5-krotnie sprytniejsze: igus wprowadza na rynek pierwszą ofertę katalogową inteligentnych łożysk ślizgowych

328

Łożyska ślizgowe isense wykrywają zużycie i ostrzegają o potencjalnej awarii maszyny z wyprzedzeniem

Zaprezentowana w ubiegłym roku pierwsza seria łożysk ślizgowych isense od igus, była jeszcze prototypem. Teraz, łożyska dostępne w wykonaniu z pięciu różnych materiałów iglidur do konserwacji predykcyjnej, stały się faktem. Niezależnie od tego czy są przeznaczone do przemysłu spożywczego, produkcji maszyn tekstylnych, wózków widłowych, czy maszyn budowlanych, z inteligentnymi łożyskami ślizgowymi isense użytkownicy otrzymują trwałe i bezsmarowe rozwiązanie, które dostarcza informację o ich zużyciu z wyprzedzeniem. Konserwację można zaplanować z odpowiednim zawczasu, zapobiegając kosztownej awarii maszyny.

 Części odporne na zużycie, takie jak łożyska ślizgowe, muszą wytrzymywać ekstremalne obciążenia występujące w maszynach. Jeśli jedno z tych łożysk ulegnie awarii, zazwyczaj cała maszyna jest niezdatna do dalszego użytku. Z tego powodu na targach HannoverMesse 2019, igus zaprezentował pierwsze pomysły i wyniki testów przeprowadzonych dla inteligentnych łożysk ślizgowych. Zasada: technologia zintegrowana z łożyskiem wykrywa jego zużycie i w odpowiednim czasie daje użytkownikowi sygnał, gdy żywotność dobiega końca. Konserwację można zaplanować z wyprzedzeniem, unikając tym samym niepotrzebnej wymiany innych elementów maszyny, które potencjalnie mogą ulec uszkodzeniu, gdy dojdzie do awarii.

Po wielu seriach testóww wewnętrznym laboratorium testowym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, firma igus opracowała pierwszy, standardowy zakres inteligentnych, bezsmarowych łożysk ślizgowych iglidur. “Oferta katalogowa obejmuje łożyska wykonane z pięciu materiałów, które możemy zastosować w wielu narażonych na obciążenie aplikacjach”, mówi Michał Obrębski, manager produktu łożysk ślizgowych iglidur w igus Sp.zo.o. igus oferuje zgodny z wymogami FDA, materiał iglidur A180,  zaprojektowany specjalnie do zastosowania w przemyśle spożywczym;wytrzymałe łożysko iglidur Q2E do pracy w maszynach budowlanych i inżynierii rolniczej, mogące pracować w bardzo dużych obciążeniach; wszechstronny materiał iglidur G;bardzo odporny na zużycie iglidur J, który należy do grupy long-life; a także iglidur P210, który świetnie nadaje się na rolki i do pracy w ruchu wahliwym.Wszystkie inteligentne łożyska ślizgowe są dostępne na początek w trzech wymiarach:na wał o średnicy wewnętrznej 20, 30 i 40 milimetrów. Więcej rozmiarów i materiałów zostanie wkrótce opracowanych.

Aplikacja systemu zgodnie z wymaganiami klienta

W ofercie igus znaleźć można przewody elektryczne łączące łożyska ślizgowe isense z czujnikiem, w czterech różnych długościach. Każdy posiada odporny na olej i media płaszcz zewnętrzny wykonany z PUR.Najkrótszy dostępny przewód ma 1 m, a najdłuższy aż 10 m. Ponadto użytkownik ma do wyboru dwa typy złączy, różniące się klasą szczelności IP. Dane pomiarowe z czujników mogą być integrowane przez operatorów maszyn i urządzeń w ich systemach na różne sposoby. W tym celu igus oferuje trzy jednostki odczytu:użytkownik może ręcznie odczytać wszystkie punkty wtykowe (podłączając się do łożyska isense tylko na czas odczytu), albo zainstalować na maszynie jednostkę kontrolną z czerwono-zielonymi diodami, która dostarczy informacje o aktualnym stanie łożysk ślizgowych w sposób ciągły.Kolejną możliwością jest połączenie inteligentnego łożyska z modułem icom.plus. W tym rozwiązaniu moduł radiowy wysyła dane z czujnika drogą bezprzewodową do modułu komunikacyjnego. Dalej dane przekazywane są doIoT, do chmury lub do sieci klienta w sposób konwencjonalny – czyli przewodem. „Klient ma swobodę odczytu danych w sposób, który najbardziej mu odpowiada”, wyjaśnia Michał Obrębski.

Źródło: Igus