Technologia bezpieczeństwa pneumatycznego oraz Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)

873

Same dane to za mało

Im bardziej inteligentny jest system, tym szerszą analitykę danych będzie mógł zaoferować. Im więcej systemów jest w fabryce, tym większa będzie ilość gromadzonych danych. Aby wszystkie te dane nie stały się przytłaczające, producenci urządzeń i użytkownicy końcowi muszą dokładnie określić, jakie informacje są im potrzebne, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne działanie urządzeń.

W przypadku systemów pneumatycznych nie jest niczym wyjątkowym, że maszyna jest wyposażona w 15 kolektorów z co najmniej dziesięcioma zaworami na każdym kolektorze. Monitorowanie liczby zmian pozycji zaworów skutkowałoby tym, że wygenerowane dane nie tylko byłyby bardzo liczne, ale też miałyby ograniczoną użyteczność.

Alternatywną strategią jest monitorowanie czasu reakcji zaworu — parametru, który jest również stosowany do spełnienia wymogów normy bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 13849. W powyższym przykładzie samo monitorowanie liczby zmian pozycji nie mogłoby zostać wykorzystane do przewidywania wpływu na bezpieczeństwo systemu. Na przykład działanie producenta samochodów polegające na zwiększeniu produkcji w linii montażowej z 60 do 65 pojazdów na godzinę wpłynęłoby również na czas cyklu pracy systemu, a tym samym na cykle zmiany pozycji zaworu, ale nie na czas reakcji zaworu.

Dlatego celem producenta powinno być opracowanie lepszych wyników w zakresie bezpieczeństwa w oparciu o odpowiednie dane, które po prawidłowej analizie prowadzą do uzyskania informacji istotnych dla danego zastosowania. Samo wygenerowanie dużej ilości danych bez planu jak je wykorzystać i zrozumienia co mierzą nie jest zbyt użyteczne.

Czas misji: parametr krytyczny

Czas misji, zdefiniowany w normie ISO 13849 i obliczony na podstawie prędkości cykli, godzin pracy, dni pracy i niezawodności podzespołów, jest kluczowym parametrem w przypadku pomiaru wydajności bezpieczeństwa maszyn. Zapewnia on użytkowników końcowych, że podzespoły związane z bezpieczeństwem będą działały w sposób bezpieczny przez ustalony czas po którym należy je wymienić niezależnie od tego czy nadal działają.

Aby na przykład monitorować zużycie amortyzatora w siłowniku pneumatycznym, brama brzegowa przeanalizuje sygnały z czujnika skoku końcowego w celu oceny skuteczności amortyzacji.

W przeciwieństwie do czasu eksploatacji czas misji jest decyzją projektową, która jest udokumentowana w specyfikacji wymagań bezpieczeństwa oraz w części walidacyjnej wymagań norm ISO 13849 i IEC 62061. Podczas gdy czas misji jest ważny, nowe możliwości IIoT pozwalają na uzyskanie innych dostępnych informacji, które będą pomocne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Załóżmy na przykład, że maszyna ma świetlną kurtynę bezpieczeństwa sterującą zaworem, a czas reakcji zaworu zmienił się z 30 milisekund na 50 lub nawet 70 milisekund, zanim urządzenie osiągnie cykl wymiany w oparciu o czas misji. Taki scenariusz mógłby stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ pozwoliłby operatorowi znaleźć się znacznie dalej w obszarze pracy maszyny, zanim zostałaby wygenerowana reakcja związana ze zdarzeniem zagrażającym bezpieczeństwu. Spadek czasu reakcji zaworu (oraz odpowiedni czas reakcji na alerty) to przydatne informacje, które mogą być proaktywnie wychwytywane i raportowane dzięki nowym możliwościom IIoT.

W obecnych czasach, aby zapewnić bezpieczeństwo systemów i maszyn, należy wprowadzić i przestrzegać harmonogramu planowanej konserwacji. Jest to harmonogram, który wskazuje na konieczność wymiany lub regeneracji podzespołów związanych z bezpieczeństwem działających w maszynie lub systemie. Dzięki autonomicznemu monitorowaniu zmian reakcji zaworu w czasie harmonogram konserwacji jest bardziej dogłębny i przewidywalny. W ten sposób można całkowicie wyeliminować konieczność zaplanowanych konserwacji, tym samym zapewniając gwarantowany czas misji. Istotne zmiany parametrów bezpieczeństwa można „monitorować” przy użyciu zasad i urządzeń IIoT.

Bez względu na to, czy są to standardowe dane operacyjne, czy dane związane z bezpieczeństwem IIoT, ich celem jest zapewnienie informacji, które można wykorzystać. Różne branże i zakłady produkcyjne muszą określić, które dane są najbardziej istotne oraz w jaki sposób należy je analizować i stosować, aby poprawić swoje działania oraz bezpieczeństwo systemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj