł spadek cen. Podobne wnioski można wyciągnąć z analizy indeksów branżowych z grupy WIG. Poza nielicznymi przypadkami takimi jak WIG-CHEMIA (9.44% m/m), WIG-PALIWA (2.44% m/m), WIG-MOTO (0.7% m/m) i WIG-NIERUCHOMOŚCI (0.67% m/m), wszystkie pozostałe indeksy branżowe zamknęły wrzesień pod kreską. Widać więc wyraźne zainteresowanie inwestorów spółkami z branży chemicznej, które należy wiązać przede wszystkim z ambitnymi planami rozwoju spółek z GRUPY AZOTY.

Wciąż przybywa zamówień
A jaki był wrzesień dla polskiego przemysłu? Zarówno GUS, jak i inne instytucje analityczne wskazują na kolejny miesiąc wzrostu liczby nowych zamówień, a także na wzrost poziomu produkcji. Indeks PMI wzrósł we wrześniu do 53.7 z poziomu 52.5 za sierpień. Poza wzrostem entuzjazmu wśród kadry zaobserwowano również zahamowanie wzrostu zatrudnienia. – Rosnący portfel zamówień przy ograniczonych możliwościach zwiększenia zdolności produkcyjnych spowodowały wzrost zaległości produkcyjnych i cen wyrobów gotowych. Polska w tym kontekście nie jest wyjątkiem na mapie świata. Globalny przemysł ma się dobrze i stale zwiększa poziom produkcji oraz zatrudnienia, głównie w Europie i Azji, ale także w Ameryce – mówi Maciej Zaręba, pomysłodawca i współtwórca indeksu GIP60 z firmy DSR SA.

Zauważalna stała się stosunkowo wysoka synchronizacja między przemysłem polskim a największymi gospodarkami przemysłowymi świata. Globalny wzrost zamówień powinien cieszyć, gdyż polskie spółki produkcyjne potrafią wykorzystać koniunkturę coraz lepiej. Dowodem dojrzałości polskiej gospodarki, jak i polskiego rynku kapitałowego jest awans do grupy gospodarek rozwiniętych ogłoszony niedawno przez agencję indeksową FTSE Russell. Czy wzrost prestiżu naszego rynku przyniesie napływ kapitału pozwalający osiągnąć polskim spółkom wyceny zbliżone do ich odpowiedników z pozostałych 25 rozwiniętych gospodarek? – Na pewno nie od razu, ale proces ten powinien przyspieszyć, co powinno być również dobrym sygnałem kupna akcji polskich producentów – uważa Piotr Rojek, dyrektor zarządzający w DSR SA.

Źródło: inPlus Media

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj