Cloud computing zmienia biznes

998
Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, że usługowy model informatyki może w znaczny sposób wpłynąć na poprawę procesów biznesowych w ich firmach. Równocześnie analitycy rynkowi podkreślają , że wykorzystanie cloud computingu przez sektor biznesowy ciągle wzrasta, a trend ten będzie się utrzymywał.

Podobną tendencję wskazują badania Głównego Urzędu Statystycznego, mówiące, że aż 25% przedsiębiorstw w Polsce zatrudniających powyżej 250 pracowników w 2015 roku korzystała z usług chmury obliczeniowej. Głównymi czynnikami stojącymi za tak dużą popularnością usług cloudowych wśród przedsiębiorstw są najczęściej: skalowalność, zmiana sposobu finansowania projektów informatycznych oraz  zmiany w funkcjonowaniu działów IT w strukturze firmy.

Skalowalność  i szybkość

Zagwarantowanie odpowiedniego poziomu świadczenia usługi w tradycyjnym środowisku komputerowym wiąże się z  koniecznością  budowy i utrzymania drogich i trudnych w zarządzaniu systemów informatycznych – niekiedy ciągnie to za sobą konsekwencje dodatkowych wydatków i czas potrzebnego na implementację nowych systemów i sprzętu.

Dlatego dla wielu organizacji, najbardziej pociągającym aspektem chmury obliczeniowej jest  jej zdolność  elastycznego dopasowywania się do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Dostęp do w pełni skalowalnej mocy obliczeniowej, umożliwia firmom korzystanie z zasobów w zależności od zmieniających się potrzeb biznesowych.

CAPEX / OPEX

Chmura obliczeniowa wpływa na sposób  finansowania  inwestycji związanych z informatyką – dzięki wykorzystaniu cloud computingu firmy nie muszą ponosić wysokich kosztów inwestycyjnych, ponieważ zostają one zastąpione przez koszty operacyjne.

Wprowadzenie miesięcznych opłat za dostęp do zasobów, zapewnia wyższy poziom elastyczności w zakresie zarządzania wydatkami. W przypadku kiedy rynek zwalnia, firma nie zostaje zablokowana nadmiarowymi wydatkami, którym w danym momencie nie jest w stanie sprostać.

Usprawnienie pracy działów IT

Cloud computing zmienia rolę działu IT w firmie – głównym punktem ciężkości przestaje być utrzymanie infrastruktury, a zaczyna być zarządzanie poziomem usług oraz ich optymalizacja w stosunku do procesów biznesowych danego przedsiębiorstwa.

Dzięki przeniesieniu odpowiedzialności związanej z monitoringiem systemów na podwykonawcę, działy IT mogą skoncentrować się na długoterminowych celach wyznaczanych przez zarząd firmy. Jak można zauważyć zmiana podejścia wynikająca  z zastosowania cloud computingu może w znaczny sposób wpłynąć na zmianę orientacji działu IT w strukturze przedsiębiorstwa oraz sprawić, że stanie się on w większym stopniu nastawione na zrozumienie bieżących celów biznesowych oraz skupi się na budowie strategii optymalnego zarządzania podległymi zasobami.

Źródło: http://polskiedc.org/blog/cloud-computing-zmienia-biznes/