Zaoszczędzili do 50 procent energii na jednym pracującym chillerze!

1034

Firma Bosch Rexroth stworzyła w siedzibie w LohramMain wewnętrzną grupę doradczą ds. zarządzania energią GoGreen. Koncernowi, który zatrudnia ponad 30 500 pracowników na całym świecie, zależy na efektywnym wykorzystaniu energii. Od 2011 roku grupa ekspertów wdrożyła dla koncernu setki działań energooszczędnych, wśród nich energetycznie chillery i sprężarkowe klimatyzatory serii Blue e+ w zakładach Elchingen.

Do tej pory ponad 15 procent zapotrzebowania na energię przypadało w obrabiarkach na chłodzenie. Chillery serii Blue e+ Rittal efektywnie zmniejszają to zużycie, co widać na przykładzie instalacji testowej w obrabiarce CNC w Bosch Rexroth w Elchingen.„W listopadzie 2017 roku wyposażyliśmy jedną z obrabiarek CNC w nowy chiller Blue e+ Rittal. Celem takich projektów jest znalezienie rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej”– opowiada Leo Pototzky, szef projektu GoGreen w Bosch Rexroth.

Efektywność energetyczna

Naukowcy z PTW Darmstadt zmierzyli i dokładnie udokumentowali zużycie energii zarówno przed przezbrojeniem, jak i po nim. Rozróżniano dwa tryby pracy maszyn: working i operational. Aby móc przeprowadzić szczegółową analizę, mierzono osobno zużycie wszystkich agregatów w maszynie, każdorazowo w okresie jednego tygodnia.

Zgodnie z dokonanymi pomiarami nowy chiller Blue e+ zużywa o około 50 procent mniej energii elektrycznej niż stary agregat. Oszczędność w przypadku klimatyzatora szafy sterowniczej Blue e+ wynosi ponad 80 procent!

Urok nowoczesności

W skład serii chillerów Blue e+ wchodzą trzy urządzenia o mocach chłodniczych 2,5, 4 i 5,5 kilowatów. Oferują one dodatkowe zabezpieczenie w postaci zintegrowanego czujnika przepływu w obiegu medium chłodzącego i kontroli poziomu napełnienia. Panel sterowniczy z ekranem dotykowym wyświetla wszystkie komunikaty w postaci tekstu – w 21 językach.

Łatwe w obsłudze klimatyzatory mogą być stosowane na całym świecie, ze wszystkimi popularnymi częstotliwościami i napięciami sieciowymi. W aplikacji Blue e+ informacje są przesyłane bezprzewodowo, integracja odbywa się przez USB lub przez różne profile sieciowe z interfejsem IoT.

Na optymalnych obrotach

Decydującą miarą efektywności energetycznej w systemach chłodzenia jest współczynnik Energy Efficiency Ratio (EER). Jest on definiowany jako iloraz mocy chłodniczej do zastosowanej mocy elektrycznej. Im wyższy EER, tym lepiej. Tradycyjne chillery z regulacją obejścia gorącego gazu mają EER rzędu 1. Rittal w chillerach Blue e+ uzyskuje EER rzędu 4!

Kluczem optymalizacji efektywności jest sprężarka z regulacją obrotów, która zawsze dostarcza dokładnie tyle mocy chłodniczej, ile aktualnie jest potrzebne. Jako napęd do sprężarek Rittal stosuje precyzyjnie regulowane silniki synchroniczne DC. Dzięki temu chillery Blue e+ pracują na optymalnych obrotach i w porównaniu z agregatami z regulacją obejścia gorącego gazu oszczędzają do 70 procent energii.

Kolejną innowacją techniczną jest technologia Micro Channel w przenoszeniu ciepła, dzięki której można zredukować ilość czynnika chłodniczego o nawet 55 procent. To zaś sprzyja środowisku i prowadzi do kolejnych oszczędności.

Więcej informacji o klimatyzatorach i chillerachBlue e+ dostępne jest na stronie https://www.rittal.com/de_de/blue_e/new/public/pl.

Źródło: Rittal 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj