Cloud Computing, czyli IT w chmurach

961

Jednym z najnowszych i najważniejszych trendów wyznaczanych obecnie przez branże IT jest bez wątpienia Cloud Computing czyli tzw. Chmura. Jest to model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczanych przez usługodawcę. Umożliwia ona przechowywanie aplikacji oraz informacji na serwerach umieszczonych poza lokalną siecią. Chmura zapewnia dostęp do wszelkich danych z dowolnego urządzenia, które posiada dostęp do Internetu. Wdrożenie takiego rozwiązania w organizacji lub przedsiębiorstwie równa się z przerzuceniem odpowiedzialności za szczegóły techniczne czy utrzymywanie infrastruktury na dostawcę.

Modele chmur:

  • Kolokacja– najstarszy model chmury polegający na wynajęciu pomieszczenia w serwerowni. Klient ma zapewnioną energię elektryczną, dostęp do Internetu oraz klimatyzacje.
  • IaaS (Infrastructure as a Service)- model, w którym sprzęt, oprogramowanie oraz serwisowanie jest zapewniane przez usługodawcę.
  • PaaS (Platform as a Service)- model, w którym usługodawca dostarcza gotowy komplet aplikacji indywidualnie dopasowany do potrzeb Klienta.
  • SaaS (Software as a Service)- model, w którym Klient otrzymuje określone przez niego oprogramowanie oraz funkcjonalności, na które nie musi zakupywać licencji i płaci jedynie za każdorazowe użytkowanie.

W łańcuchu dostaw chmura jest odpowiednikiem firm logistycznych, który odpowiedzialny jest za dystrybucje w danym przedsiębiorstwie. Dostawca usługi odpowiada za rozwiązania hardwarowe i softwarowe. Implementacja chmury jest to bardzo wygodna, ponieważ samo jej wdrożenie jest stosunkowo krótkotrwałe i nie obciąża w żaden sposób pracowników IT danego przedsiębiorstwa. Ponad to, oprogramowanie działające w prywatnej chmurze zdecydowanie obniża koszta

związane z inwestycją i utrzymaniem własnej infrastruktury sprzętowo-sieciowej. Co więcej, implementacja chmury zapewnia dużą elastyczność oraz szybkie wdrażanie zmian i innowacji przy zachowaniu ciągłości działania.

Chmura doskonale sprawdza się w procesie inwentaryzacji oraz ewidencji środków trwałych. Inwentaryzacja, która jest przeprowadzana przy użyciu chmury staję się mniej skomplikowana i efektywna. Dzięki ewidencji online możliwa jest szybka lokalizacja środków trwałych oraz osób za nie odpowiedzialnych. Funkcjonalności chmury są indywidualnie dopasowywane do potrzeb Klienta, oznacza to że nie jest konieczny zakup skomplikowanych aplikacji z opcjami, z których dany Klient nie będzie korzystał. Chmura znajduje więc zastosowanie w przedsiębiorstwach bez względu na ich wielkość. Klient ponosi koszta korzystania jedynie za wybrane przez siebie usługi. Ogromną zaletą jest możliwość dostępu do danych z dowolnego miejsca i o każdej porze przy użyciu przeglądarki internetowej.

Dodatkowymi korzyściami wykorzystania chmur w procesie inwentaryzacji jest widoczność oraz bieżąca kontrola środków trwałych. Zapobiega to przetowarowaniu, a co za tym idzie zbędnymi kosztami. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej w 2011 roku wynika, że średnie oszczędności w firmach, które zdecydowały się na implementację chmury wynosiły 10-20% kosztów IT.

Co więcej, korzystanie z chmury jest całkowicie bezpieczne, ponieważ dostawca podlega bardzo wysokim standardom ochrony danych osobowych. Sprzęt oraz wszelkie aplikacje przechowywane są w bezpiecznym centrum, które zapewnia całkowitą integralność oraz dostęp do danych jedynie przez dane przedsiębiorstwo. Zarządzanie danymi odbywa za pomocą protokołów transferu danych, zapewniając bezpieczną identyfikację serwera użytkownika, poufność oraz integralność danych przez połączenie internetowe.

W czasach, w których nowoczesne przedsiębiorstwo nie jest w stanie funkcjonować bez wdrażania najnowszych technologii informatycznych, implementacja chmury wydaje się być nieunikniona. Biorąc jednak pod uwagę mnogość korzyści płynących z wykorzystania tej funkcjonalności, inwestycja ta może okazać się jedynym trafnym wyborem.

Źróło: www.optidata.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj