Nieszczelności w instalacjach sprężonego powietrza

705

Nieszczelności w instalacjach sprężonego powietrza nie tylko kosztują sporo pieniędzy, ale także mogą powodować poważne problemy w ciągłości pracy zakładu. Detekcja i uszczelnienie instalacji to jednorazowy koszt, który w przypadku zaniedbania szczelności instalacji i elementów pneumatyki ponoszony jest wielokrotnie w ciągu roku.

Ten koszt to prąd, który sprężarki muszą dodatkowo zużyć aby utrzymać pożądane ciśnienie w instalacji.

Przyjrzyjmy się temu na przykładzie:        

Trudne do namierzenia pęknięcie węża sprężonego powietrza wewnątrz zabudowanego zwijacza:

Sprężarka wytwarza ciśnienie sieciowe o wartości 8 barów i utrzymuje je przez około 8760 godzin pracy rocznie.

Jeśli w instalacji sprężonego powietrza znajduje się nieszczelność/pękniecie o wielkości równoważnej 1 mm dziurze, z systemu ucieka ponad 200 l na minutę. Dla takiego przepływu objętościowego należy zapewnić moc silnika ok 1,4 kW. Przy cenie 0,2 EUR (kWh) dodatkowe koszty z powodu wycieku wynoszą ponad 11 000 PLN rocznie. Jest to spory koszt. Zapewne przekraczający koszt nowego zwijacza.   

       

Czy w Państwa instalacji sprężonego powietrza pojawiły się nieszczelności?

Jeśli tak, lub jeśli w Państwa zakładzie brakuje sprężonego powietrza i rozważany jest zakup kolejnego kompresora, może warto najpierw zaprosić nas na detekcję. Wykryjemy  wycieki i pomożemy uszczelnić instalację. W efekcie zakup nowego kompresora może się okazać  zbędny a może nawet uda się odstawić jeden z już posiadanych.

Jak obniżyć rachunki za sprężone powietrze

Ponieważ koszty energii elektrycznej stanowią do 80% całkowitych kosztów systemu sprężonego powietrza, prawie zawsze istnieje duży potencjał poprawy efektywności energetycznej systemu. Jednym z dobrych sposobów jest uszczelnienie instalacji sprężonego powietrza (oczywiście po wcześniejszej profesjonalnej detekcji).
Możemy przetestować Twój system sprężonego powietrza, aby sprawdzić, czy są w nim nieszczelności, wyeliminować je, a następnie ustalić, jakie środki zoptymalizują wydajność systemu jako całość. Dodatkowo w dostarczanych naszym klientom raportach przedstawiamy rekomendacje jakościowe i energetyczne tak aby zarówno jakość sprężonego powietrza jak i efektywność energetyczna jego wytwarzania były na wymaganym (optymalnym) poziomie.

Koncepcja inteligentnego zarządzania energią jest pierwszym krokiem w kierunku bardziej energooszczędnego zasilania sprężonym powietrzem. W tym miejscu możemy zapewnić Państwu  systematyczne wsparcie w celu zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych i uzyskania zatwierdzenia systemu sprężonego powietrza zgodnie z normą systemu zarządzania energią ISO 50001.

Dodatkowo wspieramy naszych klientów analizami i dokumentacją techniczną pozwalającą na modernizacje pro energetyczne i uzyskanie z tego tytułu białych certyfikatów.

Szczególnie warto przyjrzeć się swojemu systemowi osuszania sprężonego powietrza. Może w Państwa zakładzie pracuje osuszacz adsorbcyjny zimno regenerowany? Przeważnie jest to urządzenie bardzo energochłonne (wykorzystujące blisko 20% sprężonego powietrza na regenerację). Potencjał modernizacyjny w tym przypadku jest ogromny a jednocześnie stosunkowo prosty i szybki do osiągnięcia.

Wykrywanie nieszczelności  w instalacji sprężonego powietrza  – 𝐌𝐄𝐓𝐏𝐎𝐈𝐍𝐓® 𝐂𝐈𝐃

Biorąc pod uwagę wysokie koszty energii elektrycznej, wykrywanie nieszczelności  w instalacji spreżonego powietrza powinno być stałym zadaniem w każdej firmie dbającej o koszty. Zalecamy wpisanie dokładnej kontroli szczelności do rocznego planu konserwacji sprężonego powietrza. Nasze hasło: „Aby dobrze zarządzać, trzeba mierzyć” ma sens biznesowy.

W przypadku instalacji sprężonego powietrza w dużym zakładzie warto zainwestować w METPOINT® CID. Ten „wykrywacz nieszczelności” to w rzeczywistości kompleksowy system zarządzania nieszczelnościami, który umożliwia ich niezawodne wykrywanie, dokumentowanie i eliminowanie. Pieniądze, które zaoszczędzisz dzięki szybkiej lokalizacji i naprawie wycieków, zapewnią szybki zwrot z inwestycji.

Masz pytania w tym zakresie – służymy pomocą.
Po prostu skontaktuj się z nami za pośrednictwem
info.pl@beko-technologies.pl, aby Twój system sprężonego powietrza został poddany audytowi przez naszych świadomych energetycznie ekspertów.

BEKO TECHNOLOGIES Sp. z o.o.

Pańska 73 | 00-834 Warszawa

Tel. 22 35 15 42

info.pl@beko-technologies.pl